Dražovice a něco z okolí.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Dražovice, parčík s kaplí
Dražovice, parčík s kaplí
lupa

Jeden z výběrů našich podzimních výletů padl na vísku Dražovice v Šumavském podhůří. Nachází se jižně od Žichovic, v údolí Nezdického potoka. Má i zajímavé okolí a neopakovatelné výhledy na Javornickou hornatinu. Jedeme od Žichovic na jih údolím již zmiňovaného toku. A než ukrojíme poslední kilometry z naší cesty, tak trochu poodhrneme oponu nad tajemnou historií tohoto místa. První písemná zmínka je z roku 1356 a v té době již na návrší nad levým břehem potoka stála gotická tvrz. Z důvodů dnes již neznámých se později postavila tvrz nová, v renesančním slohu. Bylo to někdy ve 30. až 40. letech 16. století. V roce 1363 byla ves připojena k žichovickému panství a to byl zřejmě i počátek konce obou tvrzí. Dnes po nich najdeme jen zbytky v podobě valů a na jejich místech jsou postaveny novější objekty. Moderní doba také přinesla pokusy v podobě těžby uranu a otevření žulového lomu na nedalekém Háji ( 640 m.n.m.). Oba plány vzaly za své a tak dnes můžeme obdivovat poměrně zachovalou přírodu v okolí této obce.

Za čím jedeme?

Dražovice, kaple sv. Václava
Dražovice, kaple sv. Václava
lupa

Vycházíme z malého parkoviště u křižovatky silnic ze Žichovic a Sušice. V této části jsou domky novějšího data. Mírným svahem okolo, již bývalé školy, přicházíme na náves s čarokrásnou kapličkou. Ta je uprostřed návsi v malém parčíku s dřevěným plotem. Je zasvěcena sv. Václavu. Opodál je vztyčen kámen s datem vzniku obce. Náhoda nám tady připravila setkání s majitelem domu, který stojí v místě renesanční tvrze a tak jsme se mimo jiné dozvěděli, že zdejší kaplička je v Čechách výjimečná. Selská stavení okolo návsi si uchovala ráz z doby svého vzniku. Starší domy jsou i při silnici do Podmokel, po které se vydáváme k Podhrázkému dražovickému rybníku.Je největší v této oblasti. Jeho rozloha je 11,5 ha, hloubka u hráze 6 m a zadržuje kolem 320 000 m3 vody. Přecházíme celou hráz na jižní břeh. Voda rybníka je velmi čistá a zdržuje se tu hejno kachen a pár labutí. Pokračujeme osadou Podhrází zpět do vsi. Tady ještě zacházíme na pravý břeh potoka, kde je pomník padlým ve světové válce a náš krátký výlet je u konce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Lze se najíst v nedalekých Žichovicích nebo v Sušici. Podobné to je i s ubytováním.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Dražovice, rok první zmínky o obci
Dražovice, rok první zmínky o obci
lupa

Tak trochu se dá říci, že se zde zastavil čas, i když na druhou stranu tu mají i tenisové kurty. Líbila se nám kaplička i celá obec. Drobné sakrální stavby v podobě křížků sem tak nějak patří a rybníky samo sebou také. Pokud se k tomu přidají pohledy jak na nedalekou Javornickou hornatinu tak i na blízké okolí, musí s výletem zavládnout spokojenost. Hezké je i údolí Nezdického potoka.

Ostatní informace

Dražovice, obecní úřad
Dražovice, obecní úřad
lupa

Celá procházka je kolem 4 km. Popisované místo je na mapě KČT č.68 Pootaví. Autobusy sem zajíždějí pouze ve všedních dnech. Nejbližší vlakovou stanicí jsou Žichovice, vzdálené asi 6 km, odkud sem vede žlutá značka, která pokračuje na Žihobce, kam to jsou 2 km. Nu a ostatní necháme na přiložené foto galerii.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žichovice
(vzdálenost od místa: 5.97 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dražovice a něco z okolí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace