Dominanta Ústí nad Labem – Hrad Střekov

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Střekov
Střekov
lupa

Při návštěvě Ústí nad Labem si nenechte ujít návštěvu gotického hradu Střekov, který se řadí mezi nejlépe dochované zříceniny u nás. Nalezneme ho na skalním ostrohu nad řekou Labe.

Jak na Střekov:

Auto: parkoviště se nachází u hradu a je zcela zdarma.

Vlakem: do zastávky Ústí nad Labem – Střekov a odtud pak po červené turistické značce na hrad Střekov, kde budete cca. po 1 km.

Za čím jedeme?

Střekov
Střekov
lupa

Nejstarší zmínka o hradu je z roku 1319. Mezi významné majitele zámku patřili Hanuš a Lorenc Hlavovi ze starého dvora, kteří se zasloužili o rozšíření a dostavbu hradu a hradní kaple. V roce 1563 se stali majiteli Lobkowiczové, kteří jsou majiteli zámku do dnes. Chvíli byl hrad v držení Československého státu, ale v roce 1992 byl restitučním zákonem navrácen. Více o historii hradu se dozvíte při prohlídce hradu.

Co vás při prohlídce čeká:

Střekov
Střekov
lupa

Prohlídka je samostatná, pouze s textem o hradě a hradních místnostech. Návštěvníci si mohou hrad projít dle libosti a neomezovat se časem. Při návštěvě zavítáte na dolní hlavní nádvoří, hradní terasu, do rytířského sálu, do Velkého stavení (v přízemí je umístěna expozice fotografií popisující historii Střekova), na horní hradní nádvoří, do kaple, na malé hradní nádvoří, věžový palác ( v přízemí je instalována expozice o historii hradu s erby všech majitelů a model původního hradu; v patře jsou vystaveny kopie obrazů E.G. Doerella a připomínky pobytu R. Wágnera), na okolí z ptačí perspektivy se budete moci podívat z Velké věže, která se nachází v těsné blízkosti Věžového paláce, posledním místem které navštívíte je Citadela.

K hradu se váže nespočet pověstí a legend. Některé jsou veselé jiné zase smutné. Mezi nejhezčí pověst, kterou jsem o hradu četla, patří pověst O nešťastné lásce.

model Střekova
model Střekova
lupa

Vypráví o dceři hradního pána, která se zamilovala do podkoního. Ovšem podkoní nebyl, dle jejího otce hoden lásky jeho dcery, protože byl chudý. Otec vybral dceři jiného nápadníka, bohatého a krutého Kubu ze Střekova. Podkoního, proto nechal zavřít do věže a vyhladovět. Dívka než aby se provdala za rytíře a zpronevěřila se tak svým citům, ukončila svůj život skokem ze skály, na které stojí hrad Střekov. Po jejím smrtelném skoku se na svahu objevila květina tařice skalní. Jedná se o zlaté kvítky, které prý kvetou jen tam, kde se zachytili dívčiny vlasy při skoku ze skály. Tařice na skále rozkvétá pouze na tři týdny, aby připomněla, jak krátká byla tato velká láska.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení lze zakoupit na hradu Střekov anebo v centru Ústí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Střekov
Střekov
lupa

V Ústí nad Labem se nachází spousty míst, u nichž byste si návštěvu neměli nechat ujít. Krom výše zmíněného hradu Střekov se jedná o výletní zámeček Větruše (http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/nejkrasnejsi-pohled-na-usti-nad-labem-vetruse); Vaňovský vodopád, který se nachází nedaleko Větruše (http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/vanovsky-vodopad.html), ZOO Ústí nad Labem (http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/zoo-usti-nad-labem-vice-nez-zvirata-v-klecich.html), dále například zříceninu hradu Blansko, která se nachází cca. 8 km od Ústí(http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/skryty-hrad-blansko.html) anebo Erbenovu vyhlídku(http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/erbenova-vyhlidka.html).

Ostatní informace

Otevírací doba:

20.3. – 31.10 úterý až neděle od 9:30 do 16:30

1.11. – 30.11 soboty a neděle od 09:00 do 16:00

31.12 od 09:30 do 15:00

!V roce 2010 končí sezóna na konci října 2010!

Vstupné:

dospělí: 65 Kč

děti, studenti: 45 Kč

děti do 6 let: 1 Kč

rodinné (2+2): 175 KčDalší informace

Hodnocení:
1411. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ústí nad Labem-Střekov
(vzdálenost od místa: 1.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dominanta Ústí nad Labem – Hrad Střekov

09.08.2011 21:45
vyhled paradni, restaurace za moc nestala - diky obsluze...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace