Dobruška

Tipy na výlet, Orlické hory a podhůří
Kam a jak jedeme?

Míříme do vstupní brány Orlických hor, do Dobrušky

Za čím jedeme?

Dobruška - radnice
Dobruška - radnice
lupa

Jdeme za poznáním rodného města F.L.Heka, kterého „zviditelnil“ Alois Jirásek ve svém díle F.L.Věk. Rodný dům Heka, který je zřejmě největším lákadlem města, není významný jen tím, že se v něm F. L. Hek dne 9. září 1769 narodil, ale dokládá původní ráz dobrušské předměstské architektury 18. století. Dům unikl i ničivým požárům, které město postihly v letech 1806 a 1866. Expozice v domku byla veřejnosti otevřena v květnu 1972 poté co F. L. Věka proslavil známý televizní seriál. Místnosti byly vybaveny dobovým nábytkem z 19. století.

Dobruška - kostel sv. Ducha
Dobruška - kostel sv. Ducha
lupa

S postavou F. L.Věka je spojeno i dobrušského náměsti, které nese Věkovo jméno. Dominantou náměstí, ale i města je budova radnice, jež byla postavena ve druhé polovině 16. století po požáru, který město v roce 1565 zničil. Následné požáry v letech 1806 a 1866 radnici též značně poničily. Do dnešní podoby byla radnice upravena po zmíněném požáru v roce 1866. Dnes budova slouží reprezentativním účelům, jsou zde umístěny i prvotiny malíře Františka Kupky. Ve věži je umístěna expozice věnovaná historii města a hrdelnímu právu. Vyhlídkový ochoz je veřejnosti přístupný a nabízí pohledy na panorama Orlických hor.

Dobruška - rodný dům F.L.Heka
Dobruška - rodný dům F.L.Heka
lupa

Před budovou radnice, v centru náměstí F. L. Věka, se nalézá Mariánský sloup. Podnět k jeho stavbě byl dán v roce 1733. Sochu Panny Marie darovali otcové jezuité z průčelí své koleje v Hradci Králové. Dílo bylo dokončeno v roce 1736, sloup se sochou Panny Marie je obklopen čtveřicí soch svatých. Jsou to sv. František Xaverský, sv. Florián, sv. Václav a sv. Jan Nepomucký. Vzhledem k tomu, že sochy byly zhotoveny z měkkého červeného pískovce, začaly v minulém století podléhat kyselým dešťům a tak dnes je Mariánský sloup obklopen kopiemi z umělého kamene.

Dobruška - kostel sv. Václava
Dobruška - kostel sv. Václava
lupa

Severně od náměstí se nachází další dominanta města, děkanský Kostel Sv. Václava. První zmínky o tomto, zřejmě dřevěném kostelu spadají do 13. století. Ve 14. - 15. století zde již stál kostel kamenný což dokládá nalezený kamenný svorník zdobený soukenickým cechem. Významnou přestavbu kostel „prodělal“ v letech 1709 – 1724, kdy byl barokně přestavěn italským stavitelem Mikulášem Rossim. Katastrofou pro kostel byl požár dne 9. května 1806, který zničil nejen kostel, ale i historické jádro města. Oprava kostela byla pro nedostatek financí zdlouhavá a původní barokní sloh byl „překryt“ slohem klasicistním. K částečnému doplnění barokních prvků došlo až při opravě v 90. letech minulého století.

Dobruška - morový sloup
Dobruška - morový sloup
lupa

Panorama Dobrušky díky své poloze nad městem a na pozadí Orlických hor zdobí kostel sv. Ducha. Datum vzniku kostela znám není. V 16. století byl zřejmě původní kostel dřevěný nahrazen kostelem kamenným. V sousedství kostela stojí hranolová zvonice s baňatou věží. Rekonstrukcí prošel kostel v polovině 18. století. Poslední opravy se uskutečnily v minulém století, v jejich rámci byl kostelíku vrácen původní nádech renesance. Kostel sv. Ducha je jedním z nejvýznamnějších krajinotvorných prvků v Podorlicku

Pozůstatkem na život židů ve městě je bývalá synagoga, která se nachází vedle Vlastivědného muzea a židovský hřbitov na okraji města….

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Restaurace F. L. Věka se k návštěvě nabízí…, viz: http://www.flvek.cz/

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Dobruška - stará kovárna
Dobruška - stará kovárna
lupa

Dobruška má rozhodně své kouzlo.......... Nejen při návštěvě rodného domu F. L. Věka se vrátíme do starých časů. Do televizního seriálu F. L. Věk se vrátíme i u kostela sv. Ducha, který se v ději několikrát objevuje.

Ostatní informace

Výlet do Dobrušky je ideální spojit s návštěvou Opočna, nebo Nového Města nad Metují.

Turistické informace o městě a okolí lze získat v místním infocentru: http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/dobruska-informacni-centrumDalší informace

Hodnocení:
1061. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Bylo zde:
17 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dobruška
(vzdálenost od místa: 0.63 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dobruška

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace