Hrad Krakovec

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná ve městě Rakovník. Odtud míříme na obce Lubná, Příčina, Petrovice, Zavidov. V Zavidově po přejetí železničního přejezdu odbočíme vlevo, směrem na Krakov. V Krakově u městského úřadu odbočíme vpravo a pokračujeme směrem na Krakovec. Na náměstí v Krakovci je velké parkoviště, kde odstavíme za poplatek vozidlo a dále pokračujeme na hrad pěšky. Pěší cesta je po rovině a přímá. Cestou mineme Restauraci U Hradu, odkud je Hrad Krakovec vidět v celé své kráse.

Za čím jedeme?

lupa

Hrad Krakovec byl pravděpodobně založen roku 1381, za rok jeho dokončení se nejčastěji uvádí rok 1383, kdy byla vysvěcena kaple. Jíra z Roztok, křivoklátský purkrabí a oblíbenec krále Václava IV., vedoucí královské huti si na nízkém skalním ostrohu vystavěl sídlo nemající do té doby obdoby, a které v mnoha směrech předběhlo svou dobu. Došlo ke snížení počtu obranných prvků na minimum. Chybí zde mohutná obranná věž, ta která se zde nalézá jen stěží mohla hrad ochránit. Byl kladen maximální důraz na komfort, na hradě se nachází 26-27 místností. To vše činí z Krakovce jeden z vrcholů české hradní architektury 14. století. Krakovec byl samotným Jírou nazván „Chalúpka“. Roku 1410 jej kupuje Jindřich Lefl z Lažan, roku 1414 zde pobýval a zde i kázal Mistr Jan Hus před svým odjezdem do Kostnice. Leflové drželi Krakovec do roku 1437, poté ho vlastnil husitský hejtman Jan Bleh z Těšnice a od roku 1447 Kolovratové celých 100 let, roku 1548 patří Lobkovicům. Dnes hrad vlastní Česká republika.

lupa

Stavba nevyniká rozlohou ani zachovalostí a výbavou svých komnat, neupoutává mohutným opevněním, vysokými věžemi ani romantickou polohou. Patřil však k našim nejluxusnějším hradům. Z toho důvodu byly i jeho obranné prvky sníženy na minimum a důraz byl především kladen na obytnou složku stavby. Do hradu se vjíždělo po padacím mostě přes vykopaný hluboký příkop. Na prvním nádvoří byla studna a věž, která sloužila k obraně. Nacházelo se zde 26 pokojů a dalších osm místností bylo ve sklepě. Nejzajímavějším prvkem objektu je řešení klenby v kapli. Majitelé Krakovce se často měnili, což se odrazilo i na architektuře stavby, i když v negativním slova smyslu, kdy spíše hrad chátral. V roce 1548–1565 vznikly nové renesanční štíty, ale třicetiletá válka opět objekt zpustošila. Na konci 17. století se hrad dočkal nové červené keramické střešní krytiny (odtud název Červený hrádek). Stavební úpravy pokračovaly až do roku 1720, kdy byl hrad opět připraven k obývání. V roce 1783 jej však zasáhl blesk a hrad vyhořel, zůstaly jen obvodové zdi a některé klenby. Tehdejší majitel Václav Karel Hildprant již obnovu nezrealizoval a tak se z hradu stala zřícenina. V roce 1915 pod vedením architekta dr. Karla Kuhna začaly zajišťovací práce rakovnickou pobočkou Klubu českých turistů a tyto práce v různé míře pokračují prakticky doposud. Viz např. nový dřevěný most z roku 2005.

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Krakovec_(hrad)

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme nevyužli žádné stravovací a ubytovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na nádvoří hradu Krakovec se mohou dostat i vozíčkáři.

Ostatní informace

Otevírací doba

Březen - Duben, Říjen

SO, NE, svátky

10:00-12:00, 13:00 - 16:00

Květen, Září

SO, NE, Svátky

9:00-12:00, 13:00-17:00

Červen - Srpen

ÚT - NE

9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00

Vstupné

Dospělý 40Kč

Děti, studenti, důchodci a ZTP 30Kč

Děti do 6 let 1Kč

Parkovné 20KčDalší informace

Hodnocení:
2555. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Všesulov
(vzdálenost od místa: 3.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad Krakovec

18.08.2012 22:33

Hrad je krásný, popis cesty přesný a srozumitelný. Fotky jsou krásné.

31.07.2015 16:43
Krásný hrad v nádherném údolí kterým probíhá řeka Javornice. Doporučuji navštívit!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace