CHRÁNĚNÝ PARK - JABLUNKOV

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

Jeli jsme z Orlové autem do Chráněného parku u Plicního sanatoria v Jablunkově.

Tento výlet jsem podnikla se svými rodiči už 21.6.2011 a dodnes na něho ráda vzpomínám, proto bych se chtěla o tento zážitek podělit. wink

Za čím jedeme?

Vjezd do parku
Vjezd do parku
lupa

Ústavní chráněný park u Plicního sanatoria Jablunkov z 30. let 19. století, je veřejnosti dostupné arboretum s velkou sbírkou vzácných dřevin a sochami umělců Vincence Makovského (Odpočinek, Sedící žena, Dvě ženy) a Jana Třísky (Humanita). Přečetla jsem si na internetu a zatoužila jsem se tam podívat.

Plícní sanatorium a chráněný park se nachází po pravé straně u výjezdu z Jablunkova směrem na Dolní a Horní Lomnou. Naproti vstupu do sanatoria je malé nehlídané parkoviště.

lupa

Chráněný park je unikátní parkovou sbírkou dřevin. Léčebna vznikala u soutoku říčky Lomné ( která protéká 800 metrů parkem a patří dodnes nerozlučně k jeho ozdobám) a potůčku Ošetnice. Plicní léčebna má výhodnou polohu. Nejvýš pět kilometrů v jejím okruhu se zvedají vrcholy překrásných hor porostlých lesy, které zásobují léčebnu svěžím horským vzduchem. Je zde k vidění půvabná skupina dekorativních dřevin s mimořádně urostlým bukem s převislými větvemi a jilmem rovněž převislého typu, jehož kaskáda větví vytváří korunu hřibovitého tvaru. Překrásné průhledy nabízejí v každé roční době odlišnou podívanou na zajímavě seskupené cizokrajné dřeviny kolem rozsáhlých luk. Pravou stranu volného prostoru před hlavním vstupem do léčebny lemují převážně různé barevné druhy smrků. Vidět v parku můžeme i vodní kaskádu nebo rybníček.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Park jsme navštívili v rámci celodenního výletu, takže ubytování nebylo potřeba. Malou svačinku jsme si vezli z domova. Smile

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

řeka Lomná
řeka Lomná
lupa

Park je velmi pečlivě udržovaný a vzhledem ke svému umístění i snadno pro každého dostupný. Zajela jsem se do parku podívat se svými rodiči a i když byla maminka na vozíčku, neměli jsme problém projet parkem a kochat se jeho krásou.

Více o pohnuté historii jak parku a také Plicního sanatoria Jablunkov se můžete dočíst na tomto odkazu:

http://sanatorium-jablunkov.cz/

Ostatní informace

lupa

Plícní sanatorium je na seznamu kulturních památek v Jablunkově a to jmenovitě budova plicního sanatoria, park, socha sedící ženy, sousoší sedících žen, socha Humanity, socha odpočívající ženy, a vodní tok. Památkově chráněno od 3. května 1958.

Plicní sanatorium
Plicní sanatorium
lupa

V 90. letech 20. století proběhly výrazné zásahy do vzhledu arboreta. Byly vykáceny desítky stromů, vytvořeny nové vycházkové chodníky, lavičky a přístřešky. Jednotlivé významné botanické druhy jsou označeny tabulkami s popisky. Ještě před pár lety byl park pro veřejnost uzavřen. V současné době je park volně přístupný na vlastní nebezpečí.

Otevírací doba : 7:00 – 19:00 hod. (v době naší návštěvy)

Vstupné : bez vstupnéhoDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bocanovice (Boconowice)
(vzdálenost od místa: 1.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu CHRÁNĚNÝ PARK - JABLUNKOV

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace