Hrad a zámek Nižbor

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná na Exitu 14 na dálnici D5, odtud směřujeme do Berouna. Přejedeme přes železniční přejezd a na světelné křižovatce odbočíme doprava. Celou cestu až do Nižbora pojedeme podél železniční tratě. V Nižboru přejedeme přes řeku Berounku a jedeme do prudkého stoupání, po 250 metrech je odbočka doprava na parkoviště nad zámkem.

Za čím jedeme?

lupa

Hrad Nižbor se nad Berounkou tyčí již od druhé poloviny třináctého století. Založil ho pravděpodobně Přemysl Otakar II. (první zmínka o něm se objevuje v roce 1265), ale není vyloučeno, že to byl již jeho otec, náruživý lovec Václav I. Jeho původní jméno bylo Miesenburg, česky “Hrad nad Mží”. Řeka je dnes známá jako Berounka a hrad jako Nižbor, což je zkomolenina původního názvu. Hrad sloužil jako lovecké sídlo českých panovníků a pravděpodobně byl i správním střediskem kraje před založením Karlštejna. Vzhledem ke své pozici na skále nad řekou a mohutnému opevnění byl velmi dobře chráněn. Přesto ho v roce 1425 dobyla husitská vojska. Po roce 1601 byl hrad prodán z přímého majetku panovníka a noví majitelé z rodu Šanovců jej renesančně přestavěli. Hrad, nyní již zámek, znovu změnil majitele během pronásledování mnoha českých pánů po bitvě na Bílé Hoře a nakonec jej získal i s přilehlým panstvím rod Valdštejnů. Ve čtvrtině 18. století došlo k poslední přestavbě, tentokrát barokní, a v této podobě známe zámek dodnes. Jeho majiteli se posléze stal rod Fürstenbergů. Západně od zámku najdete jejich rodovou hrobku a památník Karla Egona Fürstenberga. Za socialistické éry zámek značně zpustl a v devadesátých letech byl zachraňován ve velmi zdevastovaném stavu. Rekonstrukce není ještě dokončena, ale její dílčí výsledky můžete posoudit sami. Již zrekonstruované prostory obývá Informační centrum keltské kultury, které nabízí zajímavou a unikátně pojatou expozici.

www.zameknizbor.cz

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Cestou jsmenevyužili žádné stravovací ani ubytovací zařízení, ale můžeme doporučit

Restauraci Pivovar Berounský medvěd

Tyršova 135

Beroun

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je zde krásné prostředí a výhled do okolí.

Ostatní informace

Otevírací doba

Květen, červen, září, říjen

10:00 - 17:00

Červenec, srpen

9:00 - 18:00

Vstupné

Dospělí 50Kč

Děti 20KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nižbor
(vzdálenost od místa: 0.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad a zámek Nižbor

opravené kontaktní údaje a otevírací doba 2016
19.04.2016 17:14
Informační centrum keltské kultury zámek Nižbor Tel.: +420 606 027 133 Tel.: +420 725 759 344 e-mail: ickk@uappsc.cz www.zameknizbor.cz Facebook: Zámek Nižbor Otevírací doba: KVĚTEN a ZÁŘÍ – ŘÍJEN SO – NE a státní svátky od 10 do 17 hod. PO – výukové programy pro školy Ostatní dny pro skupiny po domluvě na e-mailu ickk@uappsc.cz nebo tel. 725 759 344 (pí Zajícová) ČERVEN PO – NE od 10 do 17 hod. ČERVENEC – SRPEN PO – NE od 10 do 18 hod.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace