Fort č.2 Radíkov

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Popis kudy k Radíkovské pevnůstce

Dříve samostatná obec Radíkov, dnes součást města Olomouce se nachází severovýchodně od Olomouce v údolí zvlněného terénu Nízkého Jeseníku v nadmořské výšce od 360 m.n.m. do 444 m.n.m., obklopena ze všech stran lesy.

Dostupnost pevnůstky:

  • Autem z Olomouce směr Svatý Kopeček - na konci vlevo do slepé ulice - směr Radíkov.
  • Autobusem taktéž z Olomouce č.11 (zast. Radíkov) a č.111 (jen k ZOO).
  • Kolem od Sv. Kopečka cyklistickou trasou č.6103, od Dolan č.6030.
  • Pěšky ze Sv. Kopečka po žluté turistické značce.

Pozice pevnůstky:

  • Pevnost je umístěna v kopci nad Radíkovem, za zdaleka viditelným vysílačem - od zastávky autobusu ulicí "Na Pevnůstce" a dále stále rovně.

www.pevnost-radikov.cz

Za čím jedeme?

lupa

Fort č.2 v Radíkově je zcela unikátní pevností a to nejen z hlediska architektonického.Nikde jinde na celém území dnešní ČR nebyla podobná pevnůstka realizována.Je zapuštěn do kopce nad Radíkovem,přičemž jeho nejvyšší bod sahá až do výšky 444m.n.m..Byl poslední realizovanou pevností na našem území až do výstavby železobetonových pevností v pohraničí proti hitlerovskému Německu.A proč byl vlastně postaven?Po roce 1870 došlo k vypracování projektů na rozšíření pevnostního rayonu olomoucké fortové pevnosti z důvodu zvětšení dostřelu děl.Hlavním cílem bylo ochránit bastionovou pevnost před moderním dělostřelectvem.Původní Fortový věnec vyprojektovaný v roce 1840 se měl po roce 1870 rozšířit o samostatně stojící skupiny fortů-tzv.festy.Celkem měli být 3-Fest "Baba",Fest "Chlum" a Fest "Svatý Kopeček".Z těchto festů byl realizován pouze fort č.II,který byl součástí festu Svatý Kopeček.Radíkovská pevnůstka byla vybudována v letech 1871-1876 ovšem nebyla zcela dokončena.Poslední stavební úpravy proběhly v roce 1886-konkrétně byla vyražena odvodňovací štola.Pevnůstka nebyla nikdy dobývána.Bouhužel?Bohudík?O pár let později (v roce 1894),kdy přestala plnit svou původní funkci,jelikož ve vztazích s Pruskem došlo ke značnému zlepšení,ji prodala armáda do soukromých rukou a začla její postupná devastace.Za války ji vlastnila německá rodina,která kolaborovala s nacisty.Spravedlivá odplata přišla po válce,na základě Benešových dekretů se musela odstěhovat a fort připadl opět státu potažmo armádě.Ta jej využívala jako skladiště.Později zde sídlila drogerie (Barvy,laky),dále se zde vyráběla pyrotechnika.Nakonec se v roce 2006 dostal bohudík do rukou o.s.Fort Radíkov,které se snaží tento fort postupně renovovat,zviditelnit,pozdvihnout jeho ztracenou slávu a dále
najít jeho uplatnění v současné době.

www.fortradikov.wbs.cz

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

2016
2016
lupa

Restaurace POD VĚŽÍ v Radíkově Vám nabízí:

► kapacita 45 - 60 míst

► stravování pro ubytované

- snídaně 40 Kč/os

- oběd 70 Kč/os

- večeře 70 Kč/os

- cena za plnou penzi 180 Kč/os

► rychlé občerstvení pro příchozí

► akce na objednávku - hostiny, opékání, grilování

Restaurace POD VĚŽÍ v Radíkově má otevřeno:

► PO-PÁ 15:00 -19:00 hod

SO-NE 10:00 - 19:00 hod

► pro akce vždy po předchozí objednávce

www.radikov.cz

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Návštěvníci se mohou těšit na 3prohlídkové trasy,vizualizaci objektu,dobové plány a malou výstavku předmětů,které se našli v podzemí!!!

Ostatní informace

lupa

11. července 2008 - Zpřístupnění fortu veřejnosti - letní prohlídky fortu!
Po zkušenostech z otevření fortu při městských slavnostech, jsme se rozhodli na celou dobu prázdnin nechat fort přístupný veřejnosti. Vytipovali jsme tři prohlídkové trasy, upravili chodníčky a připravili malé chladivé občerstvení.

Otevírací doba:
So + Ne 9.00 – 17.00
Po – Pá 14.00 – 18.00 – možno objednat skupiny ale i dopoledne...

Prohlídky samostatné průběžně, s průvodcem v každou celou hodinu (poslední prohlídka s průvodcem od 16.00) a je tu i možnost objednat noční prohlídku od 21.30! :o))
Těšíme se na Vás!

www.pevnost-radikov.czDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Fort č.2 Radíkov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace