Hrad Helfenburk u Úštěku

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Celkový pohled
Celkový pohled
lupa

Hrad Helfenburk nalezneme přibližně na půli cesty mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Ve směru z Litoměřic v Úštěku odbočíme doprava na obec Ostré. Asi po 2km z hlavní křižovatky narazíme na parkoviště. Je to asi 200m před obcí. Odtud již musíme pěšky zprvu po červené značce po které můžeme pokračovat na zelenou a následně žlutou k hradu cca 3km, nebo cca po 600 metrech od parkoviště odbočit z červené přímo na žlutou.Druhá varianta je asi o kilometr kratší. Nazpět můžeme jít stejnou cestou, nebo pokračovat z hradu po žluté, a asi po 400 metrech odbočit na červenou která nás po přibližně 4 km přivede lesní cestou do obce Ostré a následně 200m po silnici k parkovišti.

Za čím jedeme?

Dolů po červené
Dolů po červené
lupa

Tento hrad z poloviny 14. století vystavěli Berkové z Dubé. V roce 1375 se stává majetkem arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi. Na konci 16. století je hrad opuštěn o po třicetiletou válku pustošen. Až v letech 1887 – 1880 hrad využívá Josef Schroll. Dnes je hrad majetkem města Úštěk.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nahoru po červené
Nahoru po červené
lupa

Jelikož na hradě lze zakoupit upomíkové předměty, ale ne občerstvení doporučuji si vzít něco na jídlo a pití s sebou. Po procházce jsme se ještě jeli podívat na druhou stranu od hlavní silnice z Litoměřic do České Lípy na rybník Chmelař, kde je možné se u stánků občerstvit, v autokempu ubytovat, nebo v rybníku vykoupat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nahoru po červené
Nahoru po červené
lupa

Při návštěvě hradu jsme si užili krásné procházky okolní přírodou a vyhlídek na hrad z různých stran. Samotný hrad je také velice zajímavý a pohled z 30 metrů vysoké věže na okolí je skutečný zážitek.

Ostatní informace

Vstupné je zde dobrovolné.

Areál hradu je přístupný celoročně.

Věž: celoročně, sobota 1000 - 2000; neděle 800 - 1400Další informace

Hodnocení:
1310. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Bylo zde:
13 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Úštěk
(vzdálenost od místa: 0.61 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad Helfenburk u Úštěku

01.06.2013 14:51
Náš oblíbený výletní cíl.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace