Do Lán za hrobem prvního prezidenta, jeho muzeem a zámkem prezidentů

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

lupa

Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu do Lán, kde navštívíme hrob T.G.Masaryka, jeho muzeum a zámek, který využívají k odpočinku i práci prezidenti . Do Lán se vydáme z Nového Strašecí, kam se dostaneme autobusem nebo vlake. V případě autobusu, je výstupní stanicí Palackého. Odtud projdeme na náměstí, kde vyhledáme červenou značku směr Nové Strašecí žst.. Za viaduktem žel. tratise napojíme na zelenou značku. Pokud přijedeme vlakem, tak na zelenou značku nastoupíme už u nádraží. Od viaduktu pokračujeme společně se zelenou značkou k Pilskému rybníku, odkut jdeme po žluté značce až do Lán. Na Masarykově náměstí odbočíme vlevo ulicí Ke hřbitovu.Najdeme zde hrob T.G.M..POkud budete pozorní v jeho blízkosti najdete i hrob jeho dcery. Po prohlídce hřbitova pokračujeme vlevo od brány ulicí Za školou a pak vlevo ulicí U špýcharu, která nás dovede k muzeu T.G.M. Po jeho prohlídce pokračujeme ulicí zámeckou. Jsme na dohled od vchodu do zámku Lány.Vstoupíme, zastavíme se v pokladně a pak už nás čeká nádherný park a pohledy na zámek. Zpět ke vlaku se vydáme od zámku ulicí Zámecká, kterou dojde až ke kruhovému objezdu a dále směr Stocho, odkud jedeme vlakem k domovu.

Za čím jedeme?

lupa

Hrob 1. prezidenta T.G. Masaryka můžete navštívit na lánském hřbitově, který se nachází na okraji obce .Vpravo od vchodu, v zadním rohu se nachází hrob, ve kterém je uložen také Jan Masaryk . Muzeum T.G.M. se nachází cca u hlavní příjezdové komunikace do obce. Je zde expozice o T.G.M a jeho rodině. Na dohled od muzea se nachází lánský zámek.Na místě, kde stojí lánský zámek, stávala původně dřevěná tvrz, kterou si zde nechal postavit Hašek z Lán. Na konci 16.století obec přešla do majetku císaře Rudolfa II, který ji nechal přebudovat na letohrádek v renesančním slohu. V roce 1652 byl objekt znovu přestavěn, tentokrát v barokním stylu.Od konce 17. stol. byl zámek majetkem rodu Valdštejnů Posledním majitelem z řad šlechty byl rod Furstenberků kteří jej vlastnili až do roku 1921. V roce 1921 lánský zámek zakoupen Kanceláří prezidenta republiky a od té doby je využívám potřeby hlavy státu. Převážnou část stavebních úprav zámku i staveb v parku provedl architekt Josip Plečnik. V rozsáhlém parku se nachází krásný palmový skleník velký rybník a spousta známých i méně známých dřevin. Krásné jsou pohledy na zámek.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pokud vás přepadne hlad nebo jen chuť, dopručuji restauraci NARPA na Masarykově náměstí v Lánech.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hrob, zámek i zámecký park jsou velmi pečlivě udržovány. Zajímavá je socha T.G.M. před muzeem.

Ostatní informace

Zámek otevřeno je ST, ČT-14-18 H

SO-NE, SV-10-18 H

7.3.+ 14.9.-10-18 H

VSTUPNÉ 15 KČ

MUZEUM T.G.M.-OTEVŘENO ÚT-NE-9-17 H, VII-VIII-9-18 H

VSTUPNÉ- DOSPĚLÍ 30 KČ

DĚTI, SENIOŘI-15 KČ

RODINNÉ - 60 KČDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Stochov
(vzdálenost od místa: 2.08 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Do Lán za hrobem prvního prezidenta, jeho muzeem a zámkem prezidentů

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace