Chudčická křížová cesta

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Zastavení chudčické křížové cesty
Zastavení chudčické křížové cesty
lupa

Chudčice jsou malá obec na severozápadním okraji Brna, kousek od hradu Veveří. Trasa výletu začíná právě pod tímto hradem, na autobusové zastávce Lávka pod hradem - staví zde autobus č. 303 jedoucí ze zastávky Zoologická zahrada. Odsud vyrazíte po modré turistické značce směrem na rozcestí U tří křížů. Cesta vede po okraji obory zvané Přehrada, která se rozkládá mezi Brněnskou přehradou, Rozdrojovicemi, Moravskými Knínicemi a Chudčicemi.

Obora Přehrada
Obora Přehrada
lupa

Rozcestí U tří křížů leží asi v polovině chudčické křížové cesty - pokud máte zájem, můžete sejít po cestě k prvním zastavením, pokud ne, pak vás čeká přelezení ohrady dovnitř obory Přehrada, kudy vede turistická značka. Pro vstup do obory platí následující pravidla: vstup pouze bez psů, v létě od 7 do 18 hodin, v zimě od 8 do 17 hodin. Po vstupu do obory čeká turisty krátké, ale poměrně prudké stoupání - námaha při něm vynaložená je odměněna zastávkami u jednotlivých kapliček křížové cesty.

Rozcestí U tří křížů
Rozcestí U tří křížů
lupa

Po vystoupání křížovou cestou se dostanete k oněm třem křížům zmiňovaným na předchozím rozcestí. Na tomto místě stávala do roku 1784 kaple sv. Kříže, která byla v onom roce zbořena. Cesta dál pokračuje po modré turistické značce - prochází oborou, která je velmi příjemným klidným místem v jinak poměrně rušné lokalitě (při našem výletě jsme zde nepotkali žádné další turisty).

Vstup do obory
Vstup do obory
lupa

Modrá značka vás následně vyvede z obory, přes rozcestí Trnůvka a chatovou osadu až k rozcestí Nad Rozdrojovicemi. Zde se můžete rozhodnout, zda sejdete dolů do Rozdrojovic, odkud jezdí zpátky do Brna autobus č. 302, nebo zda budete pokračovat v chůzi až na přístaviště U Brněnské přehrady. V tom případě sejděte z rozcestí Nad Rozdrojovicemi po zelené značce, napojte se na červenou, která vás dovede až na přístaviště.

Celková délka trasy: 8 km do Rozdrojovic, 11,5 km na přístaviště

Za čím jedeme?

Zastavení křížové cesty
Zastavení křížové cesty
lupa

Hlavním cílem výletu je křížová cesta a lokalita Tři kříže nad Chudčicemi. Jedná se o poutní místo, kam jsou pořádány poutě. Vznikla v polovině 19. století, tři kamenné kříže byly vztyčeny v roce 1902 na místě předchozích dřevěných křížů, které vznikly po rozboření kaple sv. Kříže, která se v této lokalitě nacházela.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tři kříže
Tři kříže
lupa

Možnosti občerstvení jsou v místech, kudy prochází trasa, omezené, a to především proto, že trasa vede hlavně skrz lesy. Je možné občerstvení v Rozdrojovicích, a to v hospůdce v kopci, hned po vjití do obce, nebo poté dole u autobusové zastávky. Druhou možností je zastávka ve výletní restauraci Princezna nebo Obora u rozcestí zelené a červené značky u Brněnské přehrady.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Křížová cesta se nachází v krásném prostředí, samotné stoupání vůbec nevadí, spíše naopak.

Ostatní informace

Co se dopravy týče, potřebujete pouze dvouzónové jízdenky v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Čebín
(vzdálenost od místa: 3.5 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Chudčická křížová cesta

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace