Hrad v Polabí? Z Kostomlat nad Labem do Ostré

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Prohlédneme si skromné zbytky hradu uprostřed lužního lesa na břehu Labe. Jde o pozůstatek hradu který byl až na pár opukových kamenů, celý postavený z cihel, což je v Čechách rarita.

kostel sv. Bartoloměje v Kostomlatech n. L.
kostel sv. Bartoloměje v Kostomlatech n. L.
lupa

V letní sezoně můžeme vycházku příjemně ukončit v obci Ostrá, která je známá svou zahradou Botanicus. Je to historické centrum se středověkou vesnicí a zahradami. Lze si prohlédnout tradiční řemesla, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Součástí areálu je obchod s ovocnými mýdly, rostlinami a výrobky ze dřeva a kovu. A pokud máte plavky v batohu, můžete se i vykoupat. Ale to platí samozřejmě v létě.

Vycházku zahájíme v obci Kostomlaty nad Labem, kde před vlakovým nádražím začíná modře značená turistická trasa, která nás provede celým výletem.

cesta lužním lesem
cesta lužním lesem
lupa

Modrá nás dovede ke Kostelu sv. Bartoloměje na západním okraji obce. Od něj ještě kousek pokračujeme okrajem dosti frekventované silnice. Po chvíli uhýbá značka na polní cestu vlevo. V zimě je cesta často zapadaná sněhem a je neprůchodná. Pokračujeme v tomto případě ještě kousek po silnici a po přechodu potoka Vlkavy zahneme vlevo na polní cestu a za chvíli opět narazíme na modrou značku. Vejdeme do přírodní rezervace Mydlovarský luh, což je společenství lužního lesa. Cesta se klikatí lesem a téměř na břehu Labe narazíme na dřevěný srub. Vyjdeme z lesa a po levé ruce vidíme soutok Vlkavy s Labem.

dřevěný srub na břehu Labe
dřevěný srub na břehu Labe
lupa

Dáme se vpravo a značka nás vede po břehu Labe. Letos je zima pořádná a tak je vidět málokdy zamrzlá hladina Labe. Asi po jednom kilometru chůze narazíme na směrovou odbočku vedoucí ke zřícenině hradu Mydlovar. Jeho skromné zbytky stojí na uměle vytvořeném návrší. Dodnes jsou patrny terénní úpravy, které umožňovaly v případě ohrožení naplnit okolní příkopy vodou.

Mydlovar
Mydlovar
lupa

Od zříceniny se vrátíme zpět na pěšinu vedoucí po pravém břehu Labe a pokračujeme k rozsáhlé chatové osadě u Ostré. Zde od rozcestí turistických cest pokračujeme vpravo a po chvíli jsme již v Ostré.

Na vlakovou zastávku je to již kousek.

Za čím jedeme?

Zajímavostí je zřícenina cihlového hradu Mydlovar.

V Ostré je možnost navštívit zahradu Botanicus. V obci mají také muzeum kamen, stojící po levé straně při cestě na vlakovou zastávku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Areál zahrady Botanicus nabízí občerstvení za přijatelné ceny.

V zimních měsících je možnost využít klasické venkovské hospody U hřiště.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zajímavá procházka pro každé roční období. V letních měsících zpestřená o návštěvu zahrady Botanicus.

Ostatní informace

Zahrady a Historické centrum: otevřeno od 1. května do 30. září 2010 každý den kromě pondělí

Květen, červen a září: 10-16 hod.

Červenec, srpen: 10-17 hod.

Vstupné pro dospělé: 90 Kč

Děti, studenti a důchodci: 50 Kč

Pozor! Při pořádání akcí je vstupné zvýšené !!

Na výlet vlakem

Vlakové spojení ideální. Stanice Kostomlaty nad Labem i Ostrá leží na trati z Prahy Masarykova nádraží do Nymburka. O víkendech jezdí vlak každou hodinuDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Hrad v Polabí? Z Kostomlat nad Labem do Ostré

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace