Dolní Lomná - zemědělský dvorek

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

Dolní Lomná - zemědělský dvorek
Dolní Lomná - zemědělský dvorek
lupa

Do Dolní Lomné se dostanete vlakem na trati Bohumín - Mosty u Jablunkova, vystoupíte na zastávce Návsí u Jablunkova a pak pojedete autobusem do Dolní Lomné. Já jsem byla s vnoučaty na dovolené v Horní Lomné, tak jsme jeli odtud autobusem a vystoupili jsme na zastávce "Pod akáty". Můžete také vystoupit na zastávce Matyščina louka a dvorek je tak asi na půl cesty mezi oběma zastávkami po hlavní silnici. Jinak se tam dostanete i autem a zdatnější třeba na kole. Parkoviště je u infocentra Matyščina louka, odkud je také výchozí bod na naučnou stezku Prales Mionši a další naučnou stezku Po stopách horalů.

Za čím jedeme?

interiér salaše
interiér salaše
lupa

Na prospektech je uváděno ZOO, ale správně je to zemědělský dvorek a jedeme se podívat na domácí zvířátka. Dvorek se nachází na rozlehlém soukromém pozemku a dřevěnou salaš nechal postavit obecní úřad. O zvířata se starají otec a syn a ochotně nás po celém objektu provedli. Dvorek byl otevřen v květnu letošního roku (2014). V areálu je na sedmi panelech (česky, polsky a anglicky) popis o jaké domácí zvíře se jedná. Výrobu produktů z ovčího mléka jsme sice neviděli, ale byli jsme s ní seznámeni. Můžete si zde zakoupit publikace o pralese, kalendář s fotografiemi Beskyd apod.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst a občerstvit se můžete v restauraci hotelu Pod akáty, v Hospůdce Doma nebo ve zdejší vyhlášené cukrárně. My jsme se s dětmi zastavili právě v cukrárně na zákusek.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

krmení ovečky
krmení ovečky
lupa

Všem, dětem i dospělým se na dvorku moc líbilo a děti nechtěly ani odejít. Mohly si totiž pochovat malinké dvoutýdenní králíčky, nakrmit kozy a ovce (krmivo se prodává na salaši). Moc se jim líbilo, že mohly dát napít mléko z láhve dvouměsíčním ovečkám. Seznámily se i s chovem včel, je tam ukázka, jak včeličky tvoří plástve vosku a ukládají do nich med a kde je propolis. Kromě již uvedených zvířat jsou tam husy, slepice s kuřátky, prase, kráva. Jen jsme neviděli jezevce, ten byl někde zalezlý pod kládama.

Ostatní informace

Vstup do areálu je každý den od 9 - 16 hod. Cena vstupného - děti 10 Kč, dospělí 20 Kč, školy 7 Kč, skupiny 200 Kč. Krmivo pro zvířata (sáček kaštanů) stojí 10 Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bocanovice (Boconowice)
(vzdálenost od místa: 3.08 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dolní Lomná - zemědělský dvorek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace