Dny evropského dědictví v Jemnici

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

náměstí a farní kostel
náměstí a farní kostel
lupa

Při letošních Dnech evropského dědictví jsme se vypravili konečně do dlouho plánované Jemnice, kde jsme nebyli spoustu let. Autobusů z Brna sice nejezdí do těchto končin zrovna mnoho, ale stihli jsme přesto vše, co jsme chtěli vidět.

Za čím jedeme?

pamětní deska spisovatele J. Vrby
pamětní deska spisovatele J. Vrby
lupa

I zde nás sice přivítalo ještě nedokončené, rozkopané náměstí, ale návštěva všech otevřených kostelů ve městě za to rozhodně stála. Zahájili jsme zde prohlídkou farního kostela sv. Stanislava. Poté nás čekala cesta ke hřbitovnímu kostelu sv. Jakuba v části města zvané Podolí. Tam se ale právě konal pohřeb, takže jsme pokračovali podle mapy po chotěbudické silnici na návrší za město k monumentální, leč značně zdevastované hrobce rodu Pallavicini. Jedná se o velmi působivé, přímo tajemné místo, přestože přímo k němu ani nevede turistická značka, je odtud krásný výhled na město. Cestou zpět jsme ze silnice odbočili po červené značce vlevo kolem rybníku a další rozkopanou ulicí se vrátili do města. Pohřeb už mezitím skončil, takže jsme si prohlédli hřbitovní kostel s přilehlou románskou válcovou věží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

interiér kostela sv. Stanislava
interiér kostela sv. Stanislava
lupa

Dopoledne jsme zapadli do roztomilé cukrárny na náměstí – trochu se zahřát a příjemně naladit na kulturní zážitky, brzy totiž zavírala. Před odjezdem jsme se stihli ještě občerstvit v sympatickém bistru Sluníčko.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Nakonec jsme se vydali ke kostelu poslednímu a snad vůbec nejzajímavějšímu, malebnému gotickému sv. Vítu na návrší na východní straně města. Zde nás kromě reliktů středověkých nástěnných maleb a Winterhalderovy iluzivní výmalby za hlavním oltářem z roku 1774 čekalo také nahlédnutí do podzemí bývalého kláštera františkánů, jehož je kostel pozůstatkem. I přes nevhodnou okolní zástavbu je kostelík, ukrytý alespoň v lipovém háji, nádherným místem s rozhledem na celé město. Prohlédli jsme si také několik barokních světeckých soch ve městě a rozlehlý zámecký park.

Ostatní informace

lupa

Vynechali jsme vlastně pouze prohlídku zámku, která nás svou armádní tématikou nelákala, stejně ale pod lešením příliš k návštěvě nezval. Kostely asi jindy přístupné běžně nejsou, tedy pro milovníky památek velká příležitost, navíc zdarma a bez obvyklých zákazů focení, přesto jsme za celý den potkali jen minimum turistů.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jemnice
(vzdálenost od místa: 1.14 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dny evropského dědictví v Jemnici

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace