Dámy a páni pojeďte s námi

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Dámské kolo s kardanem
Dámské kolo s kardanem
lupa

Muzeum silnic najdeme nedaleko silnice č. 11/44, která prochází Šumperkem a okrajem Vikýřovic. A protože se jedeme podívat na výstavu kol tak stylově na kole, když to mám skoro za rohem. I spousta šumperáků sem může na kole dojet, třeba na začátku svého výletu. Kolem prochází cyklotrasa č. 6114 a nakonec místní tudy jezdí na cyklistické výlety právě soustavou uliček ve Vikýřovicích a Rapotíně.

Za čím jedeme?

V současné době (od února 2012) skoro do konce května (27.5.2012) v Muzeu silnic probíhá i malá tematická výstava kol.Výstava nese stejný název jako nadpis článku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Muzeum není zas tak obrovské, aby nás návštěva vysílila, nicméně nejblíže je penzion U Jirsáka, kde se mohou zájemci posilnit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kardan
Kardan
lupa

Můžeme se podívat na několik zajímavých kousků z období převážně první republiky, ale najdeme tu třebas i starší kostitřas. Lahůdkou je pak dámské kolo s kardanovým pohonem. Najdeme tu i kolo německé armády. Mimo jiné jsou k vidění i dobové plakáty a reklamy na kola. Velká část plakátů je německá, jsme v oblasti Sudet, takže nakonec se dá zjistit že i celkem česky znějící název Velamos je vlastně taky původem německý. Nakonec sídlo firmy Sobotín čili Zöptau je nedaleko. Znalce určitě potěší bytelná konstrukce starých kol, kdy se kostry nesvařovaly jako dnes, ale poctivě lisovaly. Značky kol nebyly vyvedeny na nálepkách či obtiscích, ale na poctivých plechových známkách s prolisy či smalty. Některé značky byly umístěny na blatnících, téměř jak značky nějakých limuzín. I karbidové lampy s chromováním kolům dodávaly jaksi věrší důstojnosti.
Krásné jsou i výplety zadních blatníků, které bránily dámským šatům zaplést se do špic. Půvabná je nakonec i proutěná dětská sedačka, umístěná na řidítkách proti směru jízdy, tak aby měl rodič ratolest pěkně na očích. Výstava není nijak přehnaně obrovská, takže je dost času na prohlídku i zbytku muzea, nakonec i na některé nové kousky techniky ve venkovních stojáncích (pod přístřeškem jsou zrekonstruované kousky, které ostatně ještě někde jinde slouží dodnes).

Ostatní informace

Běžné vstupné je 30,- Kč, dětské 10,-. Otevřeno je út-so pd 10.00 do 16.00hod.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vikýřovice u penzionu
(vzdálenost od místa: 0.29 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dámy a páni pojeďte s námi

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace