Festival světla - Plzeň 2015

Tipy na výlet, Plzeňsko
Kam a jak jedeme?

kostel sv. Bartoloměje na náměstí republiky v Plzni večer
kostel sv. Bartoloměje na náměstí republiky v Plzni večer
lupa

Festivaly světla se už konaly v minulých letech a nejen v Plzni, ale i v Praze a v Olomouci. V Plzni jsem až do včerejška nikdy nebyla. Patřila mezi města, která jsem chtěla navštívit, nejen kvůli historickému centru, ale i proto, že je dobře dostupná vlakem i autobusem.

dopoledne
dopoledne
lupa

Na turistice jsem si přečetla o plánovaném festivalu světla a rozhodla jsem se spojit obojí dohromady a zajet se do Plzně podívat. Památky jsem ale nestihla všechny, takže tam budu muset jet znova ... Původně jsem chtěla jet se Student Agency, ale nakonec jsem zvolila vlak. K mému překvapení jízdenky byly ještě o deset korun levnější než se SA, stálo mě to 150 korun za obě jízdy.

lupa

SA jezdí ze Zličína, vlak z hlavního nádraží a ze Smíchova. Jízdenky jsem si objednala přes cd.cz a zaplatila přes internet, takže jsem pro ně nemusela na nádraží a ani jsem nemusela k pokladně před odjezdem. Přečetla jsem si, že jízdenku není potřeba tisknout, že stačí průvodčímu říct kód, který přijde jako sms na mobil.

s kamenným obličejem mě vítal na nádraží v Plzni
s kamenným obličejem mě vítal na nádraží v Plzni
lupa

Jak je to s qr kódy zatím nevím, musím to všechno nastudovat :-) Vlastním in-kartu 25 a tak jsem se pak ve vlaku dozvěděla, že průvodčímu je možno předložit ke kontrole jen tu in-kartu, na ní čtečka přečte zakoupenou jízdenku. Vlaky do Plzně jezdí často, já jsem jela v pátek dopoledne a bylo poloprázdno. Zastávky podél tratě jsou buď nové nebo se na nich pracuje, po dokončení to asi bude docela paráda.

lupa

V Plzni je v horní části nádraží menší hala, z které můžete vstoupit do kantýny, pekařství, na wc a taky je zde prodejna časopisů a jízdenek. V dolní části je větší hala, kde jsou pokladny, pizzerka, prodej novin, časopisů a další obchůdky. Pro jízdu po Plzni jsem si koupila celodenní jízdenku za 70 korun, protože jsem chtěla dojet do penzionu, kde jsem se ubytovala, večer zajet trolejbusem k ulici Cukrovarská, kde měla začínat akce festival světla a v sobotu dopoledne jsem chtěla ještě navštívit nějaké místní památky. Jízdenka se musí vyplnit datem a časem, kdy nastupujete do mhd. V návodu je, že se má nejdřív odlepit plast, který na jízdence je, potom vylomit jízdenku z papíru a plast nalepit na čelní stranu jízdenky.

divadlo Josefa Kajetána Tyla z dálky
divadlo Josefa Kajetána Tyla z dálky
lupa

To jsem si ale přečetla až po tom, co jsem jízdenku vylomila, takže jsem ji neměla krytou plastem podle návodu :-) Když je v plánu víc jízd, je celodenní jízdenka dobrý řešení, nemusíte se starat o to, jestli je ta jízdenka přestupní, na jak dlouho je, kde ji koupit, prostě jen nastoupíte do tramvaje, autobusu nebo trolejbusu. Plzeň je jedno z mála českých míst, ve kterých trolejbusy jezdí.

zblízka
zblízka
lupa

Po cestě vlakem a i při příjezdu do Plzně mě překvapilo dost odpadků a špíny podél trati i na ulicích. Není to ale jen problém Plzně, když se vyjede z Prahy hlavního nádraží nebo z Masarykova nádraží, podél kolejí je to čím dál tím horší. Není to zrovna krásnej pohled. Před nádražím v Plzni seděla partička „chlapců“, kteří tam viditelně jsou často, jeden z nich oslovoval každýho, kdo procházel, s dotazem, jestli by jako nebylo pár drobnejch na chlast. O kus dál byli další „pánové“. Až po příjezdu domů jsem si přečetla, že je to v Plzni problém, že tam bezdomovců přibývá.

a zepředu
a zepředu
lupa

Našla jsem si ale stanici tramvaje č. 2 a přes náměstí Republiky jsem dojela na Palackého náměstí. Došla jsem do penzionu Wallis a ubytovala se. Ulička působila sice trochu zanedbaně, ale penzion byl pro mě jako nepříliš náročného člověka dobrý. Vedle penzionu je hned restaurace, kde si ubytovaný může objednat snídani nebo si dojít na oběd nebo večeři. Kousek od penzionu je nákupní centrum Plaza, takže hladem nebo žízní člověk určitě neumře :-)

srdce v Korandově sboru
srdce v Korandově sboru
lupa

Večer jsem se vydala hledat tu správnou zastávku trolejbusu, tu jsem ale nenašla. Šla jsem tedy pěšky až k Radbuze a tím jsem začala prohlídku vlastně od poloviny ... Nejdřív jsem se šla podívat na srdce do Korandova sboru autorů: G. Matušková, Š. Svoboda, Š. Kuczman (Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara). Paní, která tam byla pro organizaci, nás poučila, že jestli chceme vidět srdce v akci, nesmíme sedět v lavicích, ale musíme jít dopředu a pohybovat se, protože je to interaktivní instalace. Takže jsme se posunuli před srdce a mnozí začali mávat rukama a děti skákat, aby si toho srdce všimlo ...

pod mostem Milénia
pod mostem Milénia
lupa

Dalším mým zastavením byl Transmitter autora Jakuba Nepraše pod mostem Milénia. Na stránkách : http://plzen2015.cz/cs/festivalsvetla je přesně popsáno, co která akce znamenala, já to tady ale nebudu podrobně popisovat, spíš jen projdu jednotlivá místa.

DEPO2015 - stíny jap. autorky, svářo, red bull, ohně
DEPO2015 - stíny jap. autorky, svářo, red bull, ohně
lupa

Podél Radbuzy jsem s mnohými ostatními návštěvníky došla až tam, kde jsem původně chtěla začínat. DEPO2015 mělo svoji atmosférku ohni v plechových sudech, prodejem svařáku a red bullu. Nebyly tam ale odpadkové koše, aspoň já jsem tam žádný neviděla, což platilo po celé trase, jen u videomappindu jsem u stánku viděla jednu popelnici. Menší frontou jsem se probojovala ke Stínům autorky Hiroko Matsushita z Japonska.

prodej reklamních předmětů
prodej reklamních předmětů
lupa

Český člověk si dokáže vždycky najít správný přirovnání, takže tam padala slova jako „svítící králikárna“ a podobně :-) Pak jsem se s davem vydala zpátky ke Korandovu sboru, asi jsem minula další místa, kde byly další akce ... Na budově BCB se rozsvěcely a zhasínaly světla tak, aby to působilo jako pohybující se světelný pás. A pak jsem přišla k Západočeskému muzeu, kde jsem si vychutnala videomapping.

podchod pod Tyršovou ulicí
podchod pod Tyršovou ulicí
lupa

Zatím jsem takovou akci viděla jen na youtube a tak to pro mě byl úžasnej zážitek. Sice jsem si to nahrála, ale mám jen foťák, kterej nepobral ten zvuk. Proto nepřikládám svoje video, ale dávám sem odkaz na video návštěvníka, který má obraz i zvuk kvalitnější: https://www.youtube.com/watch?v=PBbo6MKzAcU. Další místo po videomappingu už nepůsobilo tak bombasticky, a nebo tomu tolik nerozumím ... Bylo to u Tyršovy ulice, byl tam SPAM Interpretace černobílých struktur Zdeňka Sýkory od autora Vladimíra 518 a Davida Vrbíka.

mrak na nádvoří Plzeňského Prazdroje
mrak na nádvoří Plzeňského Prazdroje
lupa

Pak jsme se posunuli dál do Plzeňského Prazdroje, kde na nádvoří byl Mrak z tisíce klasických žároveků; autoři : Caitlind Brown & Wayne Garrett (IRL). Po trochu delší frontě jsme se dostali do pivovarských sklepů, který mě překvapily svojí rozlehlostí. Tam na nás čekala akce Die Herde autora Axel T. Schmidta (DE). To bylo pěkný, ale pro milovníky piva bylo to nejlepší nakonec !

Byla připravená ochutnávka piva zdarma. Mně pivo nechutná, i když vůbec nechápu proč, takže já jsem tuhle akci neocenila .....

Die Herde ve sklepích Plzeňského Prazdroje
Die Herde ve sklepích Plzeňského Prazdroje
lupa

Zpátky jsem se vrátila pěšky a tak jsem si mohla vyfotit kostel sv. Bartoloměje na náměstí Repubiky osvětlený. Na netu jsem si našla video, kde byl videomapping vloni v září právě na kostele, muselo to bejt působivý. Druhej den jsem byla příjemně překvapená počasím, protože strašili s oblačnem, ale bylo hezky. Počasí vlastně vyšlo na celou akci. Prošla jsem si celý náměstí, budovy jsem si vyfotila, ale chystám se do Plzně ještě konkrétně za památkami, a tak je tu nebudu detailně popisovat.

lupa

Na chvilku jsem si odpočinula v kavárničce – cukrárničce IL MIO CAFFE u vodárenské věže. Navštívila jsem výstavu Mnichov – zářící metropole umění 1870–1918 v Západočeské galerii ve výstavní síni Masné krámy.

lupa

Přiznám se, že obrazům a umění moc nerozumím, ale chtěla jsem se podívat na nějakou výstavu, už dlouho jsem na žádný nebyla. Pro ty, kdo tomu rozumí, napíšu několik jmen umělců, jejichž obrazy byly vystaveny: Luděk Marold, Franz von Lenbach, E. K. Liška, Ludvík Kuba, F. B. Doubek, Joža Uprka, Lev Lerch, Richard Riemerschmid a další.

Pro ty, které zajímá cena: základní plné vstupné stojí 110 korun.

lupa

Plzeňáci by mohli využít slevu na svoji kartu, podrobnosti neznám, plzeňáci určitě vědí, o co jde. Byla jsem se podívat taky v infocentru na náměstí Republiky, kde kromě různých materiálů v různých jazycích poskytují informace o současných i chystaných akcích, o plzeňských památkách i o možnosti ubytování, když ho nemáte zajištěné dopředu.

Jako šetřivý člobrda jsem si dala k obědu čtvrtku pizzy, na nádraží ještě kafe s punčákem a pak jsem opět poloprázdným vlakem dojela zpátky do Prahy.

lupa

Na internetu jsem se pak dočetla, že policie obdržela nějaký výhrůžný anonym, který informoval o položení bomby na hlavním nádraží, ale neřekl, na hlavním nádraží kterýho města .......... takže nezbylo, než prohledat všechny hlavní nádraží ve vybraných městech, tím ale některý vlaky nabraly zpoždění.

ochutnávka piva zdarma
ochutnávka piva zdarma
lupa

To už jsem ale naštěstí byla v Praze, takže jsem tomu utekla. Na závěr bych si dovolila ( plzeňáci a milovníci Plzně mi prominou ) mírnou kritiku nebo údiv : stála jsem na náměstí Republiky a pořád mi tam bylo něco divnýho ..... krásnej kostel, domy opravený, celkem žádný papírky a odpadky po náměstí, tak proč z toho mám takovej stísněnej pocit ?

lupa

A pak jsem na to přišla : na náměstí není ani jediná rostlina. To sice v únoru není divný, že tam nejsou kytky, ale tam není ani jedinej strom, ani bez listí. Nevím, jestli na jaře nebo v létě pak jsou na náměstí daný nějaký truhlíky nebo přenosný nádoby. Kdo byste měl zájem mi to sdělit do komentáře, budu moc ráda.

Odkazy na krátká videa z akcí :

srdce korandův sbor : http://youtu.be/ot0ZGogzgKA

stíny depo2015 : https://www.youtube.com/watch?v=vfk_TfGqd-Y

sklep plzeňského prazdroje : https://www.youtube.com/watch?v=N6nwHgWbgrk

Za čím jedeme?

lupa

Festival světla Plzeň 2015 je součástí akcí v rámci titulu Evropského hlavního města kultury. Pro rok 2014 vybral Plzeň turistický průvodce Lonely Planet mezi deset nejlepších evropských destinací, takže tento titul a letošní akce by měly zvýšit turistickou atraktivitu tohoto města a zároveň napomoci jeho rozvoji.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

na náměstí Republiky
na náměstí Republiky
lupa

Ubytování jsem si našla přes booking.com v penzionu Wallis, kde jsem zaplatila za dvoulůžkový pokoj 650 korun za 1 osobu. Na svých stránkách uvádějí cenu 1100 korun za dvoulůžkový pokoj, tohle byla nějaká akce.

vodárenská věž
vodárenská věž
lupa

Míst k jídlu i menšímu občerstvení je po Plzni dost, jak pro méněnáročné tak pro více náročné strávníky. Po cestě vlakem do Plzně i z Plzně chodil po chodbičce maník s vozejčkem a nabízel kafe a další drobné občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Přiznávám se, že např. Českej Krumlov mě uchvátil daleko víc než historická část Plzně, ale i tak musím říct, že se mi tam moc líbilo a ráda se tam podívám znovu.

Ostatní informace

Vstup na výstavu Mnichov - zářící metropole umění 1870 - 1918

v Západočeské galeii ve výstavní síni Masné krámy :

základní plné vstupné 110 korun.

http://www.zpc-galerie.cz/cs/mnichov-zarici-metropole-umeni-1870-1918-242Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Plzeň-Jižní předměstí
(vzdálenost od místa: 1.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Festival světla - Plzeň 2015

osezen
12.09.2016 12:15

tavebn
Jsou u něj i lavičky, takže ideální místo na posezení. 192.168.l.l 192.168.l.254

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace