Českolipské Peklo

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

lupa

Nastává jaro a to je čas procházek přírodou. Přitom existují místa, o kterých lze bez přehánění říci, že nejhezčí jsou právě na jaře. Jedním z takových míst je i údolí Robečského potoka, kterému se zkráceně říká „Peklo.“

Za čím jedeme?

lupa

Za výchozí místo zvolíme železniční stanici Zahrádky u České Lípy, která leží na trati 087 Česká Lípa – Lovosice. Zvláštností této stanice je skutečnost, že v roce 2009 bylo zdejší nádražíčko zvoleno nejkrásnějším nádražím v síti ČD. Z nádraží se vydáme po žluté turistické značce. Dlouho její trasu ovšem kopírovat nebudeme, protože již zhruba po 500 metrech mírného klesání sestoupíme do údolí Karba a odsud již půjdeme po červené turistické značce. Ještě než vstoupíme do samotné přírodní rezervace peklo, můžeme se vydat po odbočce červené značky ke zřícenině hradu Frýdlant. Zacházka činí zhruba 1 km a opravdu nebudete litovat.

lupa

Po vstupu do rezervace Peklo si budeme připadat jako v jiném světě. Opravdu není příliš podobných míst na našem území. Cesta vede celou dobu okolo Robečského potoka, který si vyhloubil svoje koryto mezi dvěma skalisky. Jedním z nejznámějších míst je tzv. Lisého skála, která je pojmenována po bývalém disidentovi Ladislavu Lisovi, který měl právě v blízkosti Pekla svoji chalupu a kde strávil poslední roky svého života.

lupa

Zřejmě největším lákadlem v tomto ročním období je ovšem místní květena. V místech, kde se údolí potoka rozšiřuje, totiž můžeme spatřit tisíce sněženek a bledulí, které zde tvoří souvislé plochy.

lupa

Celé údolí měří zhruba 4 km a poté co ho opustíme, následují ještě 2 kilometry, než se dostaneme do místní části České Lípy Dubice, ze které můžeme městskou hromadnou dopravou pokračovat do centra. Můžeme jít samozřejmě po svých, ale upřímně řečeno čeká nás zhruba 3 km dlouhá cesta průmyslovou zónou, která není příliš atraktivní.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

V Pekle nejsou žádné možnosti občerstvení, nicméně návštěvníci mohou využít restaurační zařízení v obci Zahrádky, popř. vyčkat na restauraci Neptun, která se nachází v Dubici.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Toto místo je ideální na jarní romantickou procházku po přírodě.

Ostatní informace

Neplatí se zde žádné vstupné a místo je přístupné celoročně.Další informace

Hodnocení:
1713. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zahrádky u České Lípy
(vzdálenost od místa: 1.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Českolipské Peklo

10.05.2013 09:08
Pěkný výlet.Pár fotek mám na fotogalerii Cesta do Pekla a zpátky. Seventy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace