Dvě perly Buchlovských hor

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

lupa

Z našeho balkonu v paneláku ve Zlíně - dohlédneme při jasném počasí až na hřeben CHřibů - na kopec, na jehož vrcholu stojí jeden z nejkrásnějších moravských hradů - Hrad Buchlov. Byli jsme zde několikrát, tentokrát jdeme do těchto končin ráno, už v sedm hodin vystupujeme z dálkového autobusu na zastávce v Buchlovicích. Je nádherný den, nejdříve procházíme hezky upraveným městečkem, po silnici odbočujeme k obci Břestek. Dostáváme se až k nejvyššímu bodu komunikace a vidíme odtud celé Moravské Slovácko. Vítr chvílemi dost fouká, odbočili jsme na pohodlnou polní cestu kolem louk k hradu Buchlov.

Kolem zajímavých borovic přes Čertovo sedlo - jdeme na louku pod hradem, kde svačíme. Pak už stoupáme pěšinou kolem zajímavě spletitých kořenů až k hradní pevnosti.

lupa

Hrad Buchlov vznikl v 1. polovoně 13. století a byl založen českým králem jako obranná pevnost. Měl dvě masivní hranolové věže, mezi kterými stál palác. Později se stává vlastictvím šlechticů. Cimburkové ho nechali přestavět v gotickém slohu, pak se dostává do rukou pánů ze Zástřiže, ti ho více opevnili a přidali hodinovou věž. Posledními vlastníky byli Berchtoldové - byli i majiteli nedalekého zámku v Buchlovicích. Roku 1931 byl hrad od požáru poškozen, opraven - roku 1945, kdy se jeho vlastníkem stává stát. Tolik z historie.

lupa

Než přišla průvodkyně, fotili jsme si nádvoří a venkovní zákoutí hradu. Prohlídka začíná na terase u kamenného stolu pod Lípou, kde je i první vyhlídka do okolní krajiny. Pak se bránou vstupuje na 3. hradní nádvoří, kde si můžeme prohlídnout vrátnici a Strážnici. V hradu je nově zpřístupněna černá kuchyně, následuje zbrojnice, pak okruh gotickými sály, ke zlatým hřebům patří prohlídka Buchlovské hradní kaple - umístěné v jedné hradní věži - dlouho se opravovala. Pak si prohlížíme zajímavé pokoje bratří Berchtoldů, kde vidíme jejich sbírky. Fascinující je výhled do krajiny z vyhlídkové terasy na hlavní věži. Prohlídka trvala 1,5 hodiny. Ještě se zastavujeme v galerii moderního umění - na nádvoří.

lupa

Pak pokračujeme ke kapli Barborka - kde se dnes pořádají výstavy. Odtud jdeme přes vyhlídkovou louku, manžel ještě stíhá odletět na prohlídku nejbližší skály na strmém svahu. Po žluté značce se vracíme dolů do Buchlovic - k zámku. Tentokrát si prohlížíme jen zámeckou zahradu, zámek jsme viděli posledně.

lupa

Patří k nejstarším barokním šlechtickým sídlům na území ČR. I se svým rozlehlým zámeckým parkem a zahradou leží na JV okraji krajiny Chřibů. Kromě zámku a rozsáhlého anglického parku zde nabízí návštěvníkům k prohlídce - sbírku fuksií, tématické výstavy, galerii vín a různé akce.

Za čím jedeme?

lupa

U zámku je také nádherná barokní zahrada se dvěma kašnami a nádhernými pávy.Zahrada má mnoho krásně romantických zákoutí s různými starými stromy, lavičkami a s parkem ji spojují cestičky vysypané červeným pískem. Je zde i malý altánek.

V 19. hodin od zastávky u hlavní silnice jedeme dálkovým autobusem domů - do Zlína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Na večeři jsme se zastavili v místní retsuraci, kousek od zámku, jinak v městečku Buchlovicích i na hradním nádvoří je spousta restaurací, obchůdků,cukráren stánku, - kde je možno se občerstvit - stačí si vybrat !

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Dnes státní Hrad Buchlov patří k největším a nejstarším - dnes nejkrásnějším hradům na Moravě. I nedaleký zámek každého zaujme i se svou nádhernou zahradou a parkem. Městečko Buchlovice, které vidíme v současné době je zmodernizované a pěkně upravené.

Ostatní informace

Hrad Buchlov - je vyhlášen národní kulturní památkou.

Vstupné na hrad - plné - trasa A- osoba 130 kč, velký okruh je - 90 minut

lupa

- - trasa B -osoba 90 kč malý okruh je - 45 minut - - trasa C - osoba 40 kč vyhlídková věž - 20 minut

- - trasa D - osoba 4O kč kaple sv. Barb. - 2O minut

- - trasa E - osoba 100 kč dětský okruh - 60 minut

Vstup na zámek - osoba 12O kč.

Na hradě se pořádají akce - noční prohlídky, poutě na sv. Barborku, výstavy panenek, hradní herbáře atd. V Buchlovicích je i dost možností ubytování.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kostelany nad Moravou
(vzdálenost od místa: 8.7 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dvě perly Buchlovských hor

17.02.2013 09:56

Ba ba, je to pěkný zámek , s pěknou zahradou. Takovou bych chtěl mít u domu wink

Re:
17.02.2013 16:19

Ano a nám by se zase líbylo bydlet na hradě jako je Buchlov !

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace