Čímice a Čímické jezírko.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Čímické jezírko
Čímické jezírko
lupa

Rozlehlá oblast Šumavského podhůří do sebe zahrnuje několik podcelků a jedním z nich je Bavorovská vrchovina. Aby toho nebylo málo, pokračuje dělení na jednotlivé okrsky a ten, ve kterém se nachází cíl naší cesty se nazývá Budětická vrchovina. Nejvyšším vrcholem je Čepičná ( 671 m.n.m.). Určitou část Budětické vrchoviny tvoří Horažďovicko – sušické vápence, mezi kterými si řeka Otava prorazila cestu.V celé Bavorovské vrchovině má tato oblast nejbohatší flóru. Zároveň ale také je nejvíce narušená člověkem. Mám na mysli četné vápencové lomy, ve kterých kromě jednoho, již těžba vápence skončila. A zase musela nastoupit příroda, aby alespoň částečně napravila lidské konání. A protože příroda umí i zázraky, vytvořila pod jižní stěnou hory Kočí břeh ( 566 m.n.m.) krásné Čímické jezirko. Prosinec bez sněhu moc výletům nepřeje a tak jsme si pro začátek cesty vybrali obec Čímice. Ta se nachází asi 2 km jižně od známějších Žichovic a rozkládá se na jihovýchodním svahu hory Křešňovec ( 596 m.n.m.) v nadmořské výšce 480 m. První písemná zmínka o obci je z roku 1543. Dva zemědělské dvory patřily ke Strakonickému a Žichovickému panství. Na návsi najdeme větší kapli zasvěcenou sv. Cyrilu a Metodějovi z let 1862 -63. Zajímavý je pomník padlým ve světových válkách. Domy jsou ve většině novějšího data, i když zde najdeme stopy selského baroka. Hezký dům s pavlačí je ve střední části návsi, ale to již se vydáváme na malý okruh okolí, po polní cestě směr západ.

Za čím jedeme?

Čímické jezírko, JZ strana
Čímické jezírko, JZ strana
lupa

Za vsí se s přibývající výškou otevírají výhledy k jihu na Javornickou hornatinu. Na JV vystupuje Pálená hora ( 697 m.n.m.) a Želenov ( 664 m.n.m.). Na východě jsou vidět Nezamyslice a nad nimi pásmo menších kopečků, z nichž je nejvyšší Máj ( 557 m.n.m.). Na SV máme Žichovice s renesančním zámkem a v pozadí Kozník ) 637 m.n.m.) a jeho okolí. Přicházíme k okraji lesa na svahu Křešňovce a obracíme kroky k východu. Sestupujeme do sedla pod Kočím břehem, odkud je výhled do údolí Otavy a přibližně po dalších 100 m stojíme na břehu jezírka. Přístup k hladině je možný pouze na několika místech z jižní a západní strany. Většinou skály vystupují přímo z vody. Nejvyšší jsou na severní a východní straně. Ze stromů si toto místo oblíbily borovice a modříny. Z listnatých stromů tu je nejvíce bříz. Méně je jeřábů a další druhy zde rostou jen ojediněle. Nejnižší patro tvoří trávy a mechy. Voda v jezírku je průzračná a je domovem několika druhů obojživelníků. Na první pohled je znát zájem ze strany turistů, především na jaře a v letě. Skály zřejmě využívají i horolezci. Z okraje lesa máme Čímice jako na dlani. Znovu se před námi z trochu jiného pohledu objevuje vše, co jsme cestou sem již viděli. A zase máme před sebou malý div. Mezi stromy na mezi je jabloň, která si popletla roční dobu. Okolní stromy dávno odložily své šaty, ale jabloň má zelené listy a vůbec nebere na zřetel, že za pár týdnů budou vánoce. Prostě má ještě léto. Sestupujeme polní cestou ke vsi a po 10 minutách jsme u prvních domků. Rozebíhá se před námi hejno slepic a postupně se rozštěkávají hlídači domů. Jsme u konce našeho malého výletu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Čímice, kaple
Čímice, kaple
lupa

Na jídlo a pití lze zajít v nedalekých Žichovicích nebo na Rabí. Ve všech hospůdkách je to přibližně stejné a není nutné před některou varovat. Totéž platí i o ubytování, ale tady je dobré informovat se předem o cenách.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Čímice od SZ
Čímice od SZ
lupa

Tato i když krátká vycházka má něco do sebe. Jezírko prostě nemá chybu a my se sem rádi vracíme. Je to takové pohodové místečko. Navíc pohledy od jezírka jsou nádherné. Vadou na kráse je počmáraná skála s mnoha jmény. Kdo a proč tohle dělá, je ve hvězdách. Ale s lidmi, kteří mají rádi přírodu, to jistě nemá nic společného.

Ostatní informace

Čímice, dům s pavlačí
Čímice, dům s pavlačí
lupa

Celá procházka je dlouhá asi 4 km. Vše je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Nejbližší nádraží je v Žichovicích, odkud je to k jezírku po zelené necelé dva kilometry. Jedná se o trať č. 185 z Klatov do Horažďovic předměstí. Pokud se jede autem, lze parkovat na návsi v Čímicích.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sušice
(vzdálenost od místa: 5.8 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Čímice a Čímické jezírko.

29.12.2011 19:29
Čímické jezírko stojí za shlédnutí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace