Do Nového Města nad Metují

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

zámek a náměstí v Náchodě
zámek a náměstí v Náchodě
lupa

Při jedné naší dovolené v Náchodě, kde jsme trávili 11 dní, jsme byli ubytováni v kempu Běloves, vzdáleném asi 3 km od města. V Náchodě jsme si prohlédli pozoruhodný zámek, pak jsme podnikali spousu výletů a turistických výprav do blízkého i vzdálenějšího okolí. Jedním z nich byl i výlet do Nového města nad Metují. Ráno po snídani jsme se vydali z Náchoda cyklobusem přes Dobrošov do Nového Hrádku, odtud pěšky do údolí při soutoku Olšenky a Metuje. Pokračovali jsme kaňonovitým údolím k osadě Peklo. Cesta nás vedla kolem strmých strání nad bublající Metují. Nad námi mezi stromy vyčnívaly skalní útesy, skalní srázy byly až 100 m vysoké. Romantické údolí Peklo se rozkládá mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem v malebné přírodě.

údolí Pekla
údolí Pekla
lupa

Údolí obklopují svahy Dobrošova a Sendražský kopec. Na romantickém místě zde možno odpočinout ve stylové výletní restauraci, venku ji hlídá dřevěný čert. Výletní cesta údolím je plná romantiky, zajímavých zákouptí. Peklo je křižovatkou několika turistických tras i cyklostezek. Po proudu řeky Metuje jsme jednou z nich mířili až do asi 5 km vzdáleného Nového Města nad Metují. Původní mlýn Pekelec stojící v Pekle byl přestavěn na výletní restauraci, kde si ti odvážní pochutnají na pekelných lahůdkách např. na Luciferově kotlíku, nebo Pekelné pánvi. I domů si odtud možno odvézt např. med z pekelných včel. Zajímavý kromě jídelního lístku je i interiér restaurace s čertovskými motivy. V jednom z romantických koutků řeky Metuje sídlí i vodník. Odtud jsme pokračovali hlavním kaňonem řeky Metuje a vychutnávali si zdejší nádherné ticho.

Za čím jedeme?

údolí Pekla
údolí Pekla
lupa

Ocitáme se v Novém Městě nad Metují, kde si procházíme nádherné historické náměstí. Stojí na něm i zámek. Ze skalnatého ostrohu obdivujeme vyhlídky ze skalnatého ostrohu nad Metují. Centrum města je rozloženo na vysokém ostrohu, ze tří stran ho obtéká řeka Metuje. Město si do dnešních dob zachovalo svůj renesanční ráz historického jádra spolu s opevněním. Na severní strane se zachovala věž Zázvorka s branou 140 x 60 m. Obdélníkové náměstí je ze tří stran obklopeno podloubím. Spatříte zde barokní radnici, mariánský sloup, sochu Nejsvětější trojice, Starou a Novou radnici, 4 bokou věž s ochozem a jiné zajímavosti.

lupa

Nenechali jsme si ujít ani procházku terasovou zámeckou zahradou italskího stylu, kde nás zaujaly barokní sochy a sochy trpaslíků a nádherné dřevěné stavby architektury D. Jurkoviče, také krytá dřevěná lávka pro pěší. Zahrada se nachází SZ od zámku. Kouzelný zdejší zámek stojící v malebné části Orlických hor je celoročně otevřený, nabízí i romantické ubytování. Je to přestavěný 4 křidlý renesanční zámek s barokními úpravami z pol. 17. století ve stylu vrcholné secese a kubismu. Z letní terasy se naskytne nádherný pohled do údolí řeky Metuje. K hlavnímu vchodu zámku se dostanete směrem od náměstí po mostě přes příkop s barokním kamenným portálem. Zámek má barokní, štukovou i moderní výzdobou. Po návštěvě všech těchto kouzekných míst se vracíme autobusem zpět do Náchoda a kempu v Bělovsi.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu jsme si dali v bufetu u výletní restaurace Peklo, večeři pak v Náchodě v jedné sídlištná restauraci u kempu v Bělovsi. kde jsme byli ubytováni.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Romantická procházka údolím Peklo i historické náměstí se zámeckou zahradou zámku v Novém Městě nad Metují v nás zanechaly velký zážitek.

Ostatní informace

náměstí  v Novém Městě nad Metují
náměstí v Novém Městě nad Metují
lupa

Nové Město nad Metují spolu se zámkem tvoří městskou památkovou rezervaci. Najdete zde mnoho turistických zajímavostí a tipů na výlet, stojících za návštěvu. Tato perla mezi českýni renesančními městy nazývaná také " Český Betlém ", či " Brána Orlických hor ", má co nabídnout turistům i návštěvníkům, nájdete zde téměř vše možné. V letních měsících jsou na zámku i v městském muzeu pořádány výstavy. Nové Město nad Metují je ideální místo k dovolené pro všechny věkové kategorie.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Bylo zde:
10 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nové Město nad Metují
(vzdálenost od místa: 1.15 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Do Nového Města nad Metují

10.02.2014 13:39
moc pěkné
15.03.2014 18:46
krásné město, zámek, zámecká zahrada i to Peklo..

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace