Havraní skály a Panenská skála

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

Naším cílem je pohodový výlet, při kterém poznáme krásné skalní útvary, tj. Panenskou skálu a Havraní skály, které se nachází při zelené značce mezi Cvikovem a Novým Borem.

Za čím jedeme?

Panenská skála
Panenská skála
lupa

Výlet začínáme na náměstí v Cvikově, po překročení hlavní silnice se již ocitáme mimo lidská obydlí a vstupujeme do lesa. Cesta se postupně začíná svažovat až se ocitáme v romantickém Údolí Samoty, po levé straně cesty máme skalní útvary, po straně pravé se klikatí Dobranovský potok. Malou odpočívku si můžeme dát u lesní studánky, která má jen historické německé označení Augenwasserquelle. Po přestávce nás již čeká první cíl výletu, Panenská skála. Skalí útvar tvoří dvě věže, větší Škuner, nebo jinak zvaná Čertova skála dosahuje výšky 30 metrů, menší a štíhlejší Panenská skála zvaná i Pirát je tvarově zajímavější, v prostřední části skály je i malé okno.

Havraní skály
Havraní skály
lupa

Po rozjímání u Panenská skály se vydáme dále, po 1 km nás očekávají Havraní skály cca 300 metrů dlouhý pískovcový hřbet. K vrcholu nejvyšší skály ve výši 371metrů nás dovede schodiště, které zde nechat vytesat hrabě Karel Kinský již v roce 1829. V roce 2006 byla vyhlídková plošina obnovena a zabezpečena zábradlím. Z vrcholové plošiny se nám nabízí okrouhlý výhled: k severu na dominantní Klíč, dále na Českou skálu a Chotovický vrch, v pozadí Vlhošť, Ronov, směrem k jihu máme „shluk“ kopců v okolí Sloupu, tj. Břidličný, Pomahačův a Tisový vrch, Slavíček a Špičák u České Lípy.

panorama z vrcholové plošiny Havraních skal
panorama z vrcholové plošiny Havraních skal
lupa

Při cestě do Nového Boru potkáme ještě jedno krásné vyhlídkové místo, Jelení skok, ze kterého se nám také nabízí krásné výhledy na Lužické hory od Klíče, přes Luž a Hvozd až k Ralsku.

Havraní skály - vyhlídka
Havraní skály - vyhlídka
lupa

Do Nového Boru je to již "coby dup", podél lesního hřbitova nás zelená značka, kolem Sklářského muzea, dovede přímo na centrální náměstí Míru. Na náměstí krom zmíněného muzea může shlédnout chrám Nanebevzetí Panny Marie, protější secesní budovu pošty, řadu historických domů s mansardovou střechou a od roku 2006 i skleněný strom od architekta Bořka Šípka.

Vyznačení trasy v mapě i s výškovým profilem je zde: http://www.turistika.cz/trasy/cvikov-udoli-samoty-panenska-skala-havrani-skaly-novy-bor

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu a lahev s pitím je na tomto cca 10 km dlouhém výletu nutností. Po opuštění Cvikova je při cestě po zelené možnost občerstvení až v Novém Boru.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Klid, pohoda, krásná příroda, romantika, výhledy……. prostě nádhera, ale hlavně žádné davy lidí.....wink

Ostatní informace

Po deštích bývá v Údolí Samoty trochu více podmáčeno… ale trocha vody v botech ještě nikoho nezabila. SmileDalší informace

Hodnocení:
1678. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, na hory
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Svor
(vzdálenost od místa: 2.58 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Havraní skály a Panenská skála

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace