Dub nad Moravou - poutní kostel Očišťování Panny Marie

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

Vracíme se z dovolené na Slovensku, kde jsme byli zhruba 5 týdnů. Udělali jsme si túry na horách, navštívili hrady, zajímavá historická města, ale také spoustu nádherných dřevěných kostelíků. Večer už budeme snad doma. Objížďka nás zavedla skoro až k Dubu nad Moravou. Už jsme tam byli několikrát, ale zastavit se u tak nádherného kostela - to prostě musíme.

Za čím jedeme?

lupa

Obec leží na severní Moravě na pravém břehu řeky Moravy - na hranicích okresů Olomouckého, Přerovského a Prostějovského. První zmínka je z r. 1141, to byla majetkem biskupského kostela v Olomouci. Až r. 1848 byla povýšena na město a získala právo trhu. Ode dne 10. 10. 2006 má status městys.

Nejvýznamnější památkou obce je monumentální barokní kostel Očišťování Panny Marie. První kostel v obci byl již ve 13. století, na jeho základech byl r. 1470 postaven nový kostel, po zhruba 100 letech byla přistavěna věž a provedena pravděpodobně další přestavba. R. 1576 byl kostel Všech svatých vysvěcen. Později do něj byl umístěn obraz s černou byzantskou madonou a žehnajícím děťátkem, kterému byla přičítána zázračná uzdravení. Kostel přílivu poutníků nestačil, proto byl postaven nový poutní kostel v letech 1736 - 1756. Je to mohutný barokní jednolodní dvoupatrový kostel s krytým podloubím, které v patře tvoří ochoz. V chodbě je křížová cesta. Pod presbitářem kostela je krypta. Dominantou kostela je průčelí s věžemi a sochami. Současná klenba kostela je z r. 1860 - původní se r. 1853 propadla. Největší hodnotu mají oltářní obrazy, varhanní skříň, v okolí pak barokní sousoší sv. Floriána z r. 1733, sv. Jana Nepomuckého z r. 1738 - 1740, sv. Josefa z r. 1740 a kamenný kříž z r. 1760 před kostelem. Kostel bývá otevřen od velikonoc do konce září vždy v sobotu, v neděli a o svátcích od 10 do 17 hodin. V té době je tam i prodej suvenýrů.

Nad údajně zázračnou studánkou byla postavena kaplička sv. Markéty. Tu však najdete při hlavní silnici při výjezdu směrem Prostějov

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

My jsme tudy projížděli a na chvilku se jen zastavili. Ani jsme už nefotili. Věděli jsme, že kostel nebude otevřený, známe to tady, i uvnitř, ale je to taková nádhera, že jsme se prostě museli pokochat. Tuhle příležitost si nikdy nemužeme nechat ujít.

Bohužel jsem našla pouze zimní fotky, i když vím, že jsme tam byli v létě na kole a fotili víc. Ale kde jsou fotky, to je otázka. Tak příště - snad budu mít foťák s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Já si myslím, že o tomto krásném kostelu se moc neví. Kdykoli jsme tam byli, i když bylo otevřeno, vždy jsme tam byli téměř sami. Je to škoda.

Ostatní informace

lupa

Obec neleží na křížovatce turistických, ani cykloturistických tras. Není to však daleko do Přerova, ani do Tovačova. O trochu dál je to do Olomouce. Takže určitě je zajímavé i okolí. Nechá se to tam projíždět po vlastních trasách i na kole.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brodek u Přerova
(vzdálenost od místa: 4.64 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dub nad Moravou - poutní kostel Očišťování Panny Marie

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace