Do Nového pralesa

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Vážení přátelé Turistiky,turistiky a přírody,

lupa

velice rád bych Vás pozval do Nového pralesa,který se nachází nedaleko Plání pod Ještědem.Na Pláně se dostanete několika způsoby.Od konečné tramvaje Horní Hanychov můžete jít po červené značce až na Pláně.Dalším způsobem je cesta na Ještěd lanovkou a pak pěšky na Pláně /3km/.Z Plání od tur.chaty se vydejte po zelené značce a po cca 1,5 kilometru půjdete kolem oplocenky .Ve chvíli, kdy se cesta odpojí od oplocenky, jste na místě.Opusťte zelenou značku a dojděte k informační tabuli Nového pralesa.Přelezte bez ostychu štafle a vydejte se po vyšlapané cestičce.Od této chvíle jděte vždy po nejvíce vyšlapané cestičce a nemůžete zabloudit.Půjdete v protisměru Naučné stezky, takže se čísla tabulí budou snižovat.Celkem jich je 8.Až dojdete k dalším štaflím , tak je přelezte a jděte kolem plotu do kopečka až k tabuli číslo 1.Odbočením vlevo se napojíte na Hřebenovku, která Vás dovede zpět na Pláně.Způsob návratu do Liberce je totožný se začátkem výletu.

Za čím jedeme?

lupa

Nový prales, je vlastně les jak má být.Jedná se o projekt Společnosti přátel přírody-Čmelák Liberec.V Novém pralese najdete spoustu druhů stromů, bylin a dalšíh rostlin, které hned za plotem v hospodářském lese už dávno nenajdete.Projekt Nový prales se zabývá získáváním lesních pozemků a přeměnou monokulturních, tedy smrkových lesů, které se na nich nacházejí na smíšené, které jsou pak ponechány vlastnímu vývoji a životu.Nic se samozřejmě nestane samo, ale podílí se na tom několik desítek, možná i stovek dobrovolníků, kteří nejprve finančně projekt podpoří a pak také vlastníma rukama v rámci exkurzí pro dárce vysazují dřeviny, čistí pozemky a vysazené dřeviny ochraňují před okusem. Nový prales je aspoň podle mého názoru dar naší generace naši dětem a hlavně vnukům.Je to základ budoucího pralesa.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytovat se můžete přímo v turistické chatě Na Pláních, kde je také dobrá restaurace.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Samozřejmě se nám líbil les, který je úplně jiný než ty okolní za plotem, velice zajímavá je naučná stezka a jelikož jsme byli právě účastníci exkurze pro dárce, tak se nám líbil i výklad naší průvodkyně z SPP Čmelák Liberec.

Ostatní informace

lupa

Pokud se chcete zúčastnit exkurze pro dárce, není nic lehčího než se obrátit na www.novyprales.cz, přispět mrzkým penízem a pak už jen čekat na pozvánku.Pokud nechcete přispět a vstoupit v rámci exkurze což nechápu, můžete území Nového pralesa navštívit podle výše uvedené trasy.Velice Vás prosím, chovejte se zde slušně, neopouštějte cestu, nepoškozujte vysazené dřeviny a nezanechávejte zde žádné odpadky.Mějte úctu k tomuto krásnému kousku Země a mějte na paměti, že zde není jen pro Vás, ale i další a další generace.Vstupné se bohužel zde neplatí, ale věřím že návštěva vás přiměje k podpoře tohoto projektu dle návodu na www. stránkách.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Liberec
(vzdálenost od místa: 1.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Do Nového pralesa

24.03.2012 09:33
V květnu r. 2009 jsme tu sázeli jedličky a v srpnu tétož roku jsme se zúčastnili "Srpnové noci s netopýry", spojené s přenocováním ve volné přírodě.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace