Do Slatiňan na vyhlídkovou věž Chlum

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

Jedeme do Slatiňan podívat se na nově opravenou vyhlídkoovou věž na Chlumu. Můžeme jet vlakem (trať Pardubice- Havlíčkův Brod) nebo autobusem z Chrudimě.

Za čím jedeme?

Vyhlídková věž Chlum
Vyhlídková věž Chlum
lupa

Cílem našeho výletu je vyhlídková věž Chlum. Rozhlednu nechal vystavět na přelomu 19. a 20. století kníže František Josef Auersperg kvůli lepšímu výhledu v tehdejší Kochánovické oboře. Sloužila jako požární hláska a pozorovatelna zvěře. Na masivní kamenné podezdívce spočíval dřevěný krytý ochoz, díky němuž činila výška rozhledny asi 10 m. Po druhé světové válce, kdy byla obora zrušena, se o rozhlednu nikdo nestaral a ta se proměnila v kamenné torzo.Do roku 2013 věž postrádala dřevěný ochoz, zůstalo jen to kamenné torzo. Díky společnosti Lesy ČR byla věž rekonstruována a nyní se stkví v celé nádheře. Je součástí souboru památkově chráněných objektů, které se nachází v Krajinné památkové zóně Slatiňansko-Slavicko. Věž je obklopena vzrostlými duby, proto nabízí jen omezený výhled do krajiny.

Vyhlídková věž Chlum
Vyhlídková věž Chlum
lupa

K věži se dostaneme po zelené turistické značce, která nás nejprve zavede od zámku a zámeckého parku ke Švýcárně, kde se nachází Muzeum starokladrubského vraníka, potom ke Kočičímu hrádku a odtud to je jen 1,5 km. Od zámku k věži to jsou jen 3 km.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se můžeme v nedaleké výletní restauraci Monako nebo ve Slatiňanech např. v restauraci U zámku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbila se nám krásná cesta lesem, koně ve výbězích a Kočičí hrádek. Škoda, že přes vysoké stromy nebylo z věže skoro nic vidět. Snad bude na podzim lepší výhled do krajiny.

Ostatní informace

Vstup do parku, na Kočičí hrádek i na věž je zcela zdarma.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Slatiňany
(vzdálenost od místa: 1.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Do Slatiňan na vyhlídkovou věž Chlum

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace