Hornopožáreckými lesy na Kněží horu

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Vlčí rokle
Vlčí rokle
lupa

Hornopožárecké lesy nabízejí mnoho variant procházek po značených i neznačených cestách v každém ročním období. Tuto procházku můžeme začít opět na železniční zastávce Prosečnice na trati posázavského pacifiku.

Vlčí rokle
Vlčí rokle
lupa

První úsek cesty až po vyhlídku Panská skála může být totožný s vycházkou Tajuplnou roklí na vyhlídku Panská skála a ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec. Alespoň pro mě je procházka Vlčí roklí zážitkem který nezevšední v každém ročním období.

Panská skála v zimním sluníčku
Panská skála v zimním sluníčku
lupa

Nebo se od železniční zastávky vydáme po červené, která nás vede do poměrně prudkého kopce. Od rozcestí u loveckého zámečku Horní Požáry pokračujeme dále modře značenou cestou a stále mírně stoupáme Hornopožáreckými lesy lesní cestou. Na směrové odbočce zahneme vpravo a jdeme na vyhlídku Panská skála.

cesta na Kněží horu
cesta na Kněží horu
lupa

Z Panské skály se vrátíme na turistické rozcestí, od kterého dále pokračujeme po červené značenou směrem na Kněží horu. Protneme žlutě značenou cestu a dojdeme až na lesní cestu, na které zahneme ostře vlevo. Po cca jednom kilometru chůze, v mírně klesající pravotočivé zatáčce, narazíme na modré značky naučné stezky. Zahneme vpravo a po těchto značkách krátce stoupáme na vrchol Kněží hory. Je to opět krásné místo uprostřed lesa. Své poznatky a pocity můžete zapsat do knihy schované ve schránce přístřešku. Přečtěte si také informace o místě umístěné na spodu stříšky.

Z vrcholu Kněží hory sestupujeme po značkách naučné stezky, po levé ruce míjíme žulové balvany. Na lesní cestě značka uhýbá vpravo a dovede nás ke studánce Holubí oko.

vrchol Kněží hory
vrchol Kněží hory
lupa

Kousek za studánkou protíná naučnou stezku zelená značka. Zahneme na ní vlevo a sestupujeme lesním úsekem až ke štole Halíře. Štola je přístupná pouze v sezóně. Pokud je tedy zavřeno, lze si přečíst pár informací na tabuli před štolou.

Kněží hora - odpočinkový altán v létě
Kněží hora - odpočinkový altán v létě
lupa

Do Borku můžeme dojít buď po zelené a na vlakovém nádraží Jílové u Prahy vycházku ukončit. Nebo se vydáme po silnici, která je zároveň značenou cyklostezkou a za podjezdem železniční tratě opět narazíme na zelenou značku. Je to kousek blíže. Zahneme vpravo, ještě jednou podejdeme železniční trať a za podjezdem v levotočivé zatáčce začínáme zase stoupat. Cesta nás dovede až nad poslední stavení. Narazíme zde na červeně značenou naučnou stezku, která nás společně se zelenou značkou dovede vpravo na polní cestu umožňující krásné rozhledy do kraje. Pohodlně dojdeme k Boží skále. Vrchol kopce je zarostlý a tak mnoho výhledů nenabízí.

Od Boží skály do centra Jílového nás bezpečně dovede polní cesta.

Za čím jedeme?

Kněží hora - léto
Kněží hora - léto
lupa

Projdeme se pěknými Hornopožáreckými lesy. Navštívíme vrchol Kněží hory, což je romantické místo uprostřed rozsáhlých lesů. Občerstvíme se u studánky Holubí oko a podíváme se do údolí Sázavy a na okolí Jílového z cesty k Boží skále.

V sezóně je možné navštívit štolu Halíře v údolí Turyňského potoka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V sezóně je možnost občerstvení hned u zastávky v Prosečnici. Další posezení je v cíli v Jílovém, kde je více možností vybrat si to správné místo.

Nikde jinde ale tak nechutná vlastní svačina jako na odpočívadle uprostřed lesů. Tak si nějaké to jídlo a pití přibalte do batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zajímavých míst je na trase vycházky více. Určitě vás zaujme Vlčí rokle, Panská skála nebo klidné místo na Kněží hoře.

Ostatní informace

V sezóně je možnost navštívit štolu Halíře. Otevřeno od dubna do října o sobotách a nedělích a státních svátcích. Vstupné pro dospělé 80 Kč, děti, studenti a senioři 40 Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jílové u Prahy
(vzdálenost od místa: 1.83 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hornopožáreckými lesy na Kněží horu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace