Hrad Velhartice

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná v Sušici u nádraží. Odtud směřujeme do centra a dále pokračujeme po trase Hrádek, Kašovice, Mokrosuky, Hory Matky Boží, Drouhavec a Velhartice. Ve Velharticích projedeme podél Obecního úřadu a stále se držíme na hlavní silnici (odbočíme doleva, doprava a opět doleva). Od poslední odbočky ujedeme necelých 100 metrů a jsme v cíli naší cesty. Parkoviště pod hradem Velhartice.

Za čím jedeme?

lupa

Hrad Velhartice, původně Vilhartice, stojí na ostrohu nad levým břehem řeky Ostružná v obci Velhartice. Byl založen na přelomu 13. a 14. století pány z Velhartic. Dominanty hradu tvoří zříceniny gotického paláce zvaného Rajský dům, který sloužil k obývání a jeho spodní patro jako sýpka a naproti stojící věží Putnou, která měla obytný i obranný charakter. Své jméno dostala Putna od podobnosti s nádobou na vodu – putnou. Obě části hradu jsou spojeny světově unikátním gotickým kamenný mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Most pravděpodobně nechal postavit Menhart z Hradce. Ten měl v úmyslu uschovat zde korunovační klenoty v době, kdy byl Karlštejn ohrožen husity. Ty sem nakonec byly dopraveny v době Menhartových sporů s Jiřím z Poděbrad a byly zde uschovány po dobu pěti let. Zajímavostí tohoto mostu je, že nedoléhá ani k jedné budově, budovy totiž byly s kamenným tělem mostu spojeny dřevěnými padacími můstky, což bylo součástí obranných opatření. Součástí hradu je i reservoár na vodu, který byl plněn dešťovou vodou sváděnou ze střech. K Rajskému domu přiléhá pozdně renesanční zámecké křídlo s původními arkádami, postavené r. 1627, podle svého stavitele bývá nazýváno Huertovým křídlem. Součástí areálu hradu je i budova bývalého pivovaru, zbytky vinopalny, kde se pálila pálenka z vína, trosky hradebních zdí a hospodářských objektů. Hrad je národní kulturní památkou.

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Velhartice_(hrad)

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme nevyužili stravovací a ubytovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásné prostředí hradního areálu, možnoststřelby z luku či kuše.

Ostatní informace

Ceník

Hrad / Zámek

Dospělý 70Kč / 70Kč

Důchodci a studenti 50Kč / 50Kč

Děti 30Kč / 30Kč

Rodina 170Kč / 170Kč

Otvírací doba

Duben, říjen - sobota - neděle 10:00-16:00 hod

Květen, červen, září - úterý - neděle 10:00 - 17:00 hod

Červen - úterý - neděle 10:00 - 17:00 hod

Červenec, srpen - úterý - neděle 10:00 - 18:00 hodDalší informace

Hodnocení:
2168. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nemilkov
(vzdálenost od místa: 4.15 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad Velhartice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace