Českým krasem za historií

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Projdeme se zajímavými místy Českého krasu a navštívíme historickou obec Tetín. Ze zřícenin tetínského hradu jsou pak nádherné pohledy do údolí Berounky.

Vycházku zahájíme v Berouně, který je velmi dobře přístupný všemi dopravními prostředky.

pohled na Beroun z Damilu
pohled na Beroun z Damilu
lupa

Od turistického rozcestí před vlakovým nádražím jdeme společně po modré a zelené, po mostě přejdeme železniční trať a za ním stoupáme vlevo po modré do polí nad Berounem. Nad cvičištěm pro psy uhýbá značka vlevo a přivede nás na okraj Tetína. Zde najdeme směrovou odbočku na vápencový vrchol kopce Damil, kde se rozkládalo slovanské hradiště. Výhled z vrcholu na Tetín i pohled do opuštěného lomu a na vzdálené údolí Berounky vás jistě uchvátí.

vrch Damil - lom
vrch Damil - lom
lupa

Vrátíme se zpět na rozcestí, odkud je to do centra Tetína již jen kousek cesty. Tetín má bohatou historii a obec je připomínána již ve spojení s jednou z Krokových dcer – Tetou, ale hlavně se sv. Ludmilou a jejím vnukem sv. Václavem. Je jedno, kterým směrem se vydáte na okružní prohlídku z centra obce. Pokud začnete u kostela sv.Ludmily, zjistíte, že zde stojí vedle sebe vlastně kostely dva. Za nimi pak fara, ve které žil i známý kronikář Václav Hájek z Libočan. Cesta a značka nás dále vede z kopce a dovede nás ke skromným zbytkům zříceniny jednoho z tetínských hradů. Ze skalního ostrohu se nám pak otevře skvělá vyhlídka, pod námi Berounka a naproti Srbské skály, vlevo vidíme Beroun. Další, neméně krásnou, je vyhlídka od kostela sv. Jana Nepomuckého. Po pár krocích jsme zase zpět na návsi.

pohled na Tetín, v pozadí Srbské skály z Damilu
pohled na Tetín, v pozadí Srbské skály z Damilu
lupa

Z Tetína pokračujeme po modré směrem na Tobolku. Z rozcestí Kodské polesí nad Tetínem pokračujeme po modré na Kodu. Mírně stoupáme lesní pěšinou a před rozcestím Koda zase sestupujeme dolů. U rozcestí Koda si můžete chvíli odpočinout a posedět u Jezírka či se napít pramenité vody.

Další cesta vede po žluté značce do Srbska, kde vycházku ukončíme. Závěr může patřit posezení v některé z mnoha restaurací v obci.

Za čím jedeme?

Navštívit zajímavý vrch Damil nad Tetínem, z něhož je krásný výhled. Navštívíme Tetín, jenž se zapsal do historie českých dějin.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Tetín - zámek
Tetín - zámek
lupa

Jak v Tetíně, tak i v Srbsku je možnost občerstvení. Zvláště pak v Srbsku je možné si vybrat z různých zařízení. Pokud mohu doporučit, tak příjemné posezení s rychlou obsluhou najdete v hotelu U Berounky na levém břehu Berounky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Skvělé výhledy do kraje z Damilu a z ostrohu nad Berounkou.

Ostatní informace

interiér kostela sv.Ludmily
interiér kostela sv.Ludmily
lupa

V Tetíně mají i malé muzeum, kde se lze o tomto místě dozvědět více a zakoupit si i některý z upomínkových předmětů. Vstupné je více méně symbolické 10 Kč, je otevřeno v sobotu a v neděli od 9.00 do 17.00 hod. od poloviny března do poloviny října. Není-li právě přítomen průvodce, přijde vždy v každou celou hodinu. Prohlídku kostelů je možno vyžádat po zazvonění na faře u kostelů.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Beroun
(vzdálenost od místa: 1.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Českým krasem za historií

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace