Cesta k jezírku pod Líšnou.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Líšná, celkový pohled na jezero
Líšná, celkový pohled na jezero
lupa

Líšná ( 539 m.n.m.) je hora v Budětické vrchovině a ta je jednou z částí Bavorovské pahorkatiny. Vypíná se západně od Hradu Rabí a na jejím jižním vrcholu je zřícenina kaple. Jejím kouzelným a romantickým místem je jezero pod východním svahem hory v místech bývalých vápencových lomů. To je také cílem tohoto malého výletu. Ten začíná na nádraží v Žichovicích, odkud se jde po svých.

Za čím jedeme?

Líšná, pohled na hladinu jezera
Líšná, pohled na hladinu jezera
lupa

Z nádraží jdeme pěšinkou přes louky k řece Otavě a po jejím pravém břehu se dostáváme na most pod hradem Rabí. Za mostem se dáváme do protisměru a po druhém břehu procházíme až k soutoku s Budětickým potokem. Odtud míříme k nedaleké silnici, která spojuje Horažďovice se Sušicí. Jsme na malém parkovišti a nad námi se tyčí bílá vápencová stěna. Bývalé lomy jsou oploceny, ale plot na několika místech je buď poškozen nebo zcela chybí. Z parkoviště vede cesta pod skály. Po ní procházíme mezi lesíkem břízek a borovic, kterým, jak se zdá toto prostředí změněné člověkem přímo svědčí. V kamenité zemi se začínají usazovat i trsy trav a sem tam něco i kvete. Především mateřídouška, chrpa a jestřábník jsou druhy, které zaplňují spodní patro. Docházíme na svah, pod kterým se leskne hladina jezera. Není to žádný drobeček. Má kruhový tvar a jeho šíře je jistě kolem 100 metrů. Sestupujeme k hladině, která s narůstající hloubkou mění barvu. Kolem břehu pluje hejno dosti zvědavých pstruhů a někteří jedinci jsou skutečně nádherní. Na koupání to dnes není a tak vylézáme na první stupeň stěny a jezero obcházíme. Pod východní stěnou nás zastavuje proud zřícených kamenů a tak cestu kolem jezera dokončujeme z druhé strany. Odtud se také otevírá hezký pohled na nedaleký Chanovec ( 555 m.n.m.). Stejnou cestou, bohatší o hezký zážitek, se vracíme na nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Líšná, západní strana jezera
Líšná, západní strana jezera
lupa

Občerstvení jsme si nechali do hospůdky nedaleko žichovického nádraží. Lze také zajít do nedalekého Rabí, kde je možností daleko více. Ani s ubytováním tady nejsou žádné potíže, od kempů až po hotely.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líšná, jižní břeh jezera
Líšná, jižní břeh jezera
lupa

Nelíbil se nám nepořádek kolem parkoviště, ale to je v této zemi celkem běžný jev. Jezírko vše vynahradí a je to tady přímo učebnicový příklad, jak dokáže příroda poměrně rychle zacelit jizvy po lidech.

Ostatní informace

Líšná, jižní strana jezera
Líšná, jižní strana jezera
lupa

Celá cesta tam i zpět se vejde do tří kilometrů. Každý by měl počítat s tím, že jde do míst, kde skály nejsou dost stabilní a často dochází k uvolnění i většího množství kamení. Vše je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Žichovické nádraží je na trati č. 185 z Horažďovic předměstí do Klatov.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žichovice
(vzdálenost od místa: 0.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Cesta k jezírku pod Líšnou.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace