Cesta kolem hradu Trosky.

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Trosky, věž Panna od východu
Trosky, věž Panna od východu
lupa

Trosky jsou zcela jistě jedinečným a ojedinělým skalním útvarem na naší planetě. Český ráj si člověk bez nich ani nedokáže představit a i pohled do dávné minulosti by byl hodně zajímavý. Jak se asi měnila divoká třetihorní krajina sopečnou činností, to si můžeme přehrávat jen v představách nekonečné lidské fantazie. Celá oblast prošla velkou proměnou, při které se povrch stále více uhlazoval. A nad ním se objevovala skaliska a vrcholy, které dokázaly vzdorovat nejen přírodním živlům, ale snad i času. Když se tady objevili první lidé byl tento kraj hodně přetvořen a začalo jeho osidlování. Zrodil se Český ráj.

Silnice od Jičína je jednou z přístupových cest do oblasti Trosek. Z ní odbočujeme v Újezdu pod Troskami na okresku a po ní jedeme do vísky Troskovice. Je duben a brána hradu Trosky je ještě uzavřena a tak se rozhodujeme hrad obejít a podívat se na něj ze všech stran. Při ohlédnutí do bohaté minulosti tohoto místa se dozvídáme, že hrad byl založen kolem roku 1380 Čeňkem z Vartemberka. V době své největší slávy dokázal odolat i husitům, ale vojsku krále Jiřího z Poděbrad již podlehl. Po třicetileté válce jsou již Trosky zříceninou. Tolik velmi stručný pohled do minulosti a my se můžeme věnovat našemu výletu.

Za čím jedeme?

Trosky, věž Panna od východu
Trosky, věž Panna od východu
lupa

Vycházíme od hezké sochy sv. Jana z Nepomuku v Troskovicích a jdeme po silnici k nedalekému Tachovu. Počasí nám zatím moc nepřeje a pohledy na hrad přes pole řepky jsou sice zajímavé, ale do dokonalosti mají daleko. Na křižovatce k cestě ke hradu je hezký pískovcový kříž. Odtud pokračujeme alejí k restauraci pod hradem a začíná nám přát i počasí. Pohledy na hrad jsou hezčí a lepší se i nálada. Jen směrem od hradu je viditelnost velmi špatná. Procházíme kolem poloprázdného parkoviště, jdeme lesem okolo turistické chaty a dále k hradní bráně. Podle předpokladu je uzavřena a tak zbývá jen pohled na hradby a sestup svahem k severu. Hrad se nám na chvíli schovává, ale po průchodu lesem se dostáváme na louku a začíná neskutečná pohádka.

Postupně se nám hrad, vlastně jen věž Panna, objevuje od východu a poté pokračujeme po loukách směrem k Troskovicím. Počasí se zcela změnilo, obloha se z šedé postupně mění do modré s bílými mráčky. Před očima se nám hrad proměňuje jako na filmovém pásku. Pohledy jsou to nádherné a člověk si uvědomuje výjimečnost tohoto hradu. Fotky přibývají a čarovné pohledy na hrad se stále mění. Od jihu jej máme jako na dlani a to samé se dá říci i o výhledu od Troskovic. Zastavujeme se u pomníku padlým a uličkou mezi chaloupkami se vracíme k místu, kde parkujeme. Pohádkový výlet končí posledním pohledem na hrad a pro nás zcela jistě zůstane jedním z nejhezčích výletů v Českém ráji.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Trosky, pohled od JV
Trosky, pohled od JV
lupa

Restaurace pod hradem byla uzavřena a tak jsme si pro oběd vybrali již osvědčený motorest Even v Sedmihorkách. Bydleli jsme v hotelu Filip v Rybníčku, nedaleko Jičína, kde jsme se i stravovali. Můžeme jen doporučit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Trosky se nemohou nelíbit. Jsou prostě jedinečné a pohledy na hrad při jeho obcházení jsou spíše pohádkou než skutečností. Prostě nádhera na druhou.

Ostatní informace

Trosky, pohled od jihu
Trosky, pohled od jihu
lupa

Celá cesta je dlouhá kolem tří kilometrů v podstatě bez převýšení, ale byli jsme tu skoro tři hodiny. V Troskovicích je muzeum panenek a medvídků. Do dávné minulosti lze nahlédnout na nedalekém hradišti Semín z 5. až 2. století před našim letopočtem. Nedaleké skalní město Apolena je od roku 2010 pro veřejnost uzavřené. Vše je na mapě KČT č. 19 Český ráj.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ktová
(vzdálenost od místa: 2.15 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Cesta kolem hradu Trosky.

24.05.2015 21:54
Moc krásne miesto, ešte sa mi ho nepodarilo navštíviť, i keď som si ho pozrel z neďalekého Kozákova.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace