hrad Křivoklát

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

lupa

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.

lupa

Křivoklát byl nekolikrát těžce poškozen požárem. Stal se obávaným vězením a jeho význam prudce poklesl. Romantismus 19. století a zejména majitelé hradu Fürstenberkové, kteří hrad drželi až do roku 1929 přivedli hrad k záchraně jeho restaurováním.

lupa

Nádherná hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, hejtmanství s příležitostnými výstavami, to vše a ještě mnohem více je hrad Křivoklát, národní kulturní památka.

Za čím jedeme?

Projekt na obnovu výroby piva na hradě Křivoklátě

lupa

Cílem projektu je vrátit výrobu zlatavého moku po více jak 50 letech zpět na hrad Křivoklát. Historický pivovar, existující od r. 1517, vařil pivo na dolním nádvoří v přízemí budovy Hejtmanství až do roku 1951. Náš projekt posouvá novodobý pivovar do předhradí, do budovy tzv. Sklepů pivovaru, který je ve východní části areálu hradu a sloužila jako zázemí pro zmiňovaný historický pivovar. V suterénu se nachází více jak 600 čtverečních metrů ležáckých sklepů, přízemí sloužilo jako bednárna, lahvárna, umývárna a prostor pro stáčení. Nový projekt využívá areál Sklepů pivovaru včetně podkroví.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

jídlo sme měli sebou ale najíst se člověk zvládne kdekoliv

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prohlídkové trasy

Volit můžete mezi dvěma prohlídkovými trasami s průvodcem a novinkou - volně přístupnou trasou do prostoru parkánu, hradebních ochozů a Velké věže s expozicí lovectví.

lupa

První (základní) prohlídková trasa Gotické paláce je věnována prohlídce interiérů hradních paláců a na druhé prohlídkové trase Celým hradem si prohlédnete všechna přístupná místa v nejstarší části hradu i těch méně známých a půjdete ve stopách českých králů.

lupa

Volná prohlídka bez průvodce vás zavede do severovýchodního parkánu, vystoupáte na hradební ochozy, kde uvidíte obranný systém a nakonec projdete loveckými interiéry až na vrchol Velké věže.

Prohlídku hradu můžete spojit s vycházkou po čtyřech značených vycházkových okruzích k nejkrásnějším vyhlídkám na hrad Křivoklát a nejzajímavějších míst v jeho okolí

Ostatní informace

Návštěvní doba

Hrad Křivoklát je otevřen celoročně, od 3. 1. do 25. 3. denně mimo neděle,
od 26. 3. do 31. 10 denně mimo pondělí a od 1. 11. do 31. 12. o sobotách, nedělích a svátcích.

Vstupné

Základní vstupné na prohlídku Gotických paláců činí 110 Kč na osobu, snížené 80 Kč na osobu a rodinné 290 Kč.Další informace

Hodnocení:
199. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody
Bylo zde:
46 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Křivoklát
(vzdálenost od místa: 0.6 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu hrad Křivoklát

21.07.2011 13:29
Nádherné prostředí a krásná kultura a k tomu čistý vzduch.
09.09.2012 15:52
Krásný a velice zajímavý hrad kousek od Rakovníka. Výhled sice nic moc, ale zato okolí hradu nikdy nezklame

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace