Hartmanice, byly keltskou Gabretou?

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Hartmanice, horská synagoga
Hartmanice, horská synagoga
lupa

Počátky tohoto starobylého místa jsou v dobách, kdy šumavské hvozdy začali osídlovat Keltové. Dnes si jen těžko dokážeme představit, jak krajina vypadala, ale je skoro jisté, že tito dávní obyvatelé dali místu jméno Gabreta. I když první písemná zpráva je až z roku 1219, kdy zde žil jistý Petr z Artmanic, skutečnost, že tudy procházela stezka z Bavorska do Čech, odbočka Zlaté stezky, posunuje založení možná o celá staletí. V roce 1331 zde byla zřízena celnice a další vzestup začal s těžbou zlata na hoře Hamižné. To se psal rok 1340. Bylo zde otevřeno několik dolů, jejichž pozůstatky tu zůstaly do dnešních dnů. Od 16. století byly již Hartmanice městečkem. S třicetiletou válkou přišla naprostá zkáza a město zůstalo po mnoho let pusté. Obrat nastal s příchodem německého obyvatelstva a poté to šlo nahoru a dolů. Odsunem po druhé světové válce lepší období celé oblasti vzalo za své a černou tečkou bylo zabrání značné části oblasti armádou.

Za čím jedeme?

Hartmanice, synagoga boční stěna
Hartmanice, synagoga boční stěna
lupa

Sobotní ráno nás zastihlo na zcela pustém náměstí městečka. Pomalu utichl i hluk odjíždějícího autobusu, kterým jsme přijeli ze Sušice. I když sluníčko má odslouženo z dnešního dne několik hodin, město stále ještě spí. Nebudeme rušit a vydáme se po zelené využít dnešní dobrou viditelnost a potěšit se šumavskými vrcholy. A nejen to. Hned za městečkem je po levé straně hřbitov s pěknou kaplí a o něco dál velká lípa, pod kterou se choulí kaplička. Na severu se objevuje Nuzerovská Stráž ( 802 m.n.m.) se svými sousedkami. Procházíme kolem Hořejšího Krušce, kde nás zastavuje nádherný, silně zdobený kamenný kříž. A znovu s kopce kolem zurčícího potůčku a zase nahoru a to již jsme na rozcestí pod štíhlým topolem. Rozhodnutí patří cestě vpravo ke Skalnímu jezírku a zámku v Dolejším Krušci. Před tím ale ještě vychutnáme nádherný výhled k jihu a JV. Nejblíže máme Hamižnou ( 853 m.n.m.), trochu k východu Křemelnou (1125 m.n.m.), dále Huťskou horu ( 1187 m.n.m.) a mnoho dalších. Prostě nádhera. Dorážíme k naší dnešní konečné, k zámečku v Dolejším Krušci. Jsme tu znovu po několika letech a nestačíme se divit. Krásná věžička s cibulovitou bání se mezitím zřítila, chátrání a konec budovy jsou asi nevyhnutelné. Vracíme se zpět a zkoušíme najít Skalní jezírko na Ptačím vrchu ( 693 m.n.m.). Narážíme na neproniknutelnou houštinu a tak to odkládáme na zimu. Do Hartmanic se vracíme stejnou cestou. Městečko mezitím ožilo a tak využíváme již hodně hlučné hospůdky k oddechu. Náš výlet končíme procházkou po městě. A je se skutečně na co dívat a tak ve zkratce. Horská synagoga byla postavena v roce 1883. Byla zachráněna díky revoluci v roce 1989, měla být totiž zbořena. Zajímavý je původně gotický Kostel sv. Kateřiny s 15. století, který v 18. století prošel barokní úpravou. Najdeme zde i dvě kašny a sochu sv. Jana Nepomuského z roku 1731 a v neposlední řadě mnoho zajímavých domů. Na menším náměstí je infocentrum . Výlet končí a autobus nás odváží údolím Pstružného potoka zpátky do Sušice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hartmanice, domy na náměstí
Hartmanice, domy na náměstí
lupa

Ve městě je několik hospod. My jsme zašli do té na náměstí, kde staví autobusy a byli jsme spokojeni. S ubytováním by tu také neměl být problém. Mají zde k dispozici 175 lůžek, stačí si vybrat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hartmanice, dům na náměstí
Hartmanice, dům na náměstí
lupa

Samotné městečko je zajímavé. Opravená synagoga je špičkovou stavbou. Při cestě do Dolejšího Krušce se postupně objevuje mnoho vynikajících výhledů, hlavně k jihu a východu. Zajímavý je pohled na Hrad Kašperk. Nelíbil se nám stav zámečku v Dolejším Krušci, ale zákony v této zemi jsou v tomto směru hodně bezzubé.

Ostatní informace

Hamižná
Hamižná
lupa

Synagoga je přístupná mimo pondělí od 9 do 18 hodin. Vstupné je 40,- Kč, snížené 20,- Kč. Náš výlet byl v délce 5 až 6 km. Vše je na mapě KČT č.64 Šumava – Železnorudsko. Bohužel nebylo otevřené infocentrum. Autobus ze Sušice do Železné Rudy jezdí i o víkendech.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Hartmanice, byly keltskou Gabretou?

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace