Dlouhé Stráně - přečerpávací vodní elektrárna, zážitek nejen pro strojaře

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme na služební cestu Na Dlouhé Stráně. Autem z Prahy přes Šumperk. No a když už sem jedeme, tak využíváme situace a domlouváme exkurzi v přečerpávací vodní elektrárně na Dlouhých stráních.

Za čím jedeme?

lupa

Ráno jsme vyrazili do informačního centra, kde se nás ujali a zavedli nás do řídícího centra. Elektrárna se nachází v CHKO Jeseníky. I z toho důvodu byla výstavba elektrárny šetrná a celý její provoz je umístěn v podzemí. V provozní budově nám v infocentru ukázali velín a pak na grafickém modelu, jak to všechno funguje, prohlédli jsme si obrázky , jak to vypadalo, když probíhala stavba a pak jsme se byli podívat na turbíny a podzemní strojovnu, také v odstávce, takže jsme viděli i vnitřnosti. Nemuseli jsme si strkat špunty do uší a celý výklad krásně slyšeli Smile. Pro mě je celý systém dost nepochopitelný, ale i tak to byl velký zážitek . Mužská část výpravy byla téměř v extázi Surprise Pak jsme odjeli ke spodní a následně horní nádrži.

lupa

Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně ve výšce 1350m nad mořem. Objem této nádrže je 2 580 000m3 a celková plocha přes 15ha s největší hloubkou 26m. Načerpání celé nádrže trvá prý 7 hodin a hladina stoupne o více než 20m. Kvůli nádrži byla hora „uříznuta o 3 metry. Stojí tu mohyla, která ukazuje, jak byla hora původně vysoká. My měli štěstí, že byla elektrárna v odstávce, takže byla horní nádrž vypuštěná. Náklaďáky na dně nádrže vypadaly jako angličáky. Bohužel jsme neměli moc dobré počasí, takže jsme neviděli na Praděd, který je odtud jinak krásně vidět…a výhled nebyl téměř žádný. Celá horní nádrž se dá pohodlně obejít. Pod nádrží je zřízena cyklo a in-line stezka.. cca 2,5km. K horní nádrži se dá také dostat 6ti sedačkovou lanovkou a pak 4,5km pěšky.

lupa

Jak už jsem psala, tak celý provoz je umístěn pod zem. V zimě se tak za nepříznivých podmínek dostanou technici k nádrži horou po 2400 schodech a plošinovým výtahem. Převýšení od spodní nádrže je půl kilometru. Spodní nádrž stojí na říčce Divoká Desná. Je rozlehlejší, než nádrž horní. Rozloha je 16,3ha celkový objem je 3 405 00m3.

lupa

Elektrárna byla v roce 2005 zařazena mezi 7 divů Česka. O tom, že jde o jedinečnou stavbu svědčí i několik nej. Má největší turbínu v Evropě, největší spád a největší instalovaný výkon. Hlavně je to teda neuvěřitelná stavba :) Exkurze pro veřejnost se tu pořádají celoročně, tak vyrazte, protože to stojí fakt za to !

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ubytovaní jsme byli v hotelu Dlouhé Stráně. Kdybych tam nebyla na služebce, tak se ubytuji asi někde jinde. Jedli jsme také tam . Jinak jsme po okolí moc nepokukovali a jeli zase do práce sad

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Elektrárna. To byl opravdu zážitek. Okolní příroda je také krásná, takže příště až sem soukromě pojedu, tak určitě na víc dnů.

Ostatní informace

Informace o vstupném jsem našla na internetu třeba zde. http://www.dlouhe-strane.cz/cs/exkurze-pro-jednotlivceDalší informace

Hodnocení:
3057. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
na hory
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouty nad Desnou
(vzdálenost od místa: 4.59 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dlouhé Stráně - přečerpávací vodní elektrárna, zážitek nejen pro strojaře

Vedení
20.07.2012 07:32

Je věčná škoda, že nebyl dodržen původní záměr vést vysoké napětí v údolí Divoké Desné v zemi. Sice jsem někde slyšel, že se má dát do země, ale obávám se, že díky výmluvám na krizi se tak rychle nestane. Co si budeme namlouvat, vysoké napětí je asi největší ostudou celé elektrárny a ničí tak asi nejhezčí údolí v Jeseníkách.

 

Bob

20.07.2012 10:51

Ono to tak jednoduché není. Samozřejmě, že peníze v tom hrají velkou roli, ale je zde i spousta jiných ukazatelů, které mohou tyto záměry komplikovat, nebo úplně zastavit. Každopádně bez drátů by to bylo hezčí. To je bez debat.

02.08.2012 20:54
krásná krajina i zajimavá technika
19.06.2016 09:54

Vřele doporučuji! Krásná příroda, zajímavé lidské dílo,které "zapadá" na místo. Uvnitř elektrárny jsem nebyla, je potřeba se dopředu objednat. Ale stavba mne natolik nadchla, že se chystám návštěvu zopakovat i s exkurzí uvnitř. Zdenka.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace