Český „Grand Canyon“ – Lomy Amerika

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Velká Amerika
Velká Amerika
lupa

Lomy Amerika jsou snad jedním z nejkrásnějších míst u nás. Při pohledu do lomu se vám ihned vybaví, nejkrásnější kaňon světa, který se nachází v Americe. Lomy zde vznikly dlouholetou těžbou vápence. Pokud se rozhodnete navštívit Lomy Amerika doporučuji zanechat auto v obci Mořina u rozcestníku a odtud se vydat po žluté turistické značce na 7 km procházku. Celá délka trasy vede převážně po rovině pouze v začátku je cca. 1,5 km stoupání, ale to není tak hrozné. Při zvolení tohoto 7 km okruhu budete moci shlédnout 4 lomy.

Perličkou a zajímavostí je, že se zde natáčel slavný film Limonádový Joe.

Za čím jedeme?

  1. Velká Amerika – je jeden z nejkrásnějších a největších lomů, které se zde nachází. Jeho délka je 750 metrů a šířka 150 metrů, do hloubky lom dosahuje 67 metrů. Z části je lom zatopen, což zcela dokresluje krásnou atmosféru tohoto místa. Turistická stezka vede po vrcholu lomu a je doplněna o několik vyhlídek přímo na lom. Pro odvážnější je možnost slanění se až do samotného nitra lomu a zde se projít okolo jezírka, které se zde nachází. Toto ovšem nedoporučuji, hrozí nebezpečí pádu.
  2. Mexiko – po shlédnutí Velké Ameriky, se vydáte dále po žluté turistické značce až k dalšímu lomu Mexiko cca 1km , kde se nachází i pomník politických vězňů 1949– 1953. Lom byl také nazýván Trestaneckým lomem – v letech 1949 – 1953 sloužil jako pracovní tábor pro politické vězně. Spodní část lomu pokrývají jehličnany a bažina. Od Mexika pokračujte dále po žluté značce, okolo lomu Kanada až k Malé Americe.
  3. Kanada – v současné době areál lomu slouží jako odkladiště stavební firmy, proto ho jen obejděte není zde žádný hezký výhled.
  4. Malá Amerika – Pokud budete pokračovat dále po žluté turistické značce dojdete převážně lesní cestou, až k lomu Malá Amerika cca po 1 km, který je také velmi překrásný a je to druhý nejkrásnější lom na této trase. Lom vás pobaví nápisem, který se nachází na jedné z lomových stěn. Je zde napsáno „Zákaz vstupu a koupání v plavkách zakázáno“. Tento nápis zde vznikl již v 80. letech jako protestní akce pravděpodobně nudistů. Odtud se vydáme po žluté turistické značce až k Dubu Sedmi Bratrů cca 1,5 km a odtud po modré turistické značce zpátky do obce Mořina. Po cca. 2 km po asfaltové cestě dorazíte do obce Mořina
Mexiko
Mexiko
lupa

Pokud se vám nechce absolvovat 7 km výlet je možné zastavit auto přímo u lomu Velká Amerika, je zde sice zákaz parkování, ale při naší návštěvě byla cesta před Velkou Amerikou zaplněna auty.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo a pití si vezměte s sebou po cestě není žádná možnost občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Malá Amerika
Malá Amerika
lupa

Pokud se rozhodnete navštívit lomy Amerika, určitě nebudete litovat. Naskytne se vám totiž jedinečný pohled, který není v Čechách jen tak k vidění. Věřím, že lomy Amerika se stanou vámi oblíbeným a navštěvovaným místem. Pokud vám ještě při vycházce zbude trocha sil, nenechte si ujít návštěvu nedalekého hradu Karlštejn (http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/klenot-mezi-ceskymi-hrady-hrad-karlstejn.html) nebo nasajte atmosféru vánoc v Muzeu Betlémů, které se nachází v obci Karlštejn http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/atmosfera-vanoc-muzeum-betlemu-karlstejn-.html).

Ostatní informace

Vstupné ani otevírací doba se na lomy nevztahují.Další informace

Hodnocení:
1472. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Karlštejn
(vzdálenost od místa: 3.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Český „Grand Canyon“ – Lomy Amerika

18.02.2014 15:42
Pěkná podívaná.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace