Historie dobývání zlata v okolí Jílového u Prahy

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

V mém oblíbeném Posázaví si uděláme tématicky zaměřenou vycházku věnovanou historii dobývání zlata v okolí Jílového.

náměstí v Jílovém u Prahy
náměstí v Jílovém u Prahy
lupa

Vycházku zahájíme v Jílovém u Prahy, které je snadno dostupné prostředky pražské MHD. Po příjezdu na náměstí navštívíme regionální muzeum, sídlící v budově bývalého domu Mince, dávným správním centrem jílovských zlatých dolů.

V muzeu jsou stálé i dočasné expozice. Mezi ty stálé patří expozice těžby zlata v Čechách, expozice o historii trampingu v jižním okolí Prahy a expozice z historie regionu.

dům Mince - muzeum
dům Mince - muzeum
lupa

Nejrozsáhlejší je expozice zlata, která mapuje výskyt tohoto drahého kovu v přírodě, jeho význam a použití, dějiny těžby a zpracování, místa výskytu zlata u nás, používané pracovní nástroje při dobývání a především se věnuje těžbě zlata v jílovském zlatonosném revíru. Je to obsáhlá a velmi zajímavá expozice.

Neméně zajímavou podívanou je expozice o historii trampingu a pobytu v přírodě. Při prohlídce exponátů srdce zaplesá nejednomu příznivci trampingu.

K získání dokonalejšího obrazu o dobývání zlata v tomto kraji, navštivte alespoň jeden ze tří přístupných dolů. Ke dvěma z nich blízko sebe vás dovede turistické značení.

expozice muzea
expozice muzea
lupa

Od centrálního rozcestníku na náměstí, před kostelem sv. Vojtěcha, sejdeme po modré dolů k bývalému pivovaru a od něj začínáme stoupat polní cestou ke kopci Pepř s vybudovanou rozhlednou. Po případné návštěvě rozhledny pokračujeme dále modře značenou pěšinou s pěknými výhledy do okolí až na rozcestí Horní Studené. Modrá nás dále vede z kopce lesní pěšinou na rozcestí v Dolním Studeném. Od tohoto rozcestí zbývá po žlutě značené asfaltové silničce ke štole sv. Josefa asi 500 m.

expozice muzea
expozice muzea
lupa

Štola sv. Josefa nabízí velmi pěknou ukázku důlního díla v této oblasti. Prozkoumáno je asi 280 metrů chodeb, přístupno je asi 200 m. Procházíte chodbami různé šířky i výšky proto vás před vstupem do štoly vybaví přilbou a pláštěm. Své bezprostřední dojmy z návštěvy štoly můžete zapsat do pamětní knihy.

expozice muzea
expozice muzea
lupa

Pokud jste se dobrodružství ještě dostatečně nenabažili, můžete navštívit cca 100 m vzdálenou štolu sv. Antonína Paduánského, kde si užijete i lezení po žebřících mezi jednotlivými patry štoly.

expozice muzea
expozice muzea
lupa

Po těchto zajímavých návštěvách štol pokračujeme dolů po žluté, podejdeme železniční viadukt, který se klene vysoko nad námi a kolem restaurace Troníček s možností posezení dojdeme na rozcestí Žampach u jezu. Tady máme na výběr, jak budeme pokračovat dál.

Jednou z variant je dojít podél náhonu zeleně značenou cestou do Kamenného Přívozu.

expozice muzea
expozice muzea
lupa

Druhou možností, kterou bych doporučil, je vrátit se do Jílového u Prahy. Od rozcestí začneme stoupat místy dosti strmě po zelené k železniční zastávce Jílové u Prahy. Za přejezdem před nádražím, téměř do protisměru vlevo, vede žlutě značená cesta k bývalému Včelímu Hrádku a od něj ještě chvíli stoupáme k velmi pěkné vyhlídce U dvou křížků. Je tam i lavička a tak si chvíli sedneme a vychutnáváme si atmosféru okolní přírody, pod sebou krásně vidíme do údolí Sázavy a Kamenný Přívoz.

Žlutá dále pokračuje na rozcestí v Horním Studeném, od kterého se známou modře značenou pěšinou a cestou vrátíme zpět na náměstí v Jílovém u Prahy.

Za čím jedeme?

Seznámíme se způsoby dobývání zlata a prohlédneme si místa jeho dobývání.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nauděláte chybu, když navštívíte restauraci Troníček. Také na náměstí v Jílovém se dá vybrat posezení v některé z restaurací.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mě osobně zaujala expozice zlata a trampingu v muzeu v Jílovém, velmi se mi lídila prohlídka štoly sv. Josefa a samozřejmě pak krásná pohle do údolí Sázavy z vyhlídky U dvou křížků.

Ostatní informace

Prohlídka stálých expozic a výstav v prostorách muzea v Jílovém:

Vstupné:

děti předškolního věku….….….….….….….…zdarma

školáci, studenti, důchodci….….….….….….20,– Kč

dospělí….….….….….….….….….….….….….…...40,– Kč

rodiny (max. 5 osob)….….….….….….….…...90,– Kč

výhled z rozhledny na Pepři
výhled z rozhledny na Pepři
lupa

Každou první sobotu v měsíci je vstup do muzea ZDARMA.(Neplatí, pokud v tento den pořádá muzeum Předváděcí den. Vstup zdarma je pak umožněn v náhradním termínu – viz Aktuality).Neplatí pro prohlídky štol.

Rýžování zlata na nádvoří (v letních měsících) volně přístupné pro platící návštěvníky, pomůcky jsou k zapůjčení v pokladně muzea.

Prohlídka štoly svatého Josefa

Vstupné:

děti předškolního věku od 4 let….….….….zdarma

školáci, studenti….….….….….….….….….….…30,– Kč

dospělí….….….….….….….….….….….….….….…50,– Kč

rodiny (max. 5 osob)….….….….….….….….…110,– Kč

duben – říjen: sobota, neděle a svátky: 10 – 17 hod.

o prázdninách (červenec-srpen): také v úterý – pátek 13 – 17 hod.

Prohlídka štoly svatého Antonína Paduánského

Vstupné:

školáci, studenti….….….….….….….….….….…40,– Kč

dospělí….….….….….….….….….….….….….….…80,– Kč

rodiny (max. 5 osob)….….….….….….….…...170,– Kč

do této štoly je vstup povolen dětem až od 12 letDalší informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Historie dobývání zlata v okolí Jílového u Prahy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace