Dlaskův statek

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná na rychlostní silnici R10 Exitu 71 směr Turnov. V Turnově dále pokračujeme na Železný Brod/Harrachov.Projedem kruhový objezd "rovně" a po necelém 1,5 kilometru je odbočka na Dolánky (kousek před odbočkou je ze silnice vidět železniční zastávka. Po odbočení přejedeme železniční přejezd a po 200 metrch již vidíme Dlaskův statek, pod kterým se nachází parkoviště.

Za čím jedeme?

lupa

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z konce 18. století. Původními majiteli statku byla rodina sedláků Dlasků, z nichž nejznámějším byl Josef Dlask, narozený v roce 1782. Lidový písmák, dolánecký rychtář a novátorský hospodář byl významnou postavou regionální historie. Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí je od roku 2010 národní kulturní památkou. Při vchodu do usedlosti se nachází socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který sem byl v šedesátých letech 20. století přenesen z Malého Rohozce. Od r. 1967 je celý areál součástí národopisného oddělení Muzea Českého ráje v Turnově, které objekt v r. 1969 zpřístupnilo veřejnosti. V současné době se zde nachází stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří, doplněná o krátkodobé tematické výstavy. Dvůr obehnaný unikátní trámcovou hradbou ožívá několikrát do roka, zvláště o Velikonocích, posvícení nebo masopustu, tradičními lidovými slavnostmi.

http://www.muzeum-turnov.cz/dlaskuv-statek/

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme nevaužili žádné stravovací a ubytovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je zdne krásně zachovalá historická stavba.

Ostatní informace

Otevírací doba

Leden, Listopad, Únor, Březen

Zavřeno

Duben, Květen, Září, Říjen

Út-Ne

9:00 – 16:00

Červen, Červenec, Srpen

Út - Ne

9:00 – 17:00

Prosinec

Út – Ne

9:00 – 16:00

Vstupné

Dospělí 40,- Kč

Děti 20,- Kč

Studenti 20,- Kč

Důchodci 30,- KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolánky
(vzdálenost od místa: 0.11 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dlaskův statek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace