Dálková cyklotrasa č.2 Děčín-Roudnice nad Labem

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

netradiční pohled na děčínské mosty
netradiční pohled na děčínské mosty
lupa

Dálková cyklistika, neboli také cyklojízda natěžko není u nás příliš rozšířená. V porovnání s cyklistickými evropskými velmocemi jako je Holandsko nebo Dánsko, není u nás tak rovinatá krajina, aby se stala masovou záležitostí. Přesto dálkové cyklotrasy, označené jednociferným číslem vedoucí naší malou republikou, tvoří docela hustou síť. Navazují na cyklostezky okolních států a měly by nás i reprezentovat.

ohlédnutí za Děčínem
ohlédnutí za Děčínem
lupa

Pokusila jsem se vyzkoušet část naší známé stezky č. 2 z Děčína do Roudnice nad Labem, přesně tak jak navádí cyklisty cyklistické značení, bez jakýchkoli zkratek, které mohou ulehčit některé úseky jen místním znalcům.

doprava na Labi
doprava na Labi
lupa

Město Děčín se cyklostezkám věnovalo a značení má vzorné, jediný nedostatek je že stezka nevede příliš daleko za město.Na pravém břehu pak už musíme na silnici bez krajnic a jsme vystaveni agresi našich ne příliš ohleduplných řidičů. Přibližne v polovině cesty mezi Děčínem a Ústím nad Labem se již stezka staví a jen doufám, že i dostaví.

Asi 7 km před Ústím v obci Velké Březno už cykolostezka vede mimo silnice a výhledy na Labe a jeho malebné okolí může konkurovat i zahraničním trasám.

sopečné kopečky
sopečné kopečky
lupa

Mohu s klidným svědomím prohlásit, že nejlépe a na zahraniční úrovni se s cyklostezkami vyrovnalo město Ústí nad Labem, dokonce i stezka pro "inlajnisty" je oddělená od cyklo. Stezka ještě daleko za městem kopíruje železniční trať a často se mění v docela dobře sjízdnou polní cestu. I tady už se objebují úseky ve výstavbě, které po dokončení jistě budou přitahovat hodně cyklistů.

krásné výhledy na naši největší řeku
krásné výhledy na naši největší řeku
lupa

I krásným historickým městem Litoměřice může cyklista projet bez větších problémů, ale už nedaleko za městem nastává problém. Kdyby se cyklista nedržel značení mohl by až do Křešic jet po málo frekventované silnici, ale podle značení se doslova tluče po špatně sjízdné polní cestě.

cyklostezka na silnici
cyklostezka na silnici
lupa

Asi 3 km za Křešicemi se stezka ze silnice vrací na polní cestu, která vlivem dlouhých dešťů je dokonale nesjízdná. Nevzdávám to jen já, ale i cyklisté z Německa, kteří raději míří po silnici rovnou do Mělníka. Pro mě je lepší pokračovat na Polepy a přes Chodouny do Roudnice nad Labem. Sice už méně bezpečně a bez romantiky se seznámíte s česáním chmele a se stavem našich chmelnic, ale na stezku se již nevrátíte. Možná, že i Roudnice má svůj vzorný úsek cyklostezky, ale od Litoměřic se na ni jen těžko dostanete.

Za čím jedeme?

Cílem celodenní jízdy bylo otestovat kvalitu části naší dálkové cyklotrasy očima buď domácího nebo třeba i zahraničního cyklisty, který se musí spolehnout na místní značení.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

cyklostezka na silnici
cyklostezka na silnici
lupa

V okolí cyklotrasy je už hodně malých hospůdek i s předzahrádkou, které my cyklisté milujeme, protože při příjemném posezení ještě nemusíme být nervózní, že se s naším dopravním prostředkem už nesetkáme.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

neobvyklé stoupání na Labské cyklostezce
neobvyklé stoupání na Labské cyklostezce
lupa

Nevěšme hlavu, jdeme do Evropy a nemáme to v dnešní době jednoduché. Obce ani jednotlivé resorty nemají dostatek peněz ani na silnice, natož na cyklostezky a tak jen musíme doufat, že se všechny ty rozestavěné úseky Podél Labe dostaví, ještě dříve než se rozpadnou. Možná, že by si pak na naše stezky troufli i rodiče s dětmi, když by je neohrožovala automobilová doprava. A také možná, bychom byli zdravější národ, kdybychom opustili naše zapáchající motorové miláčky, třeba jen o víkendu.

Ostatní informace

výhledy
výhledy
lupa

Ceny piva, pro cyklisty zakázaného jsou stejné jako všude jinde. Moje pozornost se obrátila pouze na stezky, ale to nejdůležitější je kolem nich, malebná města s nepřeberným množstvím cenných památek jako např. Děčín, Litoměřice, Ústí, pod hradem Střekov přímo podjíždíte a pokud vám zbude chvilka, je z něj nádherný výhled.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Dálková cyklotrasa č.2 Děčín-Roudnice nad Labem

12.08.2013 16:48
hodnotný článek, jenž všímavého zájemce docela slušně připraví na to, co může na trase čekat. Moc pěkný záběr na děčínské mosty a prima záběr na most v Ústí. Pohledem z vlaku jsem dumal, zda by "šel" nějak pěkně vyfotit a už nemusím dumat..jde to :-) Zdravím
Nález cyklohelmy.
17.09.2014 08:08

Miloš
Ahoj všem, včera, tj. 16.9. večer při návratu od Libochovan na Ústí nad Labem jsem u stojanů na kola v Církvici vedle pergoly pro odpočinek nalezl cyklohelmu. Pokud ji někdo postrádá, ať se ozve. Miloš.
Re: Nález cyklohelmy.
17.09.2014 08:10

Miloš
Ještě přikládám telefon - 736502150.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace