Giganti Doby Ledové

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Prataur
Prataur
lupa

Výstava o Době ledové nás přenese do čtvrtohor, do nejmladšího období historie Země, které začalo před 1,8 mil. lety a seznámí nás se zvířaty, která v této době žily a vyhynuly před 10 000 lety.

V rámci výstavy se seznámíte s 12 mohutnými giganty např. mamutem, šavlozubým tygrem, nosorožcem, jednorožcem, velebobrem, lenochodem, pásovcem nebo obřím ptámek Moa.

Výstavu naleznete v areálu výstaviště Holešovice - Křižívových pavilónech -pavilon E.

Za čím jedeme?

Při vstupu do areálu výstavy vás jistě zaujme velikost živočichů, které jsou zde vystavováni.

Jejich velkost vyplývala z doby, ve které žili. Díky své gigantnosti lépe čelili chladu a okruh jejich nepřátel se velmi zmenšil.

Největšími savci, kteří v době druhohor žili, byli chobotnatci. Jejím nejznámějším zástupcem je srstnatý mamut, kterého zde také uvidíte.

Co zde tedy uvidíte:

Pratura: tento druh charakterizují dlouhé tenké a nahoru zahnuté rohy. Délka jeho těla dosahovala až 3,1 m, výška 180 cm a hmotnost 800 až 1000 kg. Byl vyhuben v roce 1627.

Pozemní lenochod: dosahoval délky až 6 metrů a hmotnosti 2 - 3 tuny. Vyskytoval se na území Ameriky do doby před 8 000 lety.

Medvěd jeskynní: byl asi o 1/3 větší než současný hnědý medvěd, dosahoval hmotnosti kolem 400 kg. Vyskytoval se především na uzemí Evropy a Ruska. Vyhynul před 10 000 lety.

Pozemní lenochod
Pozemní lenochod
lupa

Nosorožec srstnatý: charakteristickým znakem byly dva rohy, jeden z nich dosahoval délky až 1 metr. Výška nosorožce byla až 1,8 metrů a délka až 4 metry. Jeho hmotnost se pohybovala mezi 1,5 - 2 t.. Vyhynul před 10 000 lety.

Pásovec: vyskytoval se na území Ameriky, jeho délka dosahovala až 3,5 m a výška 1,5 metru. Jejich hmotnost byla 2 tuny z toho 400 kg vážil jenom krunýř. Vymřeli před 10 000 lety.

Pásovec
Pásovec
lupa

Severoamerický bobr: jednalo se o největšího hlodavce, jeho délka dosahovala 2,5 m a odhadovaná hmotnost je 60 až 100 kg. Vyskytoval se v severní části Severní Ameriky. Vymřel před 10 000 lety.

Medvěd jeskynní
Medvěd jeskynní
lupa

Veledaněk: velmi výrazným prvkem jeho těla je mohutné paroží, které vážilo 40 kg a jeho rozpětí bylo až 3,6 metrů. Výskytoval se především ve stepi Evropy a Asie. Vyhynul před 8 000 lety.

Šavlozubec smildon: vyskytuje se v oblasti Jižní a Severní Ameriky. Dosahoval výšky 1,5 metru a délka těla byla 2,2 m. Jeho hmotnost byla 55 až 100 kg. Vymřel před 11 000 lety.

Nosorožec srstnatý
Nosorožec srstnatý
lupa

Mamut: jeho hlavu zbobily kly, které měřili až 4 m a hustá srst, která má místy až 80 cm. Žil na území Evropy, Asie a Severní Ameriky. Doba úmrtí je odhadována na období 2000 př. n. l.

Pták Moa: jedná se o největšího nelétavého ptáka, který žil na území Nového Zélandu. Jeho výška dosahovala až 3,9 m a hmotnost 280 kg. Vyhynul v 17. stol. rukou člověka.

Jednorohý nosorožec: jeho hlavu zdobil roh, který dostahoval délky až 2 m. Délka těla byla až 6 metrů a hmotnost 5 tun. Žil na území Evropy, Ruska a Číny. Vymřel před 10 000 lety.

Ještě se zde nachází model "gorily" o té si však budete muset přečíst sami, nevyfotila jsem si informační cedulku Smile

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se můžete v některé Restauraci, která se nachází v okolí pavilonu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Modely gigantů byly velmi impozantní a okouzlující. Vypadali velmi opravdově a určitě jsme nelitovali návštěvy.

V tom samém areálu naleznete i zrcadlové bludiště ve kterém jsme se báječně pobavili. A byli jsme rádi, že jsme se nakonec zdárně vymotali wink.

Za návštěvu také stojí Maroldovo panorama nebo mořský svět, který se také nachází v areálu výstaviště Holešovice.

Ostatní informace

Výstava je prodloužena do 30. června 2011 a je přístupná od pondělí do pátku od 10:00 do 19:00 a v sobotu a neděli od 09:00 do 21:00.

Vstupné:

rodinné: 250 Kč

dospělí: 100 Kč

děti: 50 Kč

Kombinované vstupné výstava Giganti a zrcadlové bludiště dospělí: 130 KčDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Holešovice zastávka
(vzdálenost od místa: 0.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Giganti Doby Ledové

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace