Děčín - zámek

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Jedeme vlakem z Kladna do Děčína podívat se na místní zámek.

Za čím jedeme?

Zámek Děčín
Zámek Děčín
lupa

Ráno vyrážíme v 8,35 z nádraží Kladno - Město, Regionovou do Kralup n. Vltavou. V Kralupech přesedáme na rychlík a ten nás dovezl až do Děčína. Cesta nám trvala asi 2 hodiny, vlaky jely načas, jenom už rychlíkové vagony něco pamatují, ale byly čisté včetně WC. Po vystoupení z vlaku jdeme přes krásně upravenou nádražní halu na zámek a po cestě se zastavujeme v infocentru. Velmi ochotný pracovník infocentra nám poradil vše potřebné. Asi po 15 minutách chůze jsme u zámku.

České středohoří z vlaku
České středohoří z vlaku
lupa

Teď něco malinko z historie zámku. Děčínský zámek - dnes ho spravuje město Děčín, které ho převzalo od sovětských vojsk, která na zámku pobývala do 90. let 20 století. Na místě dnešního zámku stávalo asi v 10. století dřevěné hradiště, v 13. století bylo přestavěno na kamenný hrad. Dnešní podoba zámku je dílem hraběcího rodu Thun-Hohenstein, toto panství jim patřilo 1628-1932. Tento mocný rod původem z Tyrol toto panství z fiančních důvodů prodal v roce 1932 Československé republice a ta ho přestavěla na kasárna. Na zámku se vystřídaly 4 armády, nejdříve prvorepubliková československá armáda, za 2. světové války armáda německá, potom opět československá a nakonec sovětské vojsko. (data čerpána z oficiálních stránek děčínského zámku)

http://www.zamekdecin.cz/web_cz/

Nádražní hala v Děčíně
Nádražní hala v Děčíně
lupa

Prohlídkou zámku nás prováděla opět velice ochotná průvodkyně a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí. Doslova nás nadchl obraz, který znázorňoval rodový strom rodiny Thunů a bylo na něm uvedeno asi 500 jmen rodu. K zámku vede asi 200 metrů dlouhá impozantní přístupová cesta Dlouhá jízda.

Vyhlídka Pastýřská stěna
Vyhlídka Pastýřská stěna
lupa

Po prohlídce zámku míříme do zámecké Růžové zahrady a konečně vykukuje slunce. V zahradě si prohlédneme kvetoucí růže, dnes asi 20 odrůd. Za největšího rozmachu zámku zde bylo asi 2000 odrůd růží! Nadšeni opouštíme zámek a jdeme zpět k Labi a přes Tyršův most vyrážíme na Vyhlídku Pastýřská stěna. Na tomto mostě nás zaujali zamčené zámky na zábradlí, které symbolizují vzájemnou lásku dvou lidí. Jdeme po červené značce asi 0,5 km do kopce. Po zdolání tohoto krpálu jsme odměněni krásným výhledem na Děčín a jeho okolí. V místní restauraci poobědváme a vyrážíme zpět na nádraží a stejnou cestou vlakem zpět do Kladna.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se zčásti z vlastních zásob a velice jsme si pochutnali v restauraci na Vyhlídce Pastýřská stěna.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhled ze zámku
Výhled ze zámku
lupa

Líbilo se nám vše, velice milí lidé v Děčíně, krásně upravené město a kvalitní zázemí děčínského nádraží. Zámek je opravdu krásný a stojí za prohlídku. Krásné byly výhledy z Pastýřské stěny. Vagony rychlíků, kterými jsme jeli už něco pamatují, ale byly vždy čisté a vlaky jely přesně včas.

Ostatní informace

Vstupné na zámek 70,- Kč dospělí, 55,- Kč senioři, studenti, 40 Kč děti

180 ,- Kč rodinné.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Zámek DěčínDalší informace

Hodnocení:
1204. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
18 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Děčín-Přípeř
(vzdálenost od místa: 0.68 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Děčín - zámek

04.07.2011 09:11

Pěkně udělaný článek, který mě upoutal. Škoda, že bydlím tak daleko, jinak bych se tam rád podíval.

Re:
04.07.2011 21:51

Děkuji za hodnocení, až pojedeš do Česko Saského Švýcarska je to do Děčína kousek.  Ahoj Honza

24.07.2011 19:57

Hezký a zajímavý článek...jako vždycky...Smile

13.08.2011 23:06
Hezky opravený zámek,mají ještě co opravovat,na nádvoří je pěkné infocentrum.
27.12.2012 12:43

Děčín je zajímavé město,několik let se tam chystáme,zatím,je pořád moc toho,co chceme vidět,snad se nám i toto město brzy podaří navštívit,- pěkný článek.Jana

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace