hrad a zámek Staré Hrady

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

lupa

K zámku Staré Hrady jedeme po dálnici Praha-Liberec. V Mnichově Hradišti však uhýbáme z trasy a vezeme se k Jičínu. Projedeme Sobotku a míříme na Libáň. Zhruba 1,5 km severně od Libáně leží obec Staré Hrady...

Za čím jedeme?

lupa

Unikátní renesanční komplex je klenotem mírného údolí na jihu Českého ráje. Gotický hrad s přistavěným renesančním zámkem se půvabně snoubí a vytváří spolu malebný celek velkého historického významu.

lupa

První písemná zmínka o tvrzi Stará je z roku 1340 v závěti Arnošta ze Staré. Páni ze Staré byli tehdy nejvýznamnějším rodem v okolí. Arnošt byl hejtmanem v Kladsku a jeho rodovým sídlem byla právě tvrz Stará. Arnošt ze Staré měl čtyři syny, zde se také pravděpodobně narodil jeho syn, budoucí první arcibiskup pražský – Arnošt z Pardubic. Nejmladší Vilém se svým synem Smilem Flaškou vybudovali nynější kamenný hrad.

lupa

Poté se zde vystřídalo několik pánů. Roku 1567 Starou koupil Kryštof Popel z Lobkovic, majitel sousedního panství Kost. Jeho dcera Uršula přinesla hrad věnem Jiřímu Pruskovskému z Pruskova, komorníku čtyř habsburských císařů. Roku 1573 Pruskovští začali s přestavbou původní gotické tvrze na renesanční zámek, největší a nejkrásnější stavbu celého kraje. Dostavba zámku pokračovala i za jeho syna Oldřicha Disidera. Roku 1628 zámek kupuje Albrecht z Valdštejna. Po Valdštejnově zavraždění přichází na Staré Hrady rod Schliků. Ti zakládají panství Kopidlno – Staré Hrady. Hlavními sídly Schliků byly upravené zámky v Kopidlně a v Jičíněvsi a starohradský zámek byl jen hospodářským centrem panství. Byl zde panský dvůr, konírny, špejchar a pivovar. Posledním mužským potomkem kopidlňské větve Schliků byl Ervín František Schlik. Po jeho smrti se rozpoutal spor o toto panství. Ten nakonec vyhrála rodina Weissenwolfů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Po roku 1945 se stal zámek majetkem československého státu. Nebyl však nadále opravován, a tak i přes snahu brigádníků bylo roku 1960 rozhodnuto o jeho demolici. Naštěstí se roku 1964 stal předsedou MNV učitel pan Vladimír Holman. Dal dohromady několik důchodců z obce i okolí a zámek začal růst z trosek. V roce 1994 přešlo vlastnictví areálu hradu a zámku na obec Staré Hrady. Postupem doby bylo jasné, že peníze na opravy a údržbu objektu nestačí. Obec se rozhodla objekt prodat. A tak mají Staré Hrady od poloviny r. 2007 nového majitele, manžele Sukovi.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Hradem a zámkem vede prohlídkový okruh Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. Zvláště děti potěší na zámku návštěva Dračí královské komnaty. Další dva pohádkové okruhy - Zámecké pohádkové sklepení a Hradní pohádková půda - jsou věnovány především dětem, i když laskavý humor pohádek čaroděje Archibalda I. rádi ocení i dospělí.

Ostatní informace

Mnoho uzitečných informací najdeme na

http://www.starehrady.cz/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dětenice
(vzdálenost od místa: 3.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu hrad a zámek Staré Hrady

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace