Hostýnské vrchy z Rusavy

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Pěší trasa dlouhá 16 km začínala v centru obce Rusava od rozcestníku KČT, po červené značce na vrchol Pardus(672 m n. m.) s krásnými výhledy a kuriozní samoobsluhou s občerstvením, za které se platilo do kasičky zamčené řetězem ke stromu. Z Pardusu jsme se dostali dál do sedla Klapinov se stádem kravu osady Horní Hořansko. Odtud je možné si trasu prodloužili po červené asi o 3 km ještě na zříceninu Obřany. Po zelené značce dojdete na Skalný, kde jsem můžete vylezt až na vrcholové skály vpravo od tur. značky, jsou využívany k lezení. Ze skal nejsou výhledy, jsou zarostlé vysokými stromy. Ale z pastvin pod nimi jsou úžasné výhledy na východní část Hané. Ze Skalného jsme přes Bukovinu došli až na Svatý Hostýn, kde jsme si prohlédli bazaliku Nanebevzetí Panny Marie (1721-1748). Prošli jsme se přes křížovou cestu ke hřbitůvku významných kněží a jezuitů s božím hrobem a kapličkou. Nad hřbitovem byla na počest návštěvy císaře Františka Josefa I. v r. 1898 postavena rozhledna, která slouží dodnes. Provozuje ji tzv. Matice Svatohostýnská a vstupné je symbolických 10 Kč. Výhledy jsou na celou Hanou. Pak kolem jednotlivých zastavení křížové cesty od Dušana Jurkoviče s mozaikami Jana Köhlera zase zpět k bazilice. Po 250 schodech jsme sestoupili k pramenu svaté vody ak Vodní kapli, kde jsme podle GPS cvičně, jako mudlové, vyhledali jednu kešku. Z pět do Rusavy jsme se vydali nejdříve po žluté značce pod Hostýn a na Bukovinu a odtud 4 km po žluté přes výhlídku Grapy. Ve finále jsme si cestu zkrátili mezi Chalupami v Brusnéma z parkoviště hned odjeli do vedlejší vesnice, do Brusného, kde jsme v místní vyhlášené hospůdce u mlýna povečeřeli.
Počasí nám celý den přálo a tak jsme si tenhle výlet do Hostýnských vrchů parádně užili.

Za čím jedeme?

Šli jsme za přírodními památkami Přírodního parku Hostýnské vrchy, za místní květenou, smíšenými lesy, dalekými výhledy, pastvinami s dobytkem.

Na Svatém hostýně je řada kulturních památek hodných shlédnutí. Místo má duchovní atmosféru a jeho poutní historie sahá do 13.st.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Centrum obce Rusava
Centrum obce Rusava
lupa

Pivko, točenou kofolu a preso jsme si dali hned pod Bazilikou, poslední stánek na pravé straně ve směru nahoru. Vše OK. Mají tam největší výběr oplatků. Teplé jídlo jsme si dávali až cestou domů v obci Brusné v hospůdce u mlýna. Tu vřele doporučuji, byly jsme moc spokojeni.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

hotel Rusava
hotel Rusava
lupa

Výhledy z Parduse, sedlo Klapinov, skály na Skalném, výhledy na baziliku ze Skalného, výhledy z rozhledny, Jurkovičova křížová cesta, interiér Baziliky, kovový kříž INRI na pastvině u Skalného (mimo značenou trasu), vyhlídka Grapy.

Ostatní informace

výhledy na Rusavu
výhledy na Rusavu
lupa

Rozhlednu a ubytovací objekty provozuje Matice Svatohostýnská. Vstupné na rozhlednu je symbolických 10 Kč. Na rozhledně mají turistické vizitky, magnetky, pohlednice,turistické razítko a pamětní minci.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bystřice pod Hostýnem
(vzdálenost od místa: 5.23 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hostýnské vrchy z Rusavy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace