Hrad a město Říčany u Prahy.

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Říčany, hrad
Říčany, hrad
lupa

Město najdeme přibližně 20 km od centra hlavního města, jehož hranice se k Říčanům v posledních letech hodně přiblížila. Za sjezdem z dálnice máme náš cíl na dohled a tak vítáme možnost uniknout z docela silného provozu a porozhlédnout se, co zajímavého toto místo nabízí. Po odbočení z hlavní silnice se dostáváme do jiného světa. Náměstí je poloprázdné a jen kolem zdejšího kostela je trochu rušněji. Zbývá zaparkovat a trochu se podívat do historie. Zdejší hrad patřil v době své největší slávy k největším v celé zemi. Byl postaven v letech 1269 až 1270 a vlastnilo jej několik významných rodů. Některé prameny uvádí, že v roce 1420 hrad pobořili husité. Pravdou spíše je, že se posádka vzdala a význam hradu poklesl až v 15. století. Od roku 1486 jej vlastnili Trčkové z Lípy a až v roce 1544 je hrad popisován jako pustý. Při stavbě hradu se stavělo i samotné město, o kterém je první písemná zmínka z roku 1276, ale z této doby se toho ve městě skoro nic nezachovalo.

Za čím jedeme?

Říčany, kostel sv. Petra a Pavla
Říčany, kostel sv. Petra a Pavla
lupa

S vycházkou po městě začínáme na náměstí u klasicistní radnice. Současná budova je z roku 1864, ale najde se zde i torzo renesančního portálu a letopočet 1575. Ve zdi budovy je památník padlým v I. světové válce od B. Bendy. V malém parčíku u radnice je na podstavci busta T. G. Masaryka. Několik domů na náměstí nese stopy baroka a významnou památkou je barokní mariánský sloup z roku 1699. Směrem ke kostelu pod lípami jsou sochy sv. Václava. Ta je kopií původní barokní sochy a je z roku 1937. Druhá socha sv. Jana z Nepomuku je původní a byla opravena v roce 1936. Dominantou náměstí je původně gotický Kostel sv. Petra a Pavla. Ten prošel výraznou úpravou v 16. století, ale dnešní barokní podobu dostal až v roce 1719. Od kostela je to k hradu jen několik minut. Z mohutné hranolové věže a čtyř budov paláce, které uzavíraly nádvoří, zbyly do dnešních dnů jen obvodové zdi západního křídla, sahající do výšky dvou pater. V roce 1991 se navíc zřítila část klenby. Z věže stojí část třípatrového nároží. Hradby a valy zcela zmizely. Zbývá ještě nahlédnout do uliček okolo náměstí a návštěva města se blíží ke konci.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

I když naším původním záměrem bylo zajít ve městě na oběd, nic vhodného jsme nenalezli. Byla neděle a zřejmě jsme špatně hledali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Město je hezky upravené a část náměstí má parkovou úpravu. I když z hradu toho moc nezbylo, je to velmi zajímavé místo a nám se Říčany celkově líbily.

Ostatní informace

Říčany, zbytek hradního paláce
Říčany, zbytek hradního paláce
lupa

Městské info centrum bylo v neděli zavřené. Ve městě sídlí i Mudruňkovo vlastivědné muzeum. Zajímavostí je tak zvaná Olivovna, která byla původně výchovným ústavem opuštěných dětí a dnes slouží jako dětská léčebna dýchacích cest. Městem protéká Říčanský potok a v blízkosti města jsou dva větší rybníky – Mlýnský a Marvánek a to by tak asi bylo o tomto zajímavém místě vše a to ostatní dopoví fotografie.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Říčany
(vzdálenost od místa: 0.92 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad a město Říčany u Prahy.

08.02.2013 08:20

V Široké ulici vedle náměstí je příjemná restaurace "Čajovna". Tam se dá dobře najíst.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace