Cesta vyhlídek.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Výlet na známé i méně známé vyhlídky na levém břehu Labe nedaleko od Ústí nad Labem.

Za čím jedeme?

Větruše
Větruše
lupa

Vycházím z Dolních Zálezel po naučné stezce Polabské pohledy. Cesta prudce stoupá do vesničky Chvalov. Hned u prvních domů je místo s nádhernou vyhlídkou do údolí Labe, protější Sebuzín, vrch Deblík a masiv Varhoště. Přestože bylo zatažené podzimní počasí byl omezený výhled na České středohoří uchvacující.

výhled z Větruše
výhled z Větruše
lupa

Opustil jsem trasu naučné stezky a po silnici jsem vystoupal na Podlešínskou pláň. Ze silnice jsem po chvilce odbočil na modře značenou cestu, která vede k Labi do Vaňova. Z ní vedou dvě odbočky ke skalám. Jako první jsem si vybral odbočku na skalní vyhlídku Josefínka. Cesta po těžbě dřeva a dešti byla velice blátivá. V serpentinách scházela do poloviny Vaňovského vrchu. Zde z cesty odbočovala nenápadná, listy zapadaná pěšina vedoucí ke skalnímu ostrohu. Pěšina v prudkém srázu byla velice kluzká a místy až nebezpečná. Končila na Panenské skále se skalní jehlou Josefínkou. Byl odtud částečný výhled do labského údolí.

lupa

Stejnou cestou jsem vystoupal na rozcestí a druhou odbočkou jsem sestoupil ke skalám Milenci. Dvě vysoké skalní věže ve svahu Vaňovské skály jsou častým cílem horolezců. Opět stejnou cestou jsem se vydrápal až na silnici , kterou jsem zase po chvilce opustil po žluté značce. Tentokrát pěkná pěšina vedla po okraji pastviny na hranu Vaňovské skály nad kaňonem Labe. Výhled skoro jako z letadla směrem na Ústí nad Labem.

Výhled z Chvalova
Výhled z Chvalova
lupa

Vrátil jsem se zpět na silnici a pokračoval do Podlešína. Podél Podlešínského potoka jsem sestoupil k Vaňovskému vodopádu a na vyhlídku Vrkoč. Další nádherný pohled na protější hrad Střekov a za ním vrch Vysoký Ostrý a samozřejmě na Ústí.

Panenská skála
Panenská skála
lupa

Po zelené jsem pokračoval svahem Bílých stěn. Před Větruší jsem si ještě odskočil na Humboldtovu vyhlídku, která je na cestě nazvané Nebeské schůdky. Poslední a nádherné vyhlídkové místo Větruše. Kouzelný pohled na Labe protékající Ústím.

Cestu na nádraží jsem si zkrátil lanovkou z Větruše.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou není možnost občerstvení. Tak až na Větruši.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pokaždé jiné nádherné pohledy na údolí Labe, Ústí nad Labem a vrcholky Českého středohoří.

Ostatní informace

Za mokra a sněhu je cesta ke skalám v prudkém svahu velice náročná, až nebezpečná.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ústí nad Labem-Střekov
(vzdálenost od místa: 2.62 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Cesta vyhlídek.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace