Haná - drobné sakrální stavby

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Jedeme na kole za poznáním historie našich předků skrze architektonické drobné sakrální skvosty hanáckých vesnic v okolí Prostějova.

Smržice kostel
Smržice kostel
lupa

Trasa začíná v Prostějově a vede cyklostezkou přes Smržice- projedeme okrajem Čelechovic na Hané směr Studenec - Olšany u Prostějova - Hablov, odtud do Duban - Vrbátek -Štětovic - Hrdibořic, tady kolem NPP Hrdibiřické rybníky do osady Svárov, zpět do Hrdibořic - pak do Biskupic - před Kralicemi na Hané polní cestou do Hrubčic - Bedihoště a zpět do Prostějova. Trasa má necelých 50 km. Jedeme po cyklostezkách a málo frektentovaných silnicích 3. 4. třídy. Sakrální stavby jsou kostely, kaple, kapličky, poklony, sochy světců, boží muka, piety a kříže. Těch na cestě najdeme spousty a řada z nich je krásně opravená a místními obyvateli vzorně udržována. Níže je vyjmenuji všechny.

Za čím jedeme?

Štětovice kaple
Štětovice kaple
lupa

Smržice : kostel sv.Petra a Pavla z r.1861, kaple Panny Marie z r.1837 u místního hřbitova, kříž u kostela z r.1745, dřevěný kříž za kostelem, kříž v parku za kostelem z r.1879 a boží muka u sokolovny, socha Jana Nepomuckého v novém parku v centru obce.

Hrdibořice kaple
Hrdibořice kaple
lupa

Čelechovice na Hané : pravoslavný kostel Svaté Trojice u silnice, boží muka naproti pravoslavného kostela ve svahu u cesty, do centra obce je to trochu zajížďka, ale kaple Obětování Panny Marie je moc pěkná.

Studenec: po levé straně v centru obce opravená kaple sv.Cyrila a Metoděje a před ní kříž, 2 km za obcí směr Olšany pak u silnice kříž z darů obyvatel obce z r.1903

Svárov kaplička z konce 18.st
Svárov kaplička z konce 18.st
lupa

Olšany u Prostějova: farní kostel sv.Jana Křtitele, u kostela v parku v r.2001 opravené sochy sv.Cyrila Metoděje a mezi nimi kříž, vše z r.1863. Níže v parku pak sousoší Panny Marie z r.1712. Kromě kříže přímo u vstupu do kostela, minete cestou k dálničnímu nadjezdu další dva kříže.

Hablov : uprostřed obce vlevo od cesty najdete malou kapličku Nejsv.Trojice z r.1787, má poškozenou fasádu.

Hrubčice filiální kostel
Hrubčice filiální kostel
lupa

Dubany: Kostel Narození Panny Marie s jádrem z 12.st, obnoven 1807, opraven 1991, kříž sv.Missie z r. 1899 před kostelem, kříž u hřbitova z r.1923, socha sv.Floriána z r. 1871, socha sv.Josefa a socha sv.Jana Nepomuckého z r.1882. Nezapomeňte shlédnout 2 romantické modely hradů - díla místního nadšence, jeden je u kaple a druhý u hřiště.

Hrubčice zvonice sv.Václava z r.1769
Hrubčice zvonice sv.Václava z r.1769
lupa

Vrbátky: na návsi kaple sv.Floriána z r. 1748, zachráněná v roce 1995 nákladem manželů Kaprálových- místních rodáků žijících v USA. Socha Panny Marie Lurdské poblíž návsi, kříž u kaple a na rozcestí u hl.silnice z r. 1894

Štětovice: kaple sv.Floriá z roku 1776 se zajímavým průčelím se 6 okny, kříž před kaplí z r. 1849, kříž u silnice.

Bedihošť kaple sv.Floriána z r.1773
Bedihošť kaple sv.Floriána z r.1773
lupa

Hrdibořice: opravená kaple zasvěcená opět sv.Floriánovi s románskými úzkými okenicemi z r. 1750, tradiční kříž u kaple, kříž na křižovatce nad obcí z r. 1883, opravený v r. 1990. V katasrtu obce se nachází Národní přírodní památka Hrdibořické rybníky (jsou dva) s pestrou florou a faunou, viz naučná tabule.

Hrubčice bývalý zámek - dnes obecní bytovka
Hrubčice bývalý zámek - dnes obecní bytovka
lupa

Svárov: u poslední obydlené usedlosti zaniklé osady narazíte na sakrální skvost - krásnou malou kapličku z konce 18.st, nachází se u cesty kudy dříve chodily procesí z Hrubčic do farního kostela v Dubu nad Moravou. K osadě se dostanete po polní cestě kolem rybníků, opuštěné chmelnice a říčky Blaty. Na konci přejedete přes most a u bývalého kamenolomu ji spatříte.

Vrbátky - cukrovar
Vrbátky - cukrovar
lupa

Biskupice: filiální Kostel Sv. Markéty z r. 1784, přestavěný z původní kapličky, dnešní podobu má z r. 1941. Je zajímavě vklíněn mezi školu a obytný dům. Kříž před kostelem je z r.1853 a je zdoben reliefem Piety a sv.Veroniky.

Vrbátky model Bouzova
Vrbátky model Bouzova
lupa

Hrubčice: kostel sv.Urbana za vsí na hřbitově, mohutná zvonice sv.Václava z r.1769 na návsi, sochy sv.Floriána a sv.Jana Nepomuckého v parčíku na návsi. Restaurace Drábek. Původně renesanční zámek přebudovaný v pol.18.st do barokního stylu. Dnes obecní bytovka. Zámek je mimo centrum obce, směr Otonovice a vlevo.

Smržice kaple
Smržice kaple
lupa

Bedihošť: kaple sv.Floriána z r. 1875, boží muka za nádražím u trati, kříž u kaple z r. 1873 a u silnice k Prostějovu, socha Panny Marie z r. 1913 u hřbitova, a sousoší Malá Kalvárie z r.1938 také u hřbitova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V restauraci Drábek v Hrubčicích na návsi. Výborná kuchyně. Příjemné prostředí a ochotný personál.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Čelechovice na Hané pravoslavný kostel
Čelechovice na Hané pravoslavný kostel
lupa

Zde bych chtěl vyzvednout dvě sakrální památky. Je to krásná kaple sv. Floriána ve Vrbátkách, vedle které najdete navíc kouzelný středověký model hradu a pak kapličku z konce 18.st v opuštěné osadě Svárov u Hrdibořic, o kterou se vzorně stará majitel poslední obydlené usedlosti.

Krásná je Národní přírodní památka Hrdibořické rybníky.

Ve Vrbátkách je u hřiště (od kaple vlevo) na soukromém pozemku ještě jeden model hradu - Bouzov, místní vás bezpečně navedou.

Zajímavý zámek v Hrubčicích. Navedou vás místní, je to mimo centrum obce. Směr Otonovice a pak vlevo.

Opuštěný areál bývalého cukrovaru Vrbátky, na menším komíně čapí hnízdo.

V roce 1991 obnovený kostel v Dubanech.

Nelíbilo se mi jaký nepořádek po sobě nechávají páni rybáři u Hrdibořických rybníků, po stromech pověšené igelitové pytlíky s odpadky a pod.

Ostatní informace

Studenec kaplička
Studenec kaplička
lupa

Interiery kostelů byly přístupné pouze ve Smržicích a Olšanech. Na TIC v Prostějově vedle radnice lze zakoupit knihu Bohulila Outraty "Drobné sakrální stavby na Moravě " (cena 120 Kč), která mne inspirovala k tomuto výletu.

Na výlet vlakem

Do Prostějova se dostanete vlakem ze směru od Olomouce i od Brna.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Haná - drobné sakrální stavby

Hledám vlastníka sakrální stavby
23.07.2012 17:54

Václav

Kde mohu zjistit majitele drobné sakrální stavby?Jaké povinnosti má majitel stavby?Děkuji.Václav

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace