Grafitové doly - Český Krumlov

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

převlékaní
převlékaní
lupa

Jedeme do jednoho z nejhezčích českých měst - Českého Krumlova. Český Krumlov se nachází v jižních Čechách asi 30 km jižně od Českých Budějovic. Dostat se sem můžete autem, autobusem, vlakem nabo na kole. Možná je i doprava po Vltavě.

Za čím jedeme?

dole v dole
dole v dole
lupa

Jedeme do Grafitových dolů - grafit se těžil v průběhu 20. století, v okolí těžba probíhla již od 18. století. V současné době je již těžba neprofitabilní a grafit se dováží z Číny a Ukrajiny. Prohlídka dolu trvá okolo 90 minut. Na začátku jsme dostali vybavení v podobě overalu, helmy, onucí a holínek. Po převléknutí jsme obdrželi ještě svítilnu a takto vybavení jsme již mohli vyrazit do dolů. Nastoupili jsme tedy do důlního vláčku a absolvovali asi 1200 metrů dlouhou jízdu do nitra podzemí. Poté se již vracíme jinou cestou zpátky k dennímu světlu. Prohlídku jsme zakončili mytím holínek a odevzdáním zapůjčených věcí.

násyp
násyp
lupa

Grafit se těžil v několika patrech a celková délka štol je okolo 13 km. Prohlídková trasa může měřit nějaké 2 km. V podzemí je konstantní teplota okolo 10 stupňů a tak je vhodné pod overal obléci nějakou mikinu. V podzemí jsou k vidění používané nástroje, vozíky i samotná hornina obsahující grafit.

Kdo již navštívil nějaké doly, nedozví se tu žádnou novou informaci ohledně způsobu těžby. Důl je zajímavý částečnou krasovou výzdobou, protože okolní horniny obsahují vápenec.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

krasová výzdoba
krasová výzdoba
lupa

Grafitové doly jsme navštívili v rámci našeho několikadenního putování a tak jsme po návštěvě zajeli pouze do Teska pro studenou večeři. Po jídle jsme pokračovali do kempu Zlatá koruna, kde jsme měli naplán ovaný poslední noclech.

Jinak přímo v Krumlově lze využít vodáckého kempu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

výstup z vláčku
výstup z vláčku
lupa

Zatím nejdelší cesta důlním vláčkem, která trvá několik minut. Krasová výzdoba v závěru prohlídky nás velmi překvapila. Bohužel štoly nejsou osídlené netopýry kvůli hluku, který způsobuje vláček, a osvětlení štol. Netopýři se zdržují v nepřístupných štolách, ale prý někdy nějaký zabloudí i do přístupných štol. My jsme bohužel žádného neviděli.

Převlékali jsme se v šatně, kterou průvodkyně uzamkla po našem odchodu na prohlídku. Batohy s doklady jsme tedy mohli nachat v šatně a nenosit je s sebou do podzemí.

Ostatní informace

Štoly jsou přístupné od května do října. Cena vstupenky je poněkud vyšší 150 Kč na osobu. V celé štole j povoleno fotografovat, zatím bez poplatku.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Český Krumlov
(vzdálenost od místa: 0.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Grafitové doly - Český Krumlov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace