Dobrodrůžo i pro děti

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Mohutná Bílá Opava
Mohutná Bílá Opava
lupa

Nejdřív jsme jeli autobusem do Karlovy Studánky (zastávka restaurace Hubertus), ale je možné dojet na místo i autem a tam zaparkovat. Pak jsme šli už pěšky. Nejdřív jsme odbočili kolem hotelu Hubertus (zrovna v rekonstrukci) doprava a šlapali jsme asi 600 m po asfaltce. (Je možné jít po žluté nebo modré značce.) Pak už nás uvítala nádherná lesní cesta lemovaná bystřinou Bílé Opavy. Asi po kilometru se cesta rozdvojila. Kdo chtěl, mohl jít po méně náročné, ale podle slov jiných turistů už ne tak krásné - modré. Ti, co si troufli, včetně nás, šli po žluté, té krásnější části tohoto výletu. Cestou jsme překonávali různé dřevěné mosty, kameny, i pár žebříků, a bylo to vcelku nenáročné, až na poslední kilometr. Možná to bylo o něco víc, ale tento úsek dal opravdu zabrat. Tam ty kameny (a nejenom ty) byly opravdu vysoké. Nic pro bolavá kolena.wink Krása přírody a úsměvy na tvářích dětí ale vše vykompenzovaly. Když jsme se pak dostali nad Vodopády Bílé Opavy, tak jsme věděli, že ta nejnáročnější část je za námi. Zvládla ji i naše 3 letá dcerka, samozřejmě s pomocí šikovného tatínka. My jsme šli po žluté až k chatě Sabinka (v blízkosti Ovčárny). Kdo by si to chtěl ještě prodloužit asi o 2,5 km, může to vzít od vodopádů po modré kolem chaty Barborka. Celkem jsme ušli asi 5,5 km s převýšením cca. 500 m. Nakonec jsme jeli opět autobusem dolů - tentokrát ze zastávky Malá Morávka, Ovčárna točna do Malá Morávka, Hvězda. Tam se většinou přestupuje. Odtud se dá dostat autobusem opět do Karlovy Studánky (pokud jste tam nechali auto) nebo pak hned dolů např. do Malé Morávky, zastávka, nebo dál - třeba i do Bruntálu, Olomouce nebo i Přerova. Surprise

Za čím jedeme?

Nádherná příroda, kterou je možno vidět nejenom ve známém Údolí Bílé Opavy, ale i dobrodružství, při kterém je nutno zapojit svaly. Pozor! Děti to braly jako prolézačky. wink

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou necestou
Cestou necestou
lupa

Svačinky jsme měli svoje, ale nakonec jsme se přece jen občerstvili v chatě Sabinka. Jídlo i pití nám chutnalo, jen ty ceny byly opravdu vysokohorské. confused Např. nanuk nekoupíte pod 25 kč (pokud ještě ty levné mají). Záchody ovšem nic moc a hlavně byla na nich nepochoitelná zima. Ubytováni jsme byli na chatě v Malé Morávce, ale jde se ubytovat i nahoře, např. v již zmiňované Sabince, nebo blízké Ovčárně či hotelu Figura. Další možnosti jsou i v Karlově Studánce.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Líbila se nám celá rezervace, příroda, voda, dokonce i ty popadané stromy, které tam z větší části zanechala vichřice z roku 2004. Holky (kromě té 3 leté máme ještě dvě dívky - 11 letou i 6 letou) byly nadšené, protože to braly opravdu jako průlezky. Ta nejstarší dokonce prohlásila, že to bylo "super dobrodrůžo" a už se ptala, kdy půjdeme znova. Smile

Odpočinek pod skalou
Odpočinek pod skalou
lupa

Bohužel se mi nelíbilo, že si někteří turisté nepřečetli informaci o modré a žluté značce. Kdo chce jít totiž tam i zpět, měl by si uvědomit jeden fakt. Ta žlutá je opravdu místy náročná, proto se doporučuje jít po ní nahoru, kdežto cestou dolů je lepší volit trasu po modré značce. Není to možná tak záživné, ale je to bezpečnější. A hlavně - je to DOPORUČOVÁNO!!! Cesta je místy úzká, tak se špatně vyhýbalo protijdoucím turistům.

Povrchové kořeny
Povrchové kořeny
lupa

Další věc, která mi kalila zážitek z výletu, byli neukáznění pejskaři. Nevadili mi ti, kteří měli své pejsky na vodítku, ale opravdu jsem se musela ovládat, když tam šli ti, kteří měli své psy puštěné volně - bez vodítka i náhubku. sad Vzhledem k tomu, kolik tam bylo turistů, se mi toto chování zdálo nanejvýš nezodpovědné. A to opravdu nebyli malí psi. Nehledě na to, že ne každý má psy rád, a moje holky se neznámých psů bojí. Takže se občas stalo, že se pak schovávaly za nás rodiče, aby se volně pobíhajícím psům vyhly.

Naštěstí krásné zážitky, maliny, a ke konci i modré pusy holek od borůvek, převažovaly, a to mnohonásobně, takže vřele doporučuji!!!

Ostatní informace

Při vstupu do rezervace je prý nějaký poplatek za vstup (na udržbu apod.), ale nikoho vybírajícího jsme nezaregistrovali, tak jsme ani nic neplatili, i když jsme chtěli.

POZOR! Nejde projet kočárkem ani na kole. Těm ostatním vřele doporučuji - a to i rodičům s aspoň 3 letými dětmi, které jsou hravé a mají rády průlezky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rudná pod Pradědem zastávka
(vzdálenost od místa: 6.01 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dobrodrůžo i pro děti

Poznámka k pejskařům
22.08.2012 07:03

Chci jen reagovat na poznámku o neukázněných pejskařích...ono to jde totiž dost těžko mít psa na vodítku a šlapat s ním po skalách, mluvím z vlastní zkušenosti, člověk si tak koleduje o zlomeninu. Ono by to chtělo toleranci na obou stranách, pejskaři by si měli své psy více hlídat, příp. těm nepříliš kontaktním nasadit náhubek, no a nepejskaři by zase nemuseli vyšilovat, že tam nedejbože běhá pes. Já už raději po takových frekventovaných cestách se psy ani nechodím, vyberu si méně známou trasu. Takže tak Smile.

Poznámka k pejskařům
22.08.2012 07:06

Chci jen reagovat na poznámku o neukázněných pejskařích...ono to jde totiž dost těžko mít psa na vodítku a šlapat s ním po skalách, mluvím z vlastní zkušenosti, člověk si tak koleduje o zlomeninu. Ono by to chtělo toleranci na obou stranách, pejskaři by si měli své psy více hlídat, příp. těm nepříliš kontaktním nasadit náhubek, no a nepejskaři by zase nemuseli vyšilovat, že tam nedejbože běhá pes. Já už raději po takových frekventovaných cestách se psy ani nechodím, vyberu si méně známou trasu. Takže tak Smile.

Re: Poznámka k pejskařům
22.08.2012 16:19

Cuberka

Je mi jasné, že lézt po skalách s pejsky na vodítku nejde. Dokonce jsem si vědoma i toho, že oni pejskaři nemohli čekat, až bude míň turistů, protože tam fakt bylo stále narváno. Jen jsem napsala, co se mi nelíbilo. Opravdu jsme se snažili jim (pejskům bez vodítka) vyhnout a dokonce jsem ani nevyšilovala. Vím, že tolerance je důležitá na obou stranách. Tak nějak jsem se to snažila vysvětlit i mým dětem. Prostě jsem si nechtěla kazit zážitek z výletu. Z vaší reakce ale cítím, že bychom se domluvily. I já už jsem totiž zjistila, že jsou "pejskaři" a "pejskaři". Nehážu všechny do jednoho pytle. Takže takSmile. Přeji dobrý den na všech cestách.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace