Hrad a zámek Velhartice a 7 zastavení naučné stezky

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Šumava - tentokrát se vydáme se na prohlídku Hradu Velhartice a projdeme si
naučnou stezku . Jedeme autem z Prahy přes Plzeň, Klatovy a odtud do Velhartic.

Za čím jedeme?

lupa

Chceme se podívat na hrad a pak si projdeme naučnou stezku, která tudy vede. Auto necháváme zaparkované na parkovišti u hradu. Odtud je to k hradu ještě kousek, ale hezkým a upraveným parkem. Na hradě jako takovém jsme byli už několikrát, takže si nekupujeme vstupenku na prohlídku, ale jen na nádvoří - zarecitovali jsme si Buška z Velhartic :) a šli se podívat po nádvoří a po okolí hradu a vlastně i zámku. Nahlédli jsme i do nově otevřené hospody - v bývalém hradním pivovaru. Ale nic jsme tu nekupovali . Zahráli jsme si tu Lucasovu hru. Ta spočívá v tom, že musíte , tuším maximálně 15 tahy přesunout 4 a 4 figury z jedné strany na druhou. Což se nám teda nakonec i povedlo :) Dají se tu zahrát i velké šachy, nebo ruské kuželky. Výhled do údolí Ostružné je krásný, takže jsme se rozhodli projít se tam po naučné stezce Velhartice, která tudy vede. Blíže o akcích na hradě a prohlídkách se dočtete zde :
http://www.hrad-velhartice.cz/hrad-velhartice/ . V hradním krámku jsme také pořídili pohledy ( pokud si koupíte vstupenku na hrad, tak ta funguje jako pohled) , vizitky, známku a razítko v pokladně . A vyrazili po naučné stezce k Werichově chatě.

lupa

Naučná stezka začíná u hradu. Vede přes náměstí kolem kostela Narození Panny Marie. Dál kolem Kovárny, kde je dnes otevřená hospoda. a kolem řezbářského obchůdku už podél Ostružné lesem dál. Po cestě narazíte na štolu. Jednou mi pán z infocentra v Železné Rudě říkal, že štolu jako malý s kamarády prolézal. Rodičům se to prý nelíbilo. Štola je teď zamřížovaná a přístupy zatopené, takže už se rodiče místních kluků asi nebojí Smile
Po zastaveních přicházíme k zastavení u Werichovy chaty. Tady trávil
pan Jan mnoho času rozjímáním, čtením, psaním a lovem milovaných pstruhů. Chatu mu navrhnul jeho blízký přítel pan Jiří Trnka. Chata stojí na pilotech, takže je před případnou vodou z Ostružné chráněna. Zpět se můžete vydat po silnici kolem pily a kolem posledních dvou zastavení do Velhartic, nebo stejnou cestou . Ta je nenáročná a vhodná i pro kočárky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Ubytovaní jsme byli v soukromí, ale v okolí se jistě nějaké to příjemné
ubytování najde. Najedli jsme se ve Velharticích ve Staré kovárně. Nečekejte nijak velký výběr jídel, alespoň nebudete nerozhodní, ale rozhodně si pochutnáte. Steaky kuřecí, vepřové, domácí štrůdl a nebo domácí zázvorová limonáda. Pokud budete chtít smažák, nebo něco podobného, tak se stavte v hospodě vedle cukrárny. V cukrárně si naopak dejte dortík, nebo zmrzlinu. Dá se tu koupit i pečivo a základní potraviny.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jezdíme sem moc rádi, protože je tu prostě hezky. Na podzim si pokaždé navíc
odvezeme i nějaké ty houby. A když ne, tak si alespoň odpočineme.

Ostatní informace

lupa

Informace o vstupném na hrad najdete v odkaze výše. V současné době probíhá soutěž Šumavské trojhradí, tak pokud budete trávit prázdniny na jihu, tak můžete svá dítka, nebo sami sebe zapojit :)
http://www.hrad-velhartice.cz/soutez-sumavske-trojhradi/Další informace

Hodnocení:
1830. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nemilkov
(vzdálenost od místa: 4.1 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad a zámek Velhartice a 7 zastavení naučné stezky

22.07.2012 12:37
nejhezčí šumavský hrad

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace