Chřiby - krásné lesy a daleké výhledy

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Start tohoto turistického pěšího výletu je u Lesního penzionu Bunč nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Hned u parkoviště si prohlédňete  pomník padlých partyzánů z oddílu Olga, který na Chřibech operoval koncem války. Pak si ještě zajděte asi 100 m ke Kubitové studánce zbudované v roce 1957.  Na chatě si ověřte otevření rozhledny Brdo a vyrazte kolem zajímavého dřevěného kříže INRI, zabudovaného do pískovce blízko parkoviště, po červené směrem na výhledové skály zvané Komínky (520 m/m). Výhledy z nich jsou za dobrého počasí úžasné, na severozápadě město Kroměříž a na jihu mimo jiné i hrad Buchlov. Další úsek trasy po červené vede krásnými lesy. Těmi dojdete až Pod Kozinec.  To je za odměnu, protože se ocitnete na pastvinách nad Jankovicemi, odkud jsou daleké výhledy na Chřiby a Bílé Karpaty. Možná budete mít štěstí jako my, nad obcí se páslo stádo koní a hned vedle i býků. V Jankovicích  se zastavte u pomníku obětem II.sv. války vedle kostela a u pamětní desky Josefa Župky - místního historika. Klidně můžete nakrmit místní ovečky, kozenky a divoká prasátka a vystoupit nad obec ke křížku na místě zvaném V Březičkách. Výhled na obec hyzdí jen jedna z tisíců nových českých slunečních elektráren. Prudkým klesáním lesem  se dostanete ke studánce U Zlacké, na okraji obce Salaš. U studánky si můžete odpočinout v altánku a nebo si v hostinci Na Salaši dát výbornou kyselicu a pivko. Obec Salaš má spoustu turistických a architektonických zajímavostí, které si můžete prohlédnout v galerii. Asi 1 km za obcí je památník obětem salašské tragédie. O tragické události, ke které zde došlo několik hodin před koncem II.sv. války, si můžete přečíst podrobnosti na těchto internetových stránkách obce Lubná v rubrice o historii. Od památníku pokračujte 3,5 km dlouhým stoupáním krásnými bukovými lesy k rozhledně Brdo, na stejnojmenném kopci ve výšce 582 m/m.  Míjet budete hraniční kameny - mlčenlivé strážce hranice Buchlovského panství staré přes 300 let. Těsně pod Brdem je upoutávka KČT na betonovou propust, součást nedostavěné prvorepublikové dálnice, jejíž výstavba byla zahájena již roku 1936 a v důsledku II.sv. války nebyl velkolepý plán nikdy dokončen. Na Brdu můžete za 20 Kč šplhat do výhledového patra krásné kamenné rozhledny, jedné z prvních kamenných rozhleden, postavených u nás po roce 1930. Podrobné informace o ní najdete na těchto www. Výhledy bývají úchvatné. V kiosku se můžete občerstvi a koupit suvenýry a pak již vás čeká posledních 3500 m zpět na Bunč, kde  se můžete opět odměnit pivkem, kávičkou a taky např. dančími medailonky s brusinkovou marmeládou a bramborovými placičkami, budete se jen olizovat. V nohách budete mít rovných 22 km.
Pro přehlednost uvádím celou trasu:
Bunč (památník,studánka) - Komínky (výhledové skály) - Pod Kozincem (výhledy) - Jankovice (obec) - U Zlacké(studánka) - Salaš (obec) - Památník obětem salašské tragédie - Strachov (hraniční kameny) - Násep nedokončené dálnice - Brdo (rozhledna) - Bunč (penzion).

Jdeme za krásnou přírodou pohoří Chřiby, za dalekými výhledy, sakrakními památkami a pomníky partyzanů. Bonus je rozhledna Brdo na Brdu wink

V obci Salaš v hostinci NA SALAŠI jsme poobědvali kyselicu a pivko - za dobrou cenu, v příjemném prostředí s ochotnou obsluhou.

V kiosku na rozhledně Brdo vám obsluha prodá nějaké studené či teplé nápoje a oplatky. My jsme si dali svařáček.

Lesní penzion Bunč
Lesní penzion Bunč
lupa

V Lesním penzionu Bunč jsme si po návratu dali pivko, kávičku a dančí medailonky. Mají zde velký výběr nápojů i jídel, který jistě uspokojí každého, ceny jsou trošku vyšší. Celý penzion září novotou.

Nejkrásnější jsou výhledy ze skalní vyhlídky  Komínky. Výhledy z pastvin pod Kozincem. Bukové lesy pod Brdem. Výhledy z rozhledny Brdo.

Památník partyzánů na Bunči
Památník partyzánů na Bunči
lupa

Nelíbil se nám, lesními dělníky poničený, úsek lesa mezi Komínky a Kozincem, kde probíhala těžba dřeva těžkou technikou v podmáčeném terénu a taky nová sluneční elektrárna mezi pastvinami na stráni nad Jakubovicemi.

Vstup na rozhlednu Brdo - 20 Kč.

Parkovné u penzionu Bunč se neplatí.

Tel.č. pro ověření otevření rozhledny: 603 339 793
Další informace

Hodnocení:
1413. místo
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zdounky
(vzdálenost od místa: 5.7 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Chřiby - krásné lesy a daleké výhledy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace