Hejnice a okolí

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Jedeme do západní části Jizerských hor, zasahujících zde do frýdlandského výběžku. Jako dopravní prostředek jsme tentokrát zvolili auto, ale lze se sem dostat i vlakem z Liberce.

Za čím jedeme?

Hejnice - bazilika Navštívení Panny Marie
Hejnice - bazilika Navštívení Panny Marie
lupa

Zaparkovat se dá v Hejnicích přímo před zdejší dominantou, bazilikou Navštívení Panny Marie. Tento kostel byl postaven v 18. století na poutním místě z roku 1211. Po prohlídce tohoto barokního skvostu s nádhernou vnitřní výzdobou jsme po červené značce nabrali směr Lázně Libverda.Lázně Libverda jsou klidným lázeňským městečkem ze 17. století, jehož léčivé prameny jsou známé již od 14. století. Centrem lázní je pěkně opravená lázeňská kolonáda, z které pokračujeme dále po žluté značce směrem k Obřímu sudu. Z terasy od této známe výletní restaurace je krásný výhled do okolní krajiny. Výhledům dominuje hora Smrk a pak i dva skalnaté vrcholy s vyhlídkami Ořešník a Paličník. U Obřího sudu začínají i dva velice zajímavé turistické a cykloturistické okruhy. Pěšákům je určen okruh po Libverdských vyhlídkách. Jedná se o pět vyhlídkových míst s info tabulemi a s ručně tesanými sochami. Pro cyklisty je zde nástupní místo na okruh nazvaný Singltrek pod Smrkem. Jde o jednosměrnou stezku vedoucí krásnými terény Jizerských hor. Toto může posoudit každý, kdo bude pokračovat stejně jako mi od Obřího sudu po žluté značce, neboť singltrek skoro kopíruje tuto pěší značku. Po žluté se dostaneme až na rozcestí Hájovna, odkud pokračujeme po červené půlené značce po tzv. Novoměstském okruh až na rozcestí U Červeného buku. Po cestě po okruhu se nám otevřou krásné výhledy na nejvyšší horu Jizerských hor, 1124 metrů vysoký Smrk. Na rozcestí U Červeného buku přejdeme na zelenou značku a pokračujeme až k jedné z nejstarších turistických chat v Jizerských horách, k Hubertce. Od Hubertky pak začneme klesat po modré značce krásnými bukovými lesy s mnoha skalními útvary do obce Bílý Potok a dále pak do cíle našeho okružního putování, do Hejnic. Celkem jsme našlapali asi 14 kilometrů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Lehce jsme se občerstvili u Obřího sudu, ale občerstvení za daleko příznivější ceny nabízí kiosek u Hubertky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Super byly krásné výhledy do okolní krajiny a nyní na jaře je nádherně i ve zdejších bučinách.

Hejnice - bazilika Navštívení Panny Marie
Hejnice - bazilika Navštívení Panny Marie
lupa

Divný pocit má člověk, když v Bílém Potoce a i po cestě do Hejnic přes Raspenavu uvidí zničené koryto řeky Smědé po loňských bleskových povodních. To co se zde muselo tenkrát dít bylo asi hrozné.

Ostatní informace

Vstupné jsme nikde neplatili, všechna zde popsaná místa jsou volně přístupná.Další informace

Hodnocení:
4048. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hejnice
(vzdálenost od místa: 0.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hejnice a okolí

12.05.2012 09:20

SmilePěkné povídání, krásné fotografie. Tuto oblast Jizerek znám, opravdu je tam krásně. Zdraví a další hezké výlety přeje Jana

12.05.2013 13:29
...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace