Hrad Tolštejn a jeho okolí.

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

Tolštejn, vrcholová skála
Tolštejn, vrcholová skála
lupa

Naše několikadenní cesta do Lužických hor začínala na hradě Tolštejně. Ten jsme si vybrali jako místo, ze kterého budeme vyjíždět na naše cesty tímto pohořím. Bývá zvykem alespoň zhruba popsat jeho historii. Byl postaven k ochraně Pražské cesty, někdy v první polovině 13. století a jeho staviteli byli Vartemberkové. První písemná zmínka je o jeho dobytí vojsky lužických měst z roku 1337. Byl znovu postaven a od roku 1402 patřil Berkům z Dubé. V dalších letech několikrát měnil majitele a od roku 1471 patřil saským knížatům. Zlatá éra hradu začala v roce 1485, kdy hrad koupili rytíři ze Šlejnic a trvala celých 101 let. Poté se zde ještě vystřídalo několik majitelů a v roce 1642 obsadila hrad císařská vojska. V tomto roce, po obléhání Švédy, byl hrad vypálen a zůstal v rozvalinách. Začal znovu ožívat po roce 1865, kdy zde postavili hostinec a dnes je velmi vyhledávaným cílem turistů.

Za čím jedeme?

Tolštejn od západu
Tolštejn od západu
lupa

Hrad byl postaven na dvou vrcholech vysokého skalního útesu. Vnitřní část hradu byla zřejmě dřevěná a skládala se z věže a hradního paláce. Dnes jsou zde ještě vidět vylámané zářezy do skal. Více se dochovalo z opevněného předhradí při vstupu na hrad. Kromě hradeb jsou patrné zbytky brány a tří bašt na východní a severní straně. K této části patří i zbytky hospodářských budov ze 16. století. I dnes hrad působí svojí rozlehlostí, ale jezdí se sem také za nádhernými výhledy na Lužické hory. A ty jsou skutečně jedinečné. Na západě se vypíná Jedlová ( 774 m.n.m.) s rozhlednou. Na opačné straně je Pěnkavčí vrch ( 792 m.n.mn.) a za ním nejvyšší hora pohoří, Luž ( 773 m.n.m.). K severu, hluboko v údolí, jsou města Jiřetín pod Jedlovou a Varnsdorf a za nimi Šluknovsko a Horní Lužice. Po celém hradě vede dobře zajištěná pěšina, na které je několik vyhlídkových míst.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tolštejn, severní strana hradu
Tolštejn, severní strana hradu
lupa

Byli jsme ubytováni v chatě přímo na hradě. Z pokoje jsme měli nádherný výhled do hlubokého údolí pod námi na města Jiřetín pod Jedlovou a Varnsdorf. Co se týče stravování, měli jsme zajištěnou polopenzi a vaří zde dobře. Nu a večer jsme mohli ochutnat i místní pivo.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tolštejn, pohled k jihu
Tolštejn, pohled k jihu
lupa

Tolštejn je místo, na které se jen tak nezapomene. A pokud se člověk vydá na cestu po okolí, tak objeví mnoho krásných míst, ze kterých je pohled na hrad, doslova pohádkový. Moc se nám tady líbilo.

Ostatní informace

Tolštejn, chata
Tolštejn, chata
lupa

Po hradě se chodí bez průvodce a celá cesta je dobře zajištěna. Vstupné se platí v chatě, kde obdržíte žeton ke vstupu. Okolo hradu vede červeně značená cesta z Lesné, která pokračuje na nedalekou Jedlovou. Autem je jediný možný příjezd z Jiřetína pod Jedlovou. Parkovat lze u chat pod hradem. Hrad je na mapě KČT č. 14 Lužické hory.Další informace

Hodnocení:
2276. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
10 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jiřetín pod Jedlovou
(vzdálenost od místa: 1.76 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad Tolštejn a jeho okolí.

19.12.2012 17:44

Mohu jen potvrdit to, co je psáno ve článku. Je tu vskutku nádherně nejen na hradě Tolštejn ale i v širokém okolí, nádherná příroda, památky, které jsem navštívila mnohokrát, neboť jsem bydlela v nedalekém Rumburku.

Re:
20.12.2012 21:23

Lužické hory jsou krásné, nejsou tak přelidněné jako jiná pohoří, alespoň to dříve platilo. Byl jsem tam naposled asi před 23 lety. Až budu mít čas, tak se tam musím znova vypravit!  Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace