Cihelna v Rosicích - expozice Vesnice žije

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

Rosice - expozice Vesnice žije
Rosice - expozice Vesnice žije
lupa

Jedeme do Rosic, kde se v areálu bývalé cihelny nachází i zajímavá expozice s názvem Vesnice žije. Jedeme autem nebo zdatnější mohou vlakem do Chrasti a odtud zhruba 5 km pěšky. (2 km z nádraží do centra Chrasti a 2,5 z Chrasti do Rosic).

Za čím jedeme?

Rosice - expozice Vesnice žije
Rosice - expozice Vesnice žije
lupa

Cílem naší cesty je vesnické muzeum s expozicí Vesnice žije. Muzeum se nachází v bývalé cihlářské peci v areálu bývalé rosické cihelny, kde se již od roku 2001 konají pravidelné sobotní Rosické trhy. Expozice byla otevřena v roce 2011. V přízemí můžeme obdivovat Krásné klenuté chodby, v nichž se konají příležitostné výstavy regionálních výtvarníků. Hlavní lákadlo je ale hasičsko-zemědělská expozice, v níž můžeme obdivovat zemědělské stroje a hasičská auta a vybavení. Největší poklady se ale skrývají na půdě, kde zaplesá srdce nejednoho milovníka starých věcí. I když si při prvním pohledu můžete připadat jako v obřím vetešnictví, vše má své místo a příběh. Návštěvník může obdivovat staré pračky, valchy, ždímačky, bicykly, plečky, pluhy, sečky, třídičky brambor, čističky obilí, líheň na kuřata, hodiny, kovářské měchy, zařízení kovárny, vybavení ševcovské, sedlářské, pumpařské a bednářské dílny, saně, bryčku, kočár, žebřiňák, rádia, televize, kočárky, šicí stoje, žehličky, kuchyňské náčiní, vybavení obýváku a kuchyně,máselnice, odstředivky brusle, lyže, močůvkovač a mnoho dalších věcí. Stovky předmětů přímo vybízejí ke vzpomínkám na staré časy a prarodiče, kteří tyto předměty používali. Děti zase budou nevěřícně kroutit hlavami a hádat, co k čemu sloužilo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Přímo v areálu si můžete nakoupit čerstvé a domácí potraviny. Jsou zde i stánky s rychlým občerstvením.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rosice - expozice Vesnice žije
Rosice - expozice Vesnice žije
lupa

Byla jsem překvapena množstvím vystavených předmětů, z nichž většina je zapůjčena místními občany. Zarazilo mě, že ačkoliv se na tržnici nacházely davy lidí, v expozici jsme byli sami.

Ostatní informace

Rosice - expozice Vesnice žije
Rosice - expozice Vesnice žije
lupa

Expozice je otevřena každou sobotu v rámci trhů od 8 do 12 hodin. Mimo trhy lze objednat i inviduální návštěvu. Vstupné se neplatí, pouze při odchodu z areálu tržnice je vybírán poplatek 5 Kč za osobu a 15 Kč za auto.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chrast u Chrudimi
(vzdálenost od místa: 2.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Cihelna v Rosicích - expozice Vesnice žije

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace