Cyklostezkou z Letohradu do Chocně

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

Vlakem a na kole podle Tiché Orlice

Úvod k výletu z Letohradu do Chocně na kole.

Ráno v 6. 34 z Pardubic spěšným vlakem Kyšperk přímo do Letohradu. Kola vlak bere. Po cestě stojí zato se dívat okolo vlaku,stezka dost často kopíruje trať. Z blízka či povzdálí stezka i vlak také lemuje tok Tiché Orlice. Prostě téměř jen a jen přírodou,přesto po asfaltu.

Vystoupit v Letohradě z vlaku, před nádražím doleva, podle nádraží až pod most,za ním je křižovatka,na ní opět doleva necelý kilometr po silnici směrem na Ústí n. O.

Pokud by jste předtím pokračovali na křižovatce nahoru do kopce,dojdete na náměstí, kde v levém rohu stojí půvabný letohradský zámek. a jeho park. Jelikož je příjezd brzy po ránu,je problém s návštěvou muzea, které je zde umístěno. Tak jen pár fotek a zpět dolů na silnici. Dá se zkrátit sjezd šikmou ulicí pod zámkem. Na městské ulici dole se dáte doprava.

Na konci města před tratí je po pravé straně již vidět cyklostezku a první odpočívadlo. Sjet tedy na asfaltovou cestičku a pokračovat po značené cestě podle vody směrem na Ústí n. O. Cyklostezka má číslo 4048. V osadě Valdštejn po místní komunikaci doprava a hned zase doleva na stezku a dál podle vody . U Hnátnice napříč silnicí pokračovat po stezce až do Lanšperka. Tady doleva přes trať k zastávce ČD. Za tratí doprava na stezku k nedalekému bufítku pro cyklisty. Občerstvovací stanice,v létě otevřená. Stále cyklostezka 4048. Opět podle trati až do Černovíru,kde doleva na silnici a přes most a hned doprava na stezku.Ta pokračuje mezi tratí a Orlicí . Po chvíli se vlevo za vodou za stromy objeví tábořiště a provazové centrum. V Cakli. V Dolních Libchavách na křižovatce doleva a neustále stezkou až k Ústí n. O. Na okraji města se držet stezky a nezajíždět do města, ale parkem po značené stezce okolo Aqavaparku a dál podle vody až vyjedete na ulici před nádražím ČD Ústí n.O. Tady doprava na most ale za mostem doleva přes trať . Projedete Kerharticemi a na konci obce u trati začíná opět cyklostezka ,která vede podle trati až do chatové oblasti Bezpráví. Dál po značené stezce na křižovatku pod lesem,tady doleva a tím lesem po nové stezce až k rybníku u statku. Za statkem najedete na silnici a dáte se doleva k Brandýsu n. O.Před Brandýsem opět doleva přes trať a doprava po stezce k nedalekému pomníku J.A.Komenského.

Odtud je možné zajet do města ,kde za kostelem je turistická stezka na zříceninu nad městem.S kolem problém. Kousek za náměstím je dobrá cukrárna,na občerstvení ,na kafíčko. Pokud se vám nechce do města, tak od pomníku dál a před mostem doleva podle trati až za brandejské nádraží. Tady na přejezdu doprava přes trať . Po chvilce se objeví značení doleva na cyklostezku mezi domy, která vás bezpečně bez dalšího hledání dovede až k restauraci před Chocní. Podle kurtů dál už je jen asfaltička,která vás dovede do choceňského parku Peliny. Tady to stojí za to posedět po stromy a nad řekou ,neboť za parkem už jenom přejet křižovatku naproti do místního zámku,či spíš muzea. Před zámkem doprava je most,který vás dovede do centra Chocně.

Pokud už nožičky neslouží,tak šikmo přes park u zámku vede cestička k podchodu pod nádraží, kde je možné se nalodit na vláček ČD.Staví zde i některé rychlíky. Odbavovací hala nádraží je na konci podchodu. Při případném projití podchodu je naproti nádraží restaurace na občerstvení. Přeji hezký výlet se sluníčkem nad hlavou. .

Za čím jedeme?

Toulky přírodou okolo hlavního tahu Českých drah a podle toku Tiché Orlice. Jedeme jen za volnou přírodou v blatech údolí Orlice

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Z vlastních zásob , z batůžků. Na trase jsou nádherná odpočívadla vybavená stolky a lavičkama. Jen ta obsluha je vlastní ,z papírového balení chleba, salámu a okurek. A ještě to chce vylovit z tajných zásob jablíčko a něco na mlsání.Čokoládu nebo tatranku. Zapít pivem se dá bohužel jen na cestě od Letohradu k Ústí u bufítku,kde je i klobáska. Dál na cestě je ještě nádražní restaurace na ústeckém nádraží,ale je tam dav lidí. Další možností je v Brandýse n. O. ve městě navštívit cukrárnu s kavárnou. Hospůdku nevím, nekoukal jsem se. Před Chocní je ještě restaurace pro snoby s tenisovými kurty. Na konec v Chocni za nádražím je taky hospůdka

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Co se nejvíc líbilo? No přece to překrásné kouzlo přírody,kterou stezka vede. Je to úzká asfaltička bez jakéhokoliv automobilového rušivého provozu. Prostě cyklistů ráj.

Ostatní informace

Ceny a vstupy žádné,jen toulka hezkou krajinou

Na výlet vlakem

Vlakem z Parubic do Letohradu a zpět do Chocně na kole. Z Chocně do Pardubic vlakem.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na kole
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Cyklostezkou z Letohradu do Chocně

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace